27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeThe Boston Strangler – Boston Canavarı

The Boston Strangler – Boston Canavarı

Sinema sanatların en özgürüdür denildiğinde boş laf edilmiş olmaz. İnsanların katledilmesini, kurbanlardan çok katilin ruh halinin bu denli ustaca yansıtılması, neredeyse öldürülen kadınlara değil de cani canavara acınması ancak sinemada mümkün olabilir. Daha çok Hollywood’da demek yanlış olmaz. İster kızıp öfkelenelim, ister sanatın gücü ve hoşgörü sınırı diyelim realite bu. Kadın düşmanı bir toplumda üstüne üstlük bir de canavarı insan göstermek cesaret ister. Oynayabilmek ise ayrı bir yetenek.

Film başlarken eserin, kendisinin Boston canisi olduğunu itiraf eden Albert DeSalvo’nun hikayesi olduğunu öğreniriz. Olaylar ve karakterler gerçektir yani kurgu değil. Televizyonda uzay yolculuğundan dünyaya geri dönen üç astronotun karşılama töreni yayınlanırken hırsızı andıran biri evin birinde gizlice orayı burayı kurcalamaktadır. Yayın devam derken meçhul şahısın evde bakmadığı çekmece, dolap, raf kalmaz. Herşeyi yerlere döküp saçmaktadır. Bir ara yerde yatan yaşlı bir kadın cesedi görürüz. Olaylar zinciri böylelikle başlamış olur. Bu vaka katilin ilk cinayeti olarak kayıtlara geçecektir.

Dört beş saat sonra polisler olay yerindedir. Polis dedektifi Phil DiNatale (George Kennedy) de gelenler arasındadır. Bu arada postacının biri bir daireye mektuplar bırakır. Binada oturan yaşlı adam kendi dairesine giderken aldığı mektupları ilgili dairelerin kapısının önüne bırakır. İçeriden çıkanlar hep yaşlı insanlardır. İki kadın postanın geç gelmesinden yakınır. Orta dairedeki hemşirelik yapan komşularının evde olup olmadığını konuşurlar. Sonra da zili çalıp komşularının evde olup olmadığını kontrol ederler. Korka çekine kapının açık olduğunu fark eden yaşlı iki kadın içeri girdiklerinde hayatlarının şokunu yaşarlar. İşte olup olmadıklarından emin olmadıkları kadın yatağının üzerinde elleri ve ayakları bağlı şekilde ölü yatmaktadır.

Polisler merkezde iki yaşlı kadının aynı semtte ve bir hafta içerisinde peş peşe öldürülmeleri ile ilgili tahminler yürütmekte, resmen beyin jimnastiği yapmaktadırlar. Fikirler fikirleri açacaktır. Olay önce halktan saklanmalıdır. O esnada DiNatale içeri girip komisere bir telgraf uzatır. Yeni bir cinayetin daha haberini almış olurlar. Kurban yine yaşlı bir kadındır. Tamamıyla manyak biri ile uğraştıkları ortadadır.

DiNatale bir hayat kadınının verdiği bilgiler doğrultusunda ilk zanlıya kolayca ulaşacaktır. Evli ve boya satıcısı Arnie Carr’a (William Traylor) rozetini gösterip sorular soran DiNatale kartını vererek cinayet günleri nerede olduğuna dair detaylı bilgiler vermesini ister ve yanından ayrılır. Kerhaneci adam hayat kadınlarının boğazını sıkmayı seven bir eşcinseldir. Bu arada seri katil yeni kurbanının kapısını zilini çalmaktadır. Kim olduğunu soran yaşlı kadına tesisatçı der meçhul ve manyak katil. Güya ev sahibi lavaboya ve tuvalete bakması için göndermiştir. Önce işkillenen kadın sonra adamın laflarından anlaşılan ikna olup onu içeri alır.

Televizyon öldürülen kadınların adlarını verip halkı yabancı kimseleri evlerine almamaları konusunda nihayet uyarır. Film bu güzargahta sürekli artan bir tempoda ilerleyecek, önce devreye giren avcıyı, sonrasında canavarın izini nasıl süreceğini ve seri katilin kim olduğunu ve nasıl avladığına şahitlik edeceğiz. Oldukça sıradışı, çarpıcı ama bir o kadar da inandırıcı, bence güçlü bir sinema ve üstün performanslı oyunculuk örneği.

1968 yılı yapımı The Boston Strangler – Boston Canavarı filmini Richard Fleischer yönetmiş. Eser yazar Gerold Frank’ın kitabından uyarlanmış. Senarist Edward Anhalt. Bazı oyuncular Tony Curtis, Henry Fonda, Mike Kellin, Hurd Hatfield, Murray Hamilton, Sally Kellerman, Leora Dana, Jeanne Cooper, vs.  

12.06.2019

Vorheriger ArtikelUnfug
Nächster ArtikelFard: LIEBE MACHT BLIND

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular