30.2 C
Hamburg
Donnerstag, August 13, 2020
Start Kultur Kino The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları

The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları

The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları

Yine bir kara film örneği ile karşı karşıyayız. Hem de nice derslerle süslü. Hırsızlık yapmayın diyor önerme bize, yoksa sonunuz filmdekiler gibi berbat olur. Yine de biz kara filmleri dahası konularını ne kadar ciddiye alıp almamamız gerektiğini çok iyi biliriz. Kara mizah, heyecan, merak, gülmece, sürükleyici bir anlatı, usta işi kamera filmi izlenir kılmaya yetmiş. Kriminal komedi, heist-movie (soygun filmleri) ya da caper-movie (gangster filmleri) diyenler de var. Hırsız, soyguncu, haydut ne kadar sempatik olursa olsunlar adi ve başkalarının emeklerini çalan insanlardır. Çaldıklarını halkla paylaşmadıkları sürece toplumun ezici çoğunluğu tarafından benimsenmezler.

Film evrensel tutunamayanlardan ve aylak adamlardan olan belalı kabadayı Dix Handley’in (Sterling Hayden) polisten kaçmasıyla başlar. Birini gasp etmiştir. Arkadaşı Gus Minissi’nin (James Whitmore) barına gidip silahını verir. O da tabancayı alıp para kasasının içine koyar. Polis telsizleri Dix’nin eşkalini vermektedirler. Tam da tahmin ettikleri gibi aynasızlar birazdan damlayıverirler. Arama emri olmadıklaır için Gus izin vermese de polisler Dix’i beraberinde götürürler. Polis eşkale uyan birkaç kişiyi yakalamış, kurban ile o zamanlar nasıl uygunsa sergiler. Adam Dix’i tanısa da korkudan tanımazlıktan gelecektir. Delil yetersizliğinden bırakılacak olan kabadayı at hastası biridir.

01.jpg

Akabinde rüşvet almayı seven Teğmen (polisin de teğmeni mi olur yahu demeyin) Ditrich (Barry Kelley) ile  emniyet müdürü arasında ateşli bir tartışma yaşanır. Son bir aylık kriminal vakaları sıralar ve bundan yakınır. Teğmen bu vakaların baş sorumlusunu, Dix’i suçlar. Polis şefi Hardy (John McIntire) neden bazı mekanların zarar görmemesi yüzünden teğmeni suçlar. Sonra da konu meşhur kuyumcu soyguncularından Dr. Erwin Riedenschneider’e (Sam Jaffe) gelir. Adam yedi yıl yattıktan sonra bir önceki gün hapishaneden çıkmıştır, düzenli imza vermesi gerekirken çoktan arazi olmuş, kayıplara karışmıştır. Polis şefi teğmene onu ellerinden kaybettikleri için ayrıca çıkışır. Polis şefi teğmene son bir şans daha verir.

Dr. Riedenschneider’i bahis mekanı sahibi Cobby’nin (Marc Lawrence) yanında görürüz. İki yeraltı adamı kaşılaştıklarında doktor ona milyonluk bir soygundan bahseder. Ama bunun için elli bin dolar sermayeye ihtiyacı vardır. Para kaynağı olarak yeraltı dünyasının işlerini gören meşhur ve zengin bir avukatın adı geçer. Alonzo D. Emmerich (Louis Calhern) sarışın metresi Angela Phinlay (Marilyn Monroe) ile hasta karısı May (Dorothy Tree) arasında lüks bir hayat sürmektedir. Mevzuya dahil olduğunda fırsatı kaçırmak istemeyecektir. Doktor ise adamdan başından beri şüphelenecektir.

Milyonluk soygun için hazırlıklar yapılır. Doktor usta bir kasa açma uzmanına ihtiyaçları olacağından bahseder. Bu iş için aile babası Louis Ciavelli’de (Anthony Caruso) karar kılacaklardır. Gus ikinci yardımcı, Dix de üçüncü şahıs olacaktır. Alacakları miktar saptanır, plan hazırlanıp yürürlüğe konulur. Eserin buraya kadarı bile sürükleyici, hoş, eğlendirici bir tarza sahiptir. Aynı heyecan ve akıcılık sonun akadar devam edecek, kahramanlarımızın başına gelecekler bizi öyle kolay rahat bırakmayacaklardır.

1950 yılı yapımı The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları kült filmini John Huston yazıp yönetmiş. Eser yazar W. R. Burnett’in yapıtından uyarlanmış. Diğer senarist Ben Maddow. Diğer bazı oyuncular Teresa Celli, Brad Dexter, John Maxwell, David Bond, Chet Brandenburg, Benny Burt, vs.

05.06.2019

- Advertisment -

Most Popular

EU-Wettbewerbshüter genehmigen deutsche Beihilfen für Flughäfen und Schienengüterverkehr

Die Europäische Kommission hat zwei deutsche Beihilferegelungen genehmigt, mit denen Deutschland seine Flughäfen in der Coronakrise unterstützen und Innovationen im Schienengüterverkehr fördern will. „In...

Schneider Electric’ten „Dijital Otel Çözümleri“ eğitimi

Schneider Electric'in Learning Series kapsamında düzenlediği "Dijital Otel Çözümleri ve Otellerde EcoStruxure Mimarisi" online seminerinde EcoXpertlere ve son kullanıcılarına otel segment çözümleri hakkında eğitim verildi. Schneider Electric'ten yapılan...

Ayvalık’ta „Plastik Aşklar“ tiyatro oyunu sahnelendi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde "Plastik Aşklar" isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Ayvalık Açıkhava Tiyatrosu'nda sergilenen oyunda tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, aynı zamanda yönetmen ve yapımcı Oya...

Ausbildung im Handel: Noch viele offene Stellen

Statistischen Bundesamt veröffentlichte Zahlen zeigen, dass im Jahr 2019 bei den neu abgeschlossenen Ausbildungsverträgen der Beruf Kaufmann/Kauffrau im Einzelhandel mit 26 109 Verträgen auf...
%d Bloggern gefällt das: