ALMANYALILAR

The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları

The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları

Yine bir kara film örneği ile karşı karşıyayız. Hem de nice derslerle süslü. Hırsızlık yapmayın diyor önerme bize, yoksa sonunuz filmdekiler gibi berbat olur. Yine de biz kara filmleri dahası konularını ne kadar ciddiye alıp almamamız gerektiğini çok iyi biliriz. Kara mizah, heyecan, merak, gülmece, sürükleyici bir anlatı, usta işi kamera filmi izlenir kılmaya yetmiş. Kriminal komedi, heist-movie (soygun filmleri) ya da caper-movie (gangster filmleri) diyenler de var. Hırsız, soyguncu, haydut ne kadar sempatik olursa olsunlar adi ve başkalarının emeklerini çalan insanlardır. Çaldıklarını halkla paylaşmadıkları sürece toplumun ezici çoğunluğu tarafından benimsenmezler.

Film evrensel tutunamayanlardan ve aylak adamlardan olan belalı kabadayı Dix Handley’in (Sterling Hayden) polisten kaçmasıyla başlar. Birini gasp etmiştir. Arkadaşı Gus Minissi’nin (James Whitmore) barına gidip silahını verir. O da tabancayı alıp para kasasının içine koyar. Polis telsizleri Dix’nin eşkalini vermektedirler. Tam da tahmin ettikleri gibi aynasızlar birazdan damlayıverirler. Arama emri olmadıklaır için Gus izin vermese de polisler Dix’i beraberinde götürürler. Polis eşkale uyan birkaç kişiyi yakalamış, kurban ile o zamanlar nasıl uygunsa sergiler. Adam Dix’i tanısa da korkudan tanımazlıktan gelecektir. Delil yetersizliğinden bırakılacak olan kabadayı at hastası biridir.

01.jpg

Akabinde rüşvet almayı seven Teğmen (polisin de teğmeni mi olur yahu demeyin) Ditrich (Barry Kelley) ile  emniyet müdürü arasında ateşli bir tartışma yaşanır. Son bir aylık kriminal vakaları sıralar ve bundan yakınır. Teğmen bu vakaların baş sorumlusunu, Dix’i suçlar. Polis şefi Hardy (John McIntire) neden bazı mekanların zarar görmemesi yüzünden teğmeni suçlar. Sonra da konu meşhur kuyumcu soyguncularından Dr. Erwin Riedenschneider’e (Sam Jaffe) gelir. Adam yedi yıl yattıktan sonra bir önceki gün hapishaneden çıkmıştır, düzenli imza vermesi gerekirken çoktan arazi olmuş, kayıplara karışmıştır. Polis şefi teğmene onu ellerinden kaybettikleri için ayrıca çıkışır. Polis şefi teğmene son bir şans daha verir.

Dr. Riedenschneider’i bahis mekanı sahibi Cobby’nin (Marc Lawrence) yanında görürüz. İki yeraltı adamı kaşılaştıklarında doktor ona milyonluk bir soygundan bahseder. Ama bunun için elli bin dolar sermayeye ihtiyacı vardır. Para kaynağı olarak yeraltı dünyasının işlerini gören meşhur ve zengin bir avukatın adı geçer. Alonzo D. Emmerich (Louis Calhern) sarışın metresi Angela Phinlay (Marilyn Monroe) ile hasta karısı May (Dorothy Tree) arasında lüks bir hayat sürmektedir. Mevzuya dahil olduğunda fırsatı kaçırmak istemeyecektir. Doktor ise adamdan başından beri şüphelenecektir.

Milyonluk soygun için hazırlıklar yapılır. Doktor usta bir kasa açma uzmanına ihtiyaçları olacağından bahseder. Bu iş için aile babası Louis Ciavelli’de (Anthony Caruso) karar kılacaklardır. Gus ikinci yardımcı, Dix de üçüncü şahıs olacaktır. Alacakları miktar saptanır, plan hazırlanıp yürürlüğe konulur. Eserin buraya kadarı bile sürükleyici, hoş, eğlendirici bir tarza sahiptir. Aynı heyecan ve akıcılık sonun akadar devam edecek, kahramanlarımızın başına gelecekler bizi öyle kolay rahat bırakmayacaklardır.

1950 yılı yapımı The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları kült filmini John Huston yazıp yönetmiş. Eser yazar W. R. Burnett’in yapıtından uyarlanmış. Diğer senarist Ben Maddow. Diğer bazı oyuncular Teresa Celli, Brad Dexter, John Maxwell, David Bond, Chet Brandenburg, Benny Burt, vs.

05.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Onur'un Kalemi

Onur'un Kalemi Blog

lukalablog

Uyku en evcil hayvandır.

ulyacanastroloji.wordpress.com/

Astroloji ile Kendini ve Yaşamı Anlama Rehberi

İnsanlık Hali

Her insanda insanlığın bütün halleri vardır- Montaigne

Yemek Dünyasında Gezinti

Yemek dünyasında lezzetli, farklı tatlara ve en güzel mekanlara gezinti...

Defter-i Muhakkik

İlham vermesi ümidiyle eğitim, seyahat ve yaşam tecrübelerime dayalı paylaşımlarından fayda görmenizi dilerim.

Demo'nun Blogu🐛🦋

Yaşamalıyım çünkü hikayemin sonunu merak ediyorum 🥰

Standart Ölçüler

Kullananlar ve Yorumlar

Sadi Özdemir

Reel Ekonomi Gündemi

SCHREIBBLOGG

Mehr als ein Literaturblog

tığlı köşe

sevg ve dostluk

Mustafa Güçlü

Mustafa Güçlü, Şiir, Edebiyat

Yaşlanma Rehberim

Kim Demiş 'Yaşlılık Kötü' Diye?

Merve ÇELİK ÇAĞDAŞ

Hukuk-KVKK-Yapay Zeka-Mühendislik

KATIS BÜCHERLESEBURG

Alles über meine Bücher und Rezensionen

Oceanblue Style at Manderley

Blog Ü40 Ü50 für Meer Mode Mut

profashionals

Fashion Business People

%d Bloggern gefällt das: