14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartHomeHamburg’da Bornplatz Sinagogu’nun İnşası İçin Partiler Anlaştı

Hamburg’da Bornplatz Sinagogu’nun İnşası İçin Partiler Anlaştı

ALMANYALILAR – Hamburg’un bilinen en eski Yahudi semtlerinden olan Grindelviertel’de, mimarlar Ernst Friedheim ile Semmy Engel tarafından iki yıllık bir çabadan sonra bitirilip 1906 yılında açılan ve zamanında içinde 1200 kişinin ibadetini yapabileceği Yahudi cemaatinin ana sinagogu olan Bornplatzsinagogu, 9 Kasım 1938’de vuku bulan meşhur pogrom gecesi „Reichkristalnacht – Kristal Gecesi“ nde tahrip edilmiş, ertesi yıl da yıkılmış ve sinagogun üzerinde bulunduğu arsa devlete satılmıştı. Bu yıkımdan elli yıl sonra bu sinagogun bulunduğu arazinin şekli değiştirilmiş, o zamanki sinagogu günümüzde yerdeki bir mozaik anımsatıyor.

bs

Önceki gün bir açıklama yapan CDU Hamburg Bornplatz Sinagogu’nun yeniden inşa edilmesiyle şehirdeki Yahudi hayatın daha da görünülür olacağını, eyaleti yöneten SPD ve Yeşillerin, mecliste bulunan CDU, SOL PARTİ ve FDP ile ortaklaşa bir dilekçe vererek, eskiden bulunduğu yerde sinagogun yeniden inşası konusunda anlaştıklarını beyan etti. Senatoya sunulacak görev bölümü, yapılabilirlik inceleme ve uygulanabilirlik raporlarından oluşan projenin sonuçlarının en geç bu yılın sonuna kadar hazırlanarak Yahudi cemaatine sunulması planlanıyor.

Hamburg meclisindeki CDU’nun şefi André Trepoll yaptığı açıklamada Bornplatz’daki sinagogun yeniden inşasına çok önem verdiklerini ve bunun gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu, Hamburg’da yaşayan Yahudi hayatı için güçlü bir sinyal olacağını, liberal şehir hayatına iyi ve olumlu yansıyacağını, olağanüstü gökdelenler ve konser salonları inşa edebilen bir eyaletin yıkılıp harap edilmiş bir sinagogu da yeniden inşa edebileceğini ifade etti. İsrail’den hazırlanan planlar için olumlu destek ve geri dönüşler aldıklarını belirten CDU’lu politikacı, yaklaşan seçimlerin sıcaklığına rağmen bu konuyu partiler üstü bir anlayışla yaklaşıldığını ve ayrı bir önem ve ciddiyetle konunun üzerine gidildiğini, bunun Yahudi cemaati ile birlikte çalışılarak yapılabileceğini, inşaya şimdi kararlılıkla başlamalarının kendisini sevindirdiğini belirtti. Diğer partilerin meclis başkanları da ayrı ayrı konuyla ilgili beyanlarda bulundular.

Hamburg’da Yahudi Cemaati’ne kayıtlı 2500 üye bulunuyor. Cemaatin lideri Philipp Stricharz’a göre Hamburg’da beş-on bin arası bu dine inanan insan yaşıyor. 41 yaşındaki cemaat lideri görüşmede alınan karara sevinerek Hamburg’un Yahudi Cemaati’nin yanında olduğunu, meclisin ve hükümetin daha iyi bir sinyal veremeyeceklerini bunun aynı zamanda tarihsel olarak da doğru bir adım olduğunu, alınan yeniden inşa kararının şehirdeki Yahudi hayatının geleceği için de önemli bir itici güç olacağına değindi.

30.01.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular