ALMANYALILAR

Hamburg’da Bornplatz Sinagogu’nun İnşası İçin Partiler Anlaştı

ALMANYALILAR – Hamburg’un bilinen en eski Yahudi semtlerinden olan Grindelviertel’de, mimarlar Ernst Friedheim ile Semmy Engel tarafından iki yıllık bir çabadan sonra bitirilip 1906 yılında açılan ve zamanında içinde 1200 kişinin ibadetini yapabileceği Yahudi cemaatinin ana sinagogu olan Bornplatzsinagogu, 9 Kasım 1938’de vuku bulan meşhur pogrom gecesi „Reichkristalnacht – Kristal Gecesi“ nde tahrip edilmiş, ertesi yıl da yıkılmış ve sinagogun üzerinde bulunduğu arsa devlete satılmıştı. Bu yıkımdan elli yıl sonra bu sinagogun bulunduğu arazinin şekli değiştirilmiş, o zamanki sinagogu günümüzde yerdeki bir mozaik anımsatıyor.

bs

Önceki gün bir açıklama yapan CDU Hamburg Bornplatz Sinagogu’nun yeniden inşa edilmesiyle şehirdeki Yahudi hayatın daha da görünülür olacağını, eyaleti yöneten SPD ve Yeşillerin, mecliste bulunan CDU, SOL PARTİ ve FDP ile ortaklaşa bir dilekçe vererek, eskiden bulunduğu yerde sinagogun yeniden inşası konusunda anlaştıklarını beyan etti. Senatoya sunulacak görev bölümü, yapılabilirlik inceleme ve uygulanabilirlik raporlarından oluşan projenin sonuçlarının en geç bu yılın sonuna kadar hazırlanarak Yahudi cemaatine sunulması planlanıyor.

Hamburg meclisindeki CDU’nun şefi André Trepoll yaptığı açıklamada Bornplatz’daki sinagogun yeniden inşasına çok önem verdiklerini ve bunun gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu, Hamburg’da yaşayan Yahudi hayatı için güçlü bir sinyal olacağını, liberal şehir hayatına iyi ve olumlu yansıyacağını, olağanüstü gökdelenler ve konser salonları inşa edebilen bir eyaletin yıkılıp harap edilmiş bir sinagogu da yeniden inşa edebileceğini ifade etti. İsrail’den hazırlanan planlar için olumlu destek ve geri dönüşler aldıklarını belirten CDU’lu politikacı, yaklaşan seçimlerin sıcaklığına rağmen bu konuyu partiler üstü bir anlayışla yaklaşıldığını ve ayrı bir önem ve ciddiyetle konunun üzerine gidildiğini, bunun Yahudi cemaati ile birlikte çalışılarak yapılabileceğini, inşaya şimdi kararlılıkla başlamalarının kendisini sevindirdiğini belirtti. Diğer partilerin meclis başkanları da ayrı ayrı konuyla ilgili beyanlarda bulundular.

Hamburg’da Yahudi Cemaati’ne kayıtlı 2500 üye bulunuyor. Cemaatin lideri Philipp Stricharz’a göre Hamburg’da beş-on bin arası bu dine inanan insan yaşıyor. 41 yaşındaki cemaat lideri görüşmede alınan karara sevinerek Hamburg’un Yahudi Cemaati’nin yanında olduğunu, meclisin ve hükümetin daha iyi bir sinyal veremeyeceklerini bunun aynı zamanda tarihsel olarak da doğru bir adım olduğunu, alınan yeniden inşa kararının şehirdeki Yahudi hayatının geleceği için de önemli bir itici güç olacağına değindi.

30.01.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Onur'un Kalemi

Onur'un Kalemi Blog

lukalablog

Uyku en evcil hayvandır.

ulyacanastroloji.wordpress.com/

Astroloji ile Kendini ve Yaşamı Anlama Rehberi

İnsanlık Hali

Her insanda insanlığın bütün halleri vardır- Montaigne

Yemek Dünyasında Gezinti

Yemek dünyasında lezzetli, farklı tatlara ve en güzel mekanlara gezinti...

Defter-i Muhakkik

İlham vermesi ümidiyle eğitim, seyahat ve yaşam tecrübelerime dayalı paylaşımlarından fayda görmenizi dilerim.

Demo'nun Blogu🐛🦋

Yaşamalıyım çünkü hikayemin sonunu merak ediyorum 🥰

Standart Ölçüler

Kullananlar ve Yorumlar

Sadi Özdemir

Reel Ekonomi Gündemi

SCHREIBBLOGG

Mehr als ein Literaturblog

tığlı köşe

sevg ve dostluk

Mustafa Güçlü

Mustafa Güçlü, Şiir, Edebiyat

Yaşlanma Rehberim

Kim Demiş 'Yaşlılık Kötü' Diye?

Merve ÇELİK ÇAĞDAŞ

Hukuk-KVKK-Yapay Zeka-Mühendislik

KATIS BÜCHERLESEBURG

Alles über meine Bücher und Rezensionen

Oceanblue Style at Manderley

Blog Ü40 Ü50 für Meer Mode Mut

profashionals

Fashion Business People

%d Bloggern gefällt das: