2.4 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start Home Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm

Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm

Sıradışı bir western filmi var. Attan inip deve değil bisiklete binildiği bir zamanda yine yahşi değil vahşi batıda geçer olaylar. Zaman kovboyların ipliğini pazara çıkardığı zamandır. Öyle eskisi gibi artık ev, çiftlik, kasaba basıp, at arabası soyma devri eskimiştir. Örgütlenip bir araya gelen çeteler (bizde 1950’lere kadar süren) tren soymaya devam eden eşkiyalıkta kararlıdırlar. Oysa yeni bir yüzyılın başlamasına çok az kalmıştır. Devlet otoritesi artık oturmuş, kanun ve nizam tıkır tıkır işlemektedir.

Böyle bir çete de başlarında  Butch Cassidy asıl adı Robert LeRoy Parker (Paul Newman) ile The Sundance Kid asıl adı Harry Longabaugh (Robert Redford) olan ikilinin bulunduğu, özellikle banka soygunculuğunda uzmanlaşmış guruptan oluşmaktadır. Banka soymak, tren soymak çocuk oyuncağı gibidir bu korkusuz adamlar için. Çetenin zekisi yani beyni Robert yani Butsch, attığını vuranı ise keskin nişancı Harry yani Sundence Kid’dir. Biri iyi silah kullanamaz ama bisiklet sürer, diğeri ise yüzme bilmez.

Komik western türüne dahil edilebilecek filmde soyguncular bir gün tongaya düşerler. Soydukları trenin imdadına önceden hazır oldukça çetin ceviz bir takip birliği yetişir. Filmin yarısından çoğunu kapsayan bu takipten ancak başka bir ülkeye kaçarak kurtulacaktırlar. Bolivya’ya gitmek Robert’in gerçekleşmesini her zaman istediği bir rüyadır. Koşullar başka türlüsüne elvermeyince çaresizlikle yola koyulurlar.

Bu arada Harry, Etta Place (Katharine Ross) adlı bir kadınla beraberdir. Robert’in onu bisikletiyle gezdirmesi, onunla yakınlaşması Harry’i kızdırsa da kadının ikilinin ortaklığında pek o kadar da önemi olmadığı anlaşılır. Takipçiler aman vermemektedirler. Şerifler, kelle avcıları, gönüllüler bizimkilerin peşindedirler. Nihayet Bolivya’ya geldiklerinde nedense siz de sevinirsiniz.

Ama hırsız bu, soyguncu, alışmış kudurmuştan beterdir diye acaba kim neden söylemiştir? Butch Cassidy ve Sundance Kid ikilisi burada da faaliyete başlar. Neredeyse memlekette soyulmadık banka bırakmayacaklardır. Sahi bir haydut, bir soyguncu için ne zaman ve ne kadarına dur denir? Afişlerde görüntülerine rastlarlar, doğru dürüst dil bilemeseler bile Etta’nın da yardımıyla bir soygun için gerekli hitap ve emirleri çabuk öğreneceklerdir.

Hayduttan efsane yaratılmaya çalışılmış. Ne kadar sevimli ve sempatik gösterilmeye çalışılırlarsa çalışılsınlar nihayetinde soyguncudurlar. Hedeflerine ulaşmak için insanlara ateş etmek, onları yaralamak veya öldürmek adamların doğal davranışlarıdır. Nesini beğeneyim, nesine sempati duyayım. Finalde artık daha fazla sıçrayamayan çekirge olucaklar ve kendilerini kıstıran askeri birliklerce eşek cennetine gönderileceklerdir. Ama o zeki yönetmen bize sadistlik yapıp tattırmaz.

Sıradışı öğelerinin olması, nice klişeye neşe ve şakayla yaklaşması, zamanın artık değiştiğini ustalıkla gösterbilmesi yüzünden ciddi bir sinema klasiği olmasa da unutulmaz bir western klasiği olduğu ortada. Ayrıca usta aktörlerin oyunculukları da keyifle izlenebilir.

1969 yılı yapımı Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm filmini George Roy Hill yönetmiş. Senaryo William Goldman’dan. Oyuncuların bazıları Strother Martin, Henry Jones, Jeff Corey, George Furth, Cloris Leachman, Ted Cassidy, Kenneth Mars, Donnelly Rhodes, vs.

17.05.2019

Vorheriger ArtikelCorona Virüsü Yayıldıkça Yayılıyor
Nächster ArtikelKunst

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kayseri’de kadın cinayetleri protesto edildi

Kayseri'de aralarında kadın cinayetine kurban gidenlerin yakınlarının da bulunduğu bir grup, "kadın cinayetleri"ni protesto etti. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Şiddeti durduracağız", "Asla yalnız...

Rekordnachfrage nach Abbiege-Assistent von Mercedes-Benz Lkw

Mit einem schweren Lkw im Stadtverkehr auf teilweise engen Straßen und in unübersichtlichen Kreuzungsbereichen unterwegs zu sein, ist für viele Berufskraftfahrer eine große Herausforderung....

ING Basketbol Süper Ligi

Aliağa Petkimspor: 67 - Empera Halı Gaziantep Basketbol: 66 Salon: ENKA Hakemler: Özlem Yalman, Kerem Baki, Kaan Büyükçil Aliağa Petkimspor: Yiğitcan Turna 3, Ray 15, Wimbush 13,...

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...