24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeHristiyan Demokratlardan Yeni Adımlar ve Marcus Weinberg’in Mücadelesi

Hristiyan Demokratlardan Yeni Adımlar ve Marcus Weinberg’in Mücadelesi

ALMANYALILAR – Hamburg’da eyalet seçimlerine birkaç hafta kala dün (Cuma günü) yeni bir açıklama yapan CDU-Hamburg’un lider adayı Marcus Weinberg, geçen hafta sonu Hamburg’da kamuoyuna kapalı yapılan yönetim kurulu toplantısında, CDU’nun Merkez Kurulu olarak güçlü ve belirgin bir şekilde başlayan seçim kampanyasını destekleme kararını aldıklarını, Genel Başkan Annegret Kramp-Karrenbauer’in önerisi olan “Almanya Yılı”nı birçok misafir katılımcı ile tartıştıklarını ve Wilhemsburg’daki Malteser adlı sosyal kurumu ziyaret ettiklerini belirtti.

Kendisini yenileme kararı almış görünen CDU, böylelikle gerçekleştirilen bu toplantıda partinin temel programı masaya yatırılmış, farklı çalışma grupları oluşturulmuş, akabinde genel sorunlar ve acil konular etraflıca ele alınmış, yeni bir koordinasyonun gerekliliğinden bahsedilmiş ve sosyal pazar ekonomisiyle olan ilişkinin önemine değinilmişti. Bahar aylarına sarkacak olan yeni programda özgürlük ve kişisel sorumluluklar ile ortak bir dayanışmaya dayalı birlikte yaşam vurgusunun yer alacağının altı çizilmişti.

mw
Bilimler Akademisi’nin geçen hafta açıkladığı rapora değinen Weinberg, Hamburg ekonomisinin önemli elli Avrupa metropol şehirlerine oranla düzenli bir şekilde gerilediğini, buna ikinci bir kanıt olarak OECD raporlarına işaret ederek bundan Hamburg’un kötü rekabet koşullarının sorumlu olduğunu, CDU ile birlikte kanaat getirmiş akıllıca bir koalisyonun yeni bir şans olacağını, mevcut ve gelişen kaynaklardan yararlanarak Hamburgluların işyerlerini ve refahlarını koruyup kollayacaklarını vurguladı. (Çinli filosof Konfüçyüs’de olduğu gibi) “Ölçü ve orta yol” ve akıl ile yola çıktıklarını, sonunda ortak bir ruh ve çaba ile Hamburg’un geleceğini yazacaklarını, bunun için de seçmenleri ile birlikte 23 Şubat’daki seçimlere kadar önümüzdeki haftalar boyunca mücadele edeceğini açıkladı. Tabii biz bundan gerekirse SPD ile de koalisyon yapılabileceğini mesajını anlayabiliriz.

Yine geçtiğimiz günlerde start alan seçim kampanyasında Hamburglu CDU’luları Kuzey-Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet ateşli bir konuşmasıyla desteklemiş, 2017 yılındaki seçimleri hatırlatarak başarılı bir kampanya ile o zamanki gibi SPD’nin iktidardan uzaklaştırılabileceğine değinmişti.

25.01.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular