24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartKulturMusikMihrican Bahar - Zalim Almanya - Zeynep'in Almanya'ya Mektubu

Mihrican Bahar – Zalim Almanya – Zeynep’in Almanya’ya Mektubu

4r

… 2 Şubat 1941; Tokat’ın Reşadiye Kazasının Beşdere köyünde doğdu. 8 aylıkken anne kucağında;geçimini ormancılık ve hayvancılıkla sağlayan Tokat’a 35 km uzaklıktaki Sarıtarla köyüne geldi. Çocukluk yıllarını geçirdiği Sarıtarla köyünden kader o’nu İstanbul yoluna düşürdü. İstanbul’da tanıdığı tek kişi olan eniştesi Rahmetli Hüseyin DEMİREL o’nu konfeksiyonda bir işe yerleştirdi. Tek oda tuttu ve orada yaşamaya başladı. Devamını Mihrican BAHAR şöyle anlatıyor; “Konfeksiyonda çalışırken bir gün patronumuz:‘Kızlar, ben kumaş almaya gidiyorum. Burası size emanet’ dedi. Biz işe devam ederken kızlar dediler ki: ‘Hadi sırayla türkü söyleyelim.’ Sıra bana geldi. Memleket hasreti, sıla hasreti gözümde tütüyordu. Ana, baba, kardeş hepsine hasrettim. Bir uzun hava tutturdum.
‘Kışlalar doldu bugün

Doldu boşaldı bugün
Gel kardaş görüşelim
Ayrılık oldu bugün
Naçar elinden vah vah yar yar yar’

Sesim o kadar yapmış ki, yan atölyedekiler kapıda dizildi. Tam o sırada patronumuz elinde kumaşlar geldi. Kim dedi, bu türküyü söyleyen, çabuk dedi bana söyleyin. Ben başımı yere eğdim, başıma gelecekleri sezmiştim. Ben idim ustam, dedim. ‘Çabuk, makine bırak, direk yukarı gel. Senin işine son veriyorum. Tüm millet bırakmış işi gücü seni dinliyor. Hadi kızım sen git, ses sanatçılığı yap, ekmeğini oradan kazan’ dedi. Ben yalvardım yakardım, ne yaptıysam. ustamı ikna edemedim. Anladım orada işim bitmişti.”

1965 yılında bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı oyuncu Baki TAMER’i bürosunda ziyaret edip durumu anlattı, ses sanatçısı olmak istediğini söyledi. Baki TAMER’in yardımıyla Urfalı Cemil CANKAT ile birlikte turneye çıktı. Turnede sahneye çıktığı ilk yer Trakya da Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesi idi.

1 yılın süren turnenin sonunda yeteri kadar tanınmadığı düşüncesiyle, işçi olarak Almanya’ya gitti. Siemens fabrikasında işçi olarak çalışırken saz üstadı Halim GİRESİNOĞLU ile tanıştı. Halim GİRESİNOĞLU’nun vasıtasıyla Almanya’da düzenlenen ses yarışmasına katıldı ve 1. Oldu.

1970 yılında Türkiye döndükten sonra yanık sesi ve yöresel okuyuş tavrını hakkıyla icra etmesiyle dikkat çeken sanatçı birçok kaset ve plak yaptı. Pelit film sahibi yönetmen Hidayet PELİT’in teklifiyle ile Uğraş (ölümden ötesi yok) (1973) ve Ben Köyümün Delisiyim (1980) filmlerinde rol aldı….

Kaynak: http://basciftligim.blogspot.com/p/mihrican-bahar.html

 

 

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular