ALMANYALILAR

Double Indemnity – Çifte Tazminat

Double Indemnity – Çifte Tazminat

Mükemmel bir kara film örneği denilebilir. Ama bu defa kahramanımız bir polis veya detektif değil sigortacıdır. Ayrıca kurban mıdır, suçlu mu izleyin kendiniz kararınızı verin. Tadına doyulmaz bir klasik demek yerinde bir tanımlama olacak. Kara filmlerin, özellikle Nazi Almanyasından kaçan sinemacıların Hollywood’a, dolayısıyla sinema tarihine ve bu türden sinemaya en güzel hediyesi dediğimde benimle dalga geçenlerle alay eden bir başyapıt.

Walter Neff (Fred MacMurray) isimli sigortacı hareketli bir araba sürüşünden sonra kendisini bürosuna, dahası amirinin odasına dar atar. Mesai saati bitmiş, herkes paydos etmiştir. Zamanın ses kayıt cihazı diktafonu alır eline başlar anlatmaya. Geriye dönüşte hem Walter’in trajik hikayesini, hem de filmin bize ne anlatmak istediğine eşlik ederiz.

01.jpg

Günlerden birgün arabasının sigortası bitmek üzere olan bir müşterisini ziyaret eden Walter, adamın bakışları ve ayak bileğindeki halhalı ile erkekleri etkileyen vamp karısı Pyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) ile karşılaşır. Bir kitap okudum hayatım altüst oldu değil de, bir kadınla tanıştım hayatım mahvoldunun arefesinde olduğunu bilmeksizin başlar kadınla flört etmeye. İkinci görüşmelerinde kadın eşi için bir kaza sigortası yaptırmak ister. Yalnız kazın ayağı, kocasının bundan haberi olmayacaktır denkleminde yatar.

Walter her ne kadar polis olmasa da kara filmlerin malum tipolojilerinden biridir. Dalgacıdır, zekidir, çapkındır, ukaladır, hazırcevaptır vs.vs. Pyllis’in ne demek istediğini, kocasını sevmediğini, ondan kurtulmak istediğini ilk andan itibaren anlamıştır. Daha kadın planını tam olarak anlatıp açıklamadan öfke ve hiddetle kadına diklenir. Sonra da evine döndüğünde kadını düşünmeden edemez.

Kadın bu. Adem babayı bile kandırıp cennetten kovduran varlık kıçı kırık bir sigortacıyı mı kandıramayacak? Beni bulaştırma, bu işi kafandan çıkar diyen sigortacı kadının kocasının nasıl ortadan kaldırılacağını yani öldürülebileceğini ve sigortadan en yüksek meblağı nasıl dolandıracaklarını incelikle planlar ve kadına anlatır. Her ne kadar kara film de olsa soğukkanlılıkla hazırlanan ve gerçekleştirlen plan insanın hırsının, açgözlülüğünün, para sahibi olmak istemenin ve en çokta sevgisizliğin nelere kadir olduğunu ürkütücü biçimde yansıtır.

Walter’in Pyllis’in kendisini kullanıp paraya tek başına konmak istemesini anlaması epey sürecektir. Aslında yoktur bu ikilinin birbirlerinden farkları. Her ikisi de paraya ve ete aç insanlardır. Emek verip, çalışıp çabalayıp alınteriyle ekmeğini kazanmak yerine çalıp çırparak paraya konma yanlısıdırlar. Hele bir de bunun için cinayet işlemeyi bile kolaylıkla gerçekleştirebilen kişilikleri ortadaki cinsiyet farklılığını kaldırmaya yeter.

Sıradışı ve oldukça güçlü bir kara film denilebilecek eserde kahramanlarımız planlarının ne kadarını nereye kadar gerçekleştirebileceklerdir? Kusursuz cinayet var mıdır? Neyi, kimi, neden tam olarak hesaplayamamışlardır? Tadına doyulmaz bir sinema klasiği tanımlamamı yineliyorum. İzleyin pişman olmayacaksınız.

1944 yılı yapımı Double Indemnity – Çifte Tazminat filmini nazilerden kaçıp Amerika’ya sığınan Billy Wilder yazıp yönetmiş. Eser yazar James M. Cain’ın bir novellasından uyarlanmış. Diğer senarist Raymond Chandler. Bazı oyuncular Edward G. Robinson, Porter Hall, Jean Heather, Tom Powers, Byron Barr, Richard Gaines, Fortunio Bonanova, John Philliber, vs.

21.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: