Werbeanzeigen
Dienstag, Juli 14, 2020
Start Kultur Kino Double Indemnity - Çifte Tazminat

Double Indemnity – Çifte Tazminat

Double Indemnity – Çifte Tazminat

Mükemmel bir kara film örneği denilebilir. Ama bu defa kahramanımız bir polis veya detektif değil sigortacıdır. Ayrıca kurban mıdır, suçlu mu izleyin kendiniz kararınızı verin. Tadına doyulmaz bir klasik demek yerinde bir tanımlama olacak. Kara filmlerin, özellikle Nazi Almanyasından kaçan sinemacıların Hollywood’a, dolayısıyla sinema tarihine ve bu türden sinemaya en güzel hediyesi dediğimde benimle dalga geçenlerle alay eden bir başyapıt.

Walter Neff (Fred MacMurray) isimli sigortacı hareketli bir araba sürüşünden sonra kendisini bürosuna, dahası amirinin odasına dar atar. Mesai saati bitmiş, herkes paydos etmiştir. Zamanın ses kayıt cihazı diktafonu alır eline başlar anlatmaya. Geriye dönüşte hem Walter’in trajik hikayesini, hem de filmin bize ne anlatmak istediğine eşlik ederiz.

01.jpg

Günlerden birgün arabasının sigortası bitmek üzere olan bir müşterisini ziyaret eden Walter, adamın bakışları ve ayak bileğindeki halhalı ile erkekleri etkileyen vamp karısı Pyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) ile karşılaşır. Bir kitap okudum hayatım altüst oldu değil de, bir kadınla tanıştım hayatım mahvoldunun arefesinde olduğunu bilmeksizin başlar kadınla flört etmeye. İkinci görüşmelerinde kadın eşi için bir kaza sigortası yaptırmak ister. Yalnız kazın ayağı, kocasının bundan haberi olmayacaktır denkleminde yatar.

Walter her ne kadar polis olmasa da kara filmlerin malum tipolojilerinden biridir. Dalgacıdır, zekidir, çapkındır, ukaladır, hazırcevaptır vs.vs. Pyllis’in ne demek istediğini, kocasını sevmediğini, ondan kurtulmak istediğini ilk andan itibaren anlamıştır. Daha kadın planını tam olarak anlatıp açıklamadan öfke ve hiddetle kadına diklenir. Sonra da evine döndüğünde kadını düşünmeden edemez.

Kadın bu. Adem babayı bile kandırıp cennetten kovduran varlık kıçı kırık bir sigortacıyı mı kandıramayacak? Beni bulaştırma, bu işi kafandan çıkar diyen sigortacı kadının kocasının nasıl ortadan kaldırılacağını yani öldürülebileceğini ve sigortadan en yüksek meblağı nasıl dolandıracaklarını incelikle planlar ve kadına anlatır. Her ne kadar kara film de olsa soğukkanlılıkla hazırlanan ve gerçekleştirlen plan insanın hırsının, açgözlülüğünün, para sahibi olmak istemenin ve en çokta sevgisizliğin nelere kadir olduğunu ürkütücü biçimde yansıtır.

Walter’in Pyllis’in kendisini kullanıp paraya tek başına konmak istemesini anlaması epey sürecektir. Aslında yoktur bu ikilinin birbirlerinden farkları. Her ikisi de paraya ve ete aç insanlardır. Emek verip, çalışıp çabalayıp alınteriyle ekmeğini kazanmak yerine çalıp çırparak paraya konma yanlısıdırlar. Hele bir de bunun için cinayet işlemeyi bile kolaylıkla gerçekleştirebilen kişilikleri ortadaki cinsiyet farklılığını kaldırmaya yeter.

Sıradışı ve oldukça güçlü bir kara film denilebilecek eserde kahramanlarımız planlarının ne kadarını nereye kadar gerçekleştirebileceklerdir? Kusursuz cinayet var mıdır? Neyi, kimi, neden tam olarak hesaplayamamışlardır? Tadına doyulmaz bir sinema klasiği tanımlamamı yineliyorum. İzleyin pişman olmayacaksınız.

1944 yılı yapımı Double Indemnity – Çifte Tazminat filmini nazilerden kaçıp Amerika’ya sığınan Billy Wilder yazıp yönetmiş. Eser yazar James M. Cain’ın bir novellasından uyarlanmış. Diğer senarist Raymond Chandler. Bazı oyuncular Edward G. Robinson, Porter Hall, Jean Heather, Tom Powers, Byron Barr, Richard Gaines, Fortunio Bonanova, John Philliber, vs.

21.05.2019

Werbeanzeigen

Almanyalılarhttp://almanyalilar.com
Online Magazin. Unparteiisch, Objektiv und Aktuell.

Kommentar verfassen

- Advertisment -

Most Popular

Altmaier spricht mit neuem emiratischen Minister für Industrie und Hochtechnologie Dr. Sultan Al Jaber

Bundeswirschaftsminister Altmaier hat gestern in einer Videokonferenz mit dem neuen Minister für Industrie und Hochtechnologie der Vereinigten Arabischen Emirate, Dr. Sultan Al Jaber, gesprochen....

Why Don’t the Top Fashion Designers Wear Their Own Clothes?

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Spring Fashion Show at the University of Michigan Has Started

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

If You Only Knew How Much Your Outfit Choices Actually Matter

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Recent Comments

Metin Yetişen on Ayşe Yılmaz Yetişen: Sevdam
Hürmet Kırmızı on Ayşe Yılmaz Yetişen: İnadına
davut aksen on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on DOMiD im Filmporträt
Mükremin Yorar on “Sadece Alman” Kiracı
Mükremin Yorar on Türkiye´de Las Tesis
Mükremin Yorar on Cem Karaca – Almancılar
Mükremin Yorar on Wohin mit der Deutschen Bahn?
Mükremin Yorar on 9 ayda 88 saldırı
musa bobur on Çocuklar Sana Emanet
ismail Firdevsoglu on Sabahattin Ali: Kuyucaklı Yusuf
%d Bloggern gefällt das: