15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeIrkçı Faşist Örgüte Yasak

Irkçı Faşist Örgüte Yasak

ALMANYALILAR- Son dönemde özellikle camilere tehdit mailleri göndermeleriyle gündeme gelen ve Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius tarafından acilen yasaklanması gerekçesiyle Federal İçişleri Bakanlığı’nın göreve çağrılmasına vesile olan silahlı faşist yapılanma Combat 18 artık yasaklı. Rheinland-Pfalz, Thüringen, Hessen, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinde 210 polisin katılımıyla bu örgüte karşı gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen silahlara, cep telefonu, dizüstü bilgisayar, veri taşıyıcıları, CD, kıyafet, nasyonal sosyalist sembollere ve propaganda malzemelerine el konuldu. Örgütün elebaşı Stanley R., Thüringen’i gözaltına aldı ve örgüte ait tüm semboller de yasaklandı. Örgüt elemanları siyah tişört ve üzerinde C 18 yazılı mont giyiyor.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, NSU’nun terör serisi, Kassel Valisi Walter Lübcke’nin iğrenç bir biçimde öldürülmesi ve Halle’de geçen yılki terör saldırısıyla aşırı sağın ve antisemitizmin özgürlükçü Alman toplumunda büyük bir tehdit oluşturduğunu en vahşi şekilde gözler önüne serdiğini, Combat 18 adlı grubun yasadışı ilan edildiğini, bunun bir mesaj olduğunu, aşırı sağa ve antisemitizme Alman toplumunda yer olmadığını, insan onurunu hiçe sayan fikirlerin topluma yayılmasına izin verilmeyeceğini, grubun yaydığı etkiyle aşırı sağcılar arasında örnek olma rolü oynadığını ve şiddete hazır aşırı sağcılığın sembolü olarak övüldüğünü açıkladı.

yasak

Adı geçen grubun Almanya çapında 20 üyesi olduğu tahmin ediliyor. Şiddet eğilimli aşırı sağcı örgütün, Almanya’da İngiltere merkezli „Blood and Honour“ (Kan ve Onur) adlı Neonazi ağının silahlı kanadı olarak görülüyor. Blood and Honour Almanya’da 2000 yılında yasaklanmıştı. Combat 18 isminde yer alan 18, alfabedeki birinci ve sekizinci harfe gönderme. Alfabedeki birinci harf A, sekizinci harf ise H ve bunlar Nasyonal Sosyalizmin lideri diktatör Adolf Hitler’in isminin ilk harfleri.

Yasağa ilişkin Sol Parti Başkan Yardımcısı Martina Renner bu atılan adımın sembolik bir darbeden başka bir şey olmadığını, yasaklama kararının altı ay boyunca tartışıldığını, bu süre içerisinde örgütün silahlarını yok etmek, mali dokümanlarını örtbas etmek ve aralarındaki iletişimi silmek için yeterince zaman kazandırıldığını açıkladı.

Benzer görüşler Yeşiller Partisi Milletvekili Irene Mihalic’den de geldi. Yasaklama kararında geç kalındığını, nihayet Combat 18’in tehlikeli olduğunun hesaba katıldığını ve yıllardır süren zararsızlaştırmanın sona erdirildiğini, Combat 18 ile aşırı sağ kesimdeki önemli aktörler arasındaki bağın açığa çıkartılması ve Walter Lübcke cinayeti şüphelileriyle olan muhtemel bağlantıların da aydınlatılması gerektiğini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti ‘si ise yasaklama kararını memnuniyetle karşıladı. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil İçişleri Bakanı Seehofer’in aşırı sağcı grubun üstüne kararlı bir biçimde gitmesinden dolayı memnun olduğunu, partisinin grubun yasaklanmasını geçen yaz talep ettiğini, sağcı provokatörler ve saldırganların Almanya’da insanları tehdit ettiği ve hatta öldürdüğü bir dönemde net sınırlar koyan ve aşırı sağcılara hareket alanı tanımayan güçlü bir devlete ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

“Combat 18” adlı Neonazi faşist örgüt, sekizi Türkiyeli, 10 kişiyi öldüren NSU teröristlerinin yetiştiği “Blood and Honour” (Kan ve Onur) adlı örgütün silahlı kolu olarak biliniyor.

23.01.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular