11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home The Shop Around the Corner – Köşedeki Dükkan

The Shop Around the Corner – Köşedeki Dükkan

The Shop Around the Corner – Köşedeki Dükkan

Yalan söylemeyeyim başlarken yine önyargılarım vardı. Kimbilir bu defa bize klasik diye neleri yumurtlayacaklar gibi düşüncelerle meşguldüm. Yine yanıldım. Bence birinci sınıf bir komedi, zamanın ötesine sarkabilecek güzel ve değerli bir çalışma olmuş. Keyifle izlenecek bir sinema klasiği denilebilir.

1930’lu yıllarda Budapeşte’deyiz, İngiltere’de değil. Nedense bende Londra’ymış gibi bir intiba bıraktı. Matuschek & Co firmasının çalışanları birer birer hediyelik deri eşyaların satıldığı mağazanın önünde bir araya gelirler. Şimdilerde büyük, hemen her şeyin aynı binada satıldığı dev mağazalar var. Bu türden dükkanlar tarih oldu.

01

Çalışanlardan Pepi Katona (William Tracy) ile Pirovitch (Felix Bressart) muhabbet etmektedirler. Bir başka çalışan Flora (Sara Haden) Pirovitsch’e hasta oğlunu sorarken tesgahtarlardan İlona (Inez Courtney) damlar. Üzerinde taşıdığı pahalı tilki kürkünü konuşurlar. Akşamdan kalma Alfred Kralik (James Stewart) damlar ve ayakçı Pepi’yi eczaneye gönderir. Ferencz Vadas (Joseph Schildkraut) mağazanın çalışanı değil de çalışanıymış gibi birden görünür ve fıkra anlatmak ister. Keyfi yerindedir, dün gece iyi vakit geçirmiştir. Sonra da hepsi Alfred’in başına üşüşürler. Zira önceki akşam patronun evinde verilen yemekte bulunmuştur. Merakla nasıl geçtiğini sorup dururlar. Geyikli tartışmalar sürerken şef nihayet damlar. Hugo Matuschek (Frank Morgan) anlaşılan her sabah kapıyı bizzat kendisi açıp işçilerini mağazaya alan işverenlerdendir.

Mesai başlamışken Alfred, Pirovitch’e artık bir mektup arkadaşı olduğunu, meçhul kadının yazdıklarından çok etkilendiğini anlatır. Tabii şimdilerde sosyal medyanın her türlü haberleşme olanağı varken mektup arkadaşları çok ilkelmiş gibi gelebilir ama zaman eski zaman. Bir kaç satır okur Alfred, hem de büyük bir gururla. Sonra da olayın nasıl başladığını anlatır. Aslında sadece eğlenmekten bıkmış ve kendisini geliştirmek istemektedir. Bu yüzden ansiklopedi satın almak ister. (Google, Wikipedia filan da yok daha). Sonra gazete ile yetinmek zorunda kalır. Gazetede tesadüfen bir ilan görür. Akıllı, sempatik ve genç bir adamla anonim olarak kültürel konularda mektuplaşmak isteyen modern bir bayan, biçiminde gazeteye verilmiş kesip sakladığı ilanı işarkadaşına gösterir. Sevgili Arkadaş isimli meçhul kadınla mektup trafiği böyle başlamıştır. Şimdiye kadar birbirlerine dörder mektup göndermişler ve bayağı yakınlaşmışlardır.

Birden şef elinde bir sigara kutusuyla belirir. Kutu açıldığı anda bir melodi çalmaktadır. Şef önce en eski ve güvendiği eleman olan Alfred’e fikrini sorar. Alışverişten şef, mağazadaki satışlardan elemanları sorumludur. Alfred berbat bir fikir olduğunu, günde birkaç sigara içenin her defasına aynı müziği dinlemekten bıkıp usanacağını söyler. Kararsız şef diğerlerinin fikrini sorar, herkes farklı şeyler söyler. Şefe firmadan telefon gelir. O telefondayken içeriye bir kadın damlar. Klara Novak (Margaret Sullavan) adlı kadını Alfred önce müşteri zanneder. Oysa genç kadın iş aramaktadır.

Karşılaştıkları ilk andan itibaren Klara ile Alfred’in yıldızları bir türlü barışmaz. Elemana ihtiyaç yok, şu bu derken Matuschek ile Klara karşılaşırlar. Şef tam da Alfred’in önceden söylediği gibi davranacaktır. Ama yetenekli Klara ilk fırsatta kendisini şefe ispatlayıp işe alınacaktır. Gerisi tam bir romantik komedi. Başarılı ve keyifle izlenecek bir eser.

1940 yılı yapımı The Shop Around the Corner – Köşedeki Dükkan filmini Ernst Lubitsch yönetmiş. Yazar Miklós László’nun Parfümerie adlı tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan filmin senaristleri Samson Raphaelson ve Ben Hecht. Bazı oyuncular Sarah Edwards, Edwin Maxwell, Charles Halton, Charles Smith, Charles Arnt, Mary Carr, Mabel Colcord, vs.

15.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Futbol: Süper Lig

- Demir Grup Sivasspor: 0 - MKE Ankaragücü: 0 Stat: Yeni 4 Eylül Hakemler: Arda Kardeşler, Mehmet Salih Mazlum, Mehmet Ali Akkor Demir Grup Sivasspor: Samassa, Erdoğan...

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...

Neue Zahlen zur Gleichstellung: „Die Trendwende ist noch längst nicht geschafft“

Am Freitag veröffentlichte der Senat den zweiten Hamburger Gleichstellungsmonitor. In diesem Monitor werden jährlich verschiedene Kennzahlen und Indikatoren ausgewertet, die darüber Auskunft geben, wie...