7.5 C
Hamburg
Samstag, September 26, 2020
Start Home Tight Dress – Dar Elbise

Tight Dress – Dar Elbise

Tight Dress – Dar Elbise

Bana oldukça dış pazarda yer bulma kaygısıyla yapılmış ve bu yüzden usta yönetmeni oldukça acemileştirip utandıracak bir hale sokmuş, oldukça başarısız bir film. Herhalde bu yüzden olsa gerek dış pazarda da yer edinememiş. Zira çok başarısız. Kendin olmak varken, özgünlüğünü koruyup kollamak varken birilerine özenip taklit etmek de ne ya. Sanatçı biri olarak bunu bilmemek affedilir gibi değil. Siz affetseniz de elin oğlu gözünün yaşına bakmaz.

Fransız moda tasarımcısı Lisa (Véronique Wüthrich) çılgın bir kadındır. Web kamerasından arkadaşı Helin’in (Tuba Büyüküstün) de desteği ile yaşadığı kasabada bir defile yapılması kararını alırlar. Helin’in yetersiz İngilizcesi ve film boyunca doyurmayan performansı hemen göze çarpar. Aynı şey Lisa Türkiye’ye gelince onun için de söylenebilir. Filmin başındaki oyuncu ile sonundaki oyuncu arasında dağlar kadar fark vardır. Rahatsızlık verecek kadar dikkat çeker değindiğim noktalar.

1.jpg

21. Yüzyıl değil 51. yy’da da yaşansa, Türkiye’nin en gelişmiş diyarı batısı da olsa küçük bir kasabada defileye katılacak kadın bulmak imkânsızdır. Hele ki yöre halkından. Aslında oldukça güzel düşünülüp işlemeyen başlayan çarklar toplumsal bir geriliğe, cehalete, sıradan insanın defilede boy gösteren kadınlara nasıl baktığına iyi ve gerçekçi bir güzelleme olmuş. Aması var tabii.

Helin kolları sıvar. Arkadaşı gelene kadar defileye katılacak kadınları arayıp bulmaya, bir hayli de olumlu yanıt almaya başlar. Yanına arkadaşı Nezmi’yi (İnanç Konukçu) fotoğrafçı olarak alan Helin bu işi kotardığını zanneder. Zamanla o büyük gün geldiğinde evet, olur veren kadınların hemen hepsi eşinin, babasının, kardeşinin, ailesinin itirazları ve izin vermemeleri yüzünden girdikleri listeden toz olacaklardır. Kasabaya gelen Lisa olayı öğrendiğinde küplere binecektir.

Filmin ekseni bu noktadan sonra kayıp katılımcı kadınlardan Güle (Hazar Ergüçlü) ile Ako’nun (Caner Cindoruk) ilişkisine kayar. Güle’de diğer kadınlar gibi önceden olur verip Ako ile evlendikten sonra onun şiddet ve baskılarına maruz kalır. İkilinin oyunculukları da olmasa bence film beş para etmez kategorisine bir an bile düşünülmeden sokulabilir.

Bu kadar mükemmel yakalanmış kadının şiddet, ayrımcılık, baskı, dışlanma görmesi olayı nedendir bilmiyorum, anlamadığımız nedenlerden dolayı filmin genel anlatımından kopup uzaklaşarak Güle ile Ako’nun trajik hikayesine saplanıp kalmış. Güle’yi öldüren Ako’yu Gule’nin annesinin öldürerek intikam almasıyla filmin bitmesi ayrı bir hayal kırıklığı.

Bazıları filmi memleketi kötü göstermesinden dolayı eleştirmiş. Ne komik. Bence işin o yanı oldukça gerçekçi, hatta az bile anlatılmış. Benim takıldığım nokta anlatıdaki kırılmalar ve yetersiz performans. Yani beğenmeme konusunda aramızda derin farklılıklar var. Neymiş, demek ki iyi bir senaryonuz yoksa istediğiniz kadar popüler, sevilen veya yetenekli oyuncuyla çalışın yine de arzulanan başarıyı sağlayamazsınız.

2016 yılı yapımı Tight Dress – Dar Elbise filminin senaristi ve yönetmeni Hiner Saleem. Diğer senaryo yazarı Véronique Wüthrich. Diğer bazı oyuncular Cemre Ebuzziya, Canan Ergüder, Rahman Görede, Lila Gürmen, Menderes Samancılar, Kaan Çakır, vs.

23.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung beschließt Eckpunkte zum Schutz der Industrie

Die Bundesregierung hat Mittwoch die von der Bundesumweltministerin vorgelegten Eckpunkte zur Sicherung der Wettbewerbsfähigkeit deutscher Industrieunternehmen beschlossen. Im Rahmen des nationalen Brennstoffemissionshandels können künftig...

Futbol: UEFA Avrupa Ligi – Galatasaray: 2 – Hajduk Split: 0

Sarı-kırmızılı takım, play-off turuna yükseldi Stat: Türk Telekom Hakemler: Craig Pawson, Lee Betts, Ian Hussin (İngiltere) Galatasaray: Fatih Öztürk, Linnes, Donk, Marcao, Emre Taşdemir (Dk. 80 Elabdellaoui),...

„Etat 2021 soll Klima schützen und Wirtschaft stärken“

Bundeswirtschaftsmnisterium erhält mehr Mittel für Zukunftsinvestitionen, Klimatechnologie und Pandemievorsorge Das Bundeskabinett hat heute den Regierungsentwurf des Bundeshaushalts 2021 einschließlich des BMWi-Etats beschlossen. Dieser sieht...

Almanya’da askeri istihbarat başkanı görevden alındı

Almanya'da Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı (MAD) Christof Gramm'ın, görevden alındığı bildirildi. Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2015 yılından bu yana MAD Başkanı olan Gramm'ın görevinden...