2.4 C
Hamburg
Samstag, Dezember 5, 2020
Start Kultur Kino Mindhunters – Beyin Avcıları

Mindhunters – Beyin Avcıları

Filmin adının çevirisine takılıp kalmayın. İnsan beyni avlayan, sonrada bunları pişirip yiyen ya da başka şeyler yapan sapıklarla ilgili bir şey değil, daha çok insan zekasını, aklını avlayanlar anlaşılmalı. Nihayetinde korku filmi özellikleri de var, önceden uyarmak lazım ne olur ne olmaz. Şaşırmamak elde değil. İnsan kendi kendine filmi izledikten sonra ayran budalası gibi oluyor. Ama o meşhur şüphe veya eleştirel bakış yakanızı bırakmamalı. Nasıl oluyor da bu polisler, görevliler, süper ajanlar bu denli zeki, işbilir, her şeyden anlayan, her durumdan vazife çıkartan tipler oluyor da gerçek hayatta o kadar faili meçhul, çözülmemiş cinayet, yolsuzluk, hırsızlık, dolandırıcılık vakaları ilgililerini bekliyor.

Şüphesiz sanat, roman ve sinema bence en güzel yalan söyleme, büyüleme, sihirini konuşturabilme arenalarıdır. İyi de kardeşim atın da vurun öldürün demedik. Biraz da olsa inandırıcı olun. Akıl ve zeka sınırlarını zorlayın ama aşmayın. İzleyiciyi gerin, eğlendirin, hoş vakit geçirtin ama alaya almayın. Beklentiler veya umutlar sıralandıkça sıralanıp çoğaltılabilir. Bu konuda da genel geçer standartların ve kalite sınırlarının olduğu unutulmamalı. Sinema okullarında bunlar da okutulmalı.

Bir grup özel ajan eğitimleri dahilinde garip bir adaya getirilirler. Hem de bir helikopter ile. Ada bu ajanlar için özellikle donatılmış garip ve sapıkça tuzaklarla tıka basa doldur. İzlerken gizem mi dersiniz, korku mu dersiniz, altını ıslatma veya doldurma mı dersiniz hepsinden bir parça bulmak mümkün. Öyle uzatma, zamana yayma, yerli dizilerdeki gibi dakikalarca bakışma filan da yok. Vurdumu oturtan cinsinden adaya gelir gelmez bizim gizli seri katil süper özel ajanları avlamaya başlıyor.

Adada uşak yok, bu anlamda katil kim diye sormak da pek bir şey ifade etmiyor. Zira her biri özel bir yetenekle donanmış ajanlar “yazık oldu Süleyman Efendiye”deki gibi birer birer nalları dikiyorlar, dahası çok gizli seri katil tarafından eşek cennetine yollanıyorlar. Ama film bu, katil varsa eğer onu bulup yakalayanlar da olacaktır muhakkak. Hem de o kadar çok süper ajanın olduğu yerde Süperman olmadan da katil bulunabilir hani.

Agatha Christie’nin “On Küçük Zenci”sini çağrıştıran veya bundan aşırılmış filmin birçok benzerinin olduğu malum. Kimseler haksızlık yapmadan izlenebilecek ama çok kısa bir süre sonra da unutulacak, sayısız sıkıcı olmasa da insana hiçbir şey vermeyen gerilim filmlerinden biri daha denilebilir. İzleyip izlememek isteyenler kendileri bilirler. İnsan bazen böyle gayri ciddi yapıtları da izleme ihtiyacını duyuyor. Öylesi bir anınıza denk getirebilirseniz itiraz eden olmaz galiba. Sinamanın zenginliği tam da burada yatıyor. Ne ararsan var.

2004 yılı yapımı Mindhunters – Beyin Avcıları filmini Renny Harlin yönetmiş. Senaristler Wayne Kramer ile Kevin Brodbin. Oyuncuların bazıları Eion Bailey, Clifton Collins Jr., Will Kemp, Val Kilmer, Jonny Lee Miller, Kathryn Morris, Christian Slater, LL Cool J, Patricia Velasquez, Cassandra Bell, Jasmine Sendar, vs.

16.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Denizlerde kofana bereketi

Son on yıldır çok nadir yakalanabilen kofana, bu yıl ağlara en çok takılan balık türlerinden biri oldu Türkiye denizlerinde yıllar sonra kofana bereketi yaşanıyor. Akdeniz, Ege...

EU-Kommission will Mitgliedstaaten bei der Digitalisierung der Justiz unterstützen

Die Europäische Kommission will die Mitgliedstaten dabei unterstützen, ihre nationalen Justizsysteme ins digitale Zeitalter zu führen. Dazu hat sie Mittwoch ein Paket mit mehreren...

Askerlerin öldürdüğü 16 yaşındaki Erbaş için çağrı

İHD Çocuk Hakları Komisyonu, Hakkari’de 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ı öldüren askerler hakkında soruşturma başlatılması çağrısı yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Hakları Komisyonu, Hakkari’nin...

2.050 Tonnen Feinstaub durch Feuerwerk pro Jahr

Feinstaubbelastung in der Atemluft an Neujahr besonders hoch Die Feinstaubbelastung in den ersten Stunden der Neujahrsnacht gehört üblicherweise zur höchsten im ganzen Jahr, insbesondere in...