12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeMean Streets - Arka Sokaklar

Mean Streets – Arka Sokaklar

Gangster filmlerinden kült film olmaz. İsteyen yönetmen, oyuncu hatta sinema yazarı kendisini istediği kadar yırtsın bu eşyanın tabiatına aykırı bir kavramdır. Zira gangsterler yaratmak, umut olmak, yol göstermek, aydınlatmak, yaraları sarmak için yokturlar. Aksine hastalıklı toplumun daha da hastalıklı bireyleri olarak kısa yoldan beleşe konmak için vardırlar. Bunun için her türlü zorbalığı kullanmaya dünden hazırdırlar. O yüzden övülecek, sevilecek, sempati duyulacak hiçbir yanları, yönleri yoktur. Sinemanın bu konuda kendini ne kadar zorlarsa zorlasın, ilginç nice oyunculuk veya senaryosu olursa olsun o film eninde sonunda geyik olmaya adaydır. Zira toplumlar değişir ama gansterlerin varlığı da benzerliği de değişmez. Toplumun eziklerinin hayatının hiçbir çekiciliği yoktur.

Bu filmde bu tezimin doğal ispatından başka bir şey değildir. Oyuncular ne kadar mükemmel performans sergilerlerse sergilesinler, hatta bana göre bu filmdeki gibi oldukça abartılı bir teşhirci oyunculuktur göze batan. İçi, dibi, özü bomboş bir çalışmadır. Bizim kendi çukurlarımız yetmezmiş gibi demek de doğru değil. Kriminel insanların hayatlarının neresi nasıl bir sanat olabilir sorusu asıl yanıtlanması gereken. Filmi yapanlar böyle bir soru sormadıkları için de yanıt vermemişler. Usta oyuncuların sergileyeceklerinin her şeyi kurtarabileceklerini zannetmişler besbelli.

1960’larda New York’da Küçük İtalya’dayız. Charlie Cappa (Harvey Keitel) adlı küçük gangster amcası Giovanni (Cesare Danova) için haraç toplamaktadır. Amcası mafyanın yöredeki önemli elemanıdır. Charlie komşu kızı Teresa’ya (Amy Robinson) kesiktir. Mafya babası yeğenine aman ha bu kızdan uzak dur, akıl hastası filan der. Teresa epilepsi hastasıdır. Aynı zamanda Charlie’nin çocukluk arkadaşı Johnny Boy’un (Robert De Niro) da çocukluk arkadaşıdır. Giovanni yeğenine Johnny’den de uzak durmasını söyler. Onda da iş yoktur, ailecek kaçıktırlar gibi laflar eder. Sana ondan zarar gelir der.

Johnny asalak, lümpen, çalışmayan ve mahallede borç almadığı kalmayan biridir. Ödeme zamanı geldiğinde de kıvrım kıvrım kıvranır. Her defasında imdadına Charlie yetişmektedir. Garip ve ilkel bir dostlukları vardır. Bana başından sonuna çizdikleri portreler, diyaloglar, muhabbetler oldukça abartılı, yapmacık ve inandırıcılıktan uzak geldiler. Bu tarz filmleri sevenler belki hoşlanacaklardır bilemiyorum.

Johnny’nin borcu olan ve uzun zamandır ödemediği mafya üyelerinden birisi de Michael’dir (Richard Romanus). Adam her defasında Charlie’nin araya girmesi ile istenilen süreyi uzatır da uzatır. Ta ki bardak dolup taşana, sabrı sonunda çatlayana kadar. Arka sokalarda mafya üyeleri nasıl yaşar, gansterlerin hayatında imrenilecek bir şeyler var mıdır, o zamanın Küçük İtalya’sı ile bugünkü arasında ne gibi sosyolojik gelişmeler olmuştur gibi abuk subuk sorularla ilgileniyorsanız yine öyle de yanıtlar bulabilirsiniz. Sistem eleştirisine dair en küçük iz bulamazsınız. Neden mafya olunduğuna, neden bu yol seçildiğine dair de bir şey bulamazsınız. Çakma sinema klasiklerinden biri daha benim değerlendirmem. Ama farklı oyunculuk karakterleri performansı nasıl olabilire bence yine abartılı ve oldukça teşhirci bir örnek. Bu yanını da maalesef övemeyeceğim. Film bir doğal afet ve boşa zaman kaybı.

1973 yılı yapımı Mean Streets – Arka Sokaklar adlı filmi Martin Scorsese yazmış, sinemaya uyarlamış ve yönetmiş. Diğe senarist Mardik Martin. Bazı oyuncular David Proval, Victor Argo, George Memmoli, Lenny Scaletta, Jeannie Bell, Murray Moston, Harry Northup, vs.

17.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular