10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitOrgan Bağışında Zorunluluk mu Gönüllülük mü?

Organ Bağışında Zorunluluk mu Gönüllülük mü?

ALMANYALILAR – Almanya’da 1997 yılından beri yürürlükte olan organ bağışı ve nakli ile ilgili bir yasa mevcut. Bu yasaya göre bağışçının kesin ve belirgin bir şekilde bu işlem için gönüllü olarak evet onayını vermesi şart. Almanya’da 1300’ün üzerindeki hastanenin yoğun bakım servisleri organ nakli görevlisi çalıştırmak zorundalar. Bu görevliler potansiyel organ bağışçısını saptamak, kayıt etmek ve yakınlarını bilgilendirmekle yükümlüler. Almanya çapında 50 merkezde organ nakillerinin gerçekleştirilmesi mümkün. Eldeki istatistiklere göre Almanya’da bu sıralar 9 400 insan organ nakli için sıra bekliyorlar. Organ nakli bekleyen 2000 kişi geçen yıl hayatını kaybetmiş.

2018 yılında 955 kişi organ naklinde bulunurkan bu rakam 2019’da 932’ye düşmüş. Almanya Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yasaya göre artık bu gönüllülük olayı devreden kalkacaktı. Hatta radikal bir biçimde hasta itiraz etmediği sürece organları nakil için kullanılabilecek bir prosedür uygulanacaktı. Yani Almanya’da yaşayan herkes böylelikle mecburi bir organ bağışçısı haline getirilecek, bu işleyişe ama dahil olmak istemeyenler istedikleri anda kendilerini organ bağışçısı olmayı reddedenler listesine ekleyebileceklerdi. Bunun yanı sıra sistemde kaydı olan bir hasta hayatını kaybettiğinde yakınlarının arzusu üzerine o kişinin organlarının direk bağışlanması reddedilebilecek, doktorlar bu konularda mutlaka yakınlarla temas kuracak ayrıca da kamuoyu bu yeni işleyiş hakkında bilgilendirilecekti. Adı “ikili çekilme” olan bu tasarıya göre organ bağışı zorunlu olmayacaktı.

os
Sağlık Bakanı Avrupa’nın 20 ülkesinde benzer uygulamaların olduğunu, bu sayede organ bağışçılarının sayılarını arttırmak istediklerini söyledi. CDU’lu bakanın önerisine SPD’den de destek geldi. Gerekçe olarak da organ nakli bulunan hasta sayısının on katı insanın bekleme listesinde olduğunu açıkladı. İtiraz Yeşillerden, Sol Parti’den ve CSU’dan geldi. Bunlar da gönüllülük esesına dayanan mevcut işleyişin korunmasından yola çıkarak alternatif başka bir tasarı planı hazırladılar. Bu tasarıya göre bu topraklarda yaşayan Almanyalılara (sadece sayfamızla isim benzerliği) belirli aralıklarla doktor ziyaretlerinde veya kimliklerini yenileme gibi olağan bürokratik işlemlerini gerçekleştirirken organ bağışçısı olmak isteyip istemedikleri sorulacak. İnternet üzerinden kayıt sistemi getirilerek, devlet tarafından zorlanmayan, aksine bilinçli ve gönüllü bir biçimde karar verilmesini hedefleyecekler.

Önceki gün Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı kimsenin itiraz etmediği sürece herkesin organ bağışçısı olması yasa tasarısı reddedildi. Yukarıda bahsedilen alternatif tasarı, yani organ bağışı ile ilgili daha çok bilgilendirme yapılması önerisi uygun bulundu. Böylelikle her on yılda bir organ bağışı ile ilgili Almanyalılara bağışçı olmak isteyip istemedikleri sorulacak. Ayrıca internet üzerinden bağışçı olmak isteyenler kayıtlarını yapabilecekler.

18.01.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular