ALMANYALILAR

Rope – Ölüm Kararı

Rope – Ölüm Kararı

Bir tiyatro oyunundan esinlenen film şaşırtıcı birçok öge ile yüklü. Olayların tek bir mekanda geçtiği yapıtları ben son dönemin hastalıkları zannederdim. Oysa bu film gibi 1940’lı yıllarda da denenmiş ve bu örnekte olduğu gibi oldukça başarılı bir biçimde de kotarılmış demek zorundayız. Tek mekanın dışında gerçek anlamda film bir tiyatro. Yani birkaç sahne ile oynanabilecek bir oyun. Sinemada izlerken sıkılmamamız neden? Bence çalışma bir yandan tiyatroseverleri yakalayabilir, diğer yandan zaten bir sinema filmi. Bir ustanın elinden çıkmış olmasının yanı sıra Alfred Hitchcock filmlerinde benim dikkatimi çeken ortak bir nokta var. Hep güçlü bir senaryosu var eserinin. Birkaç senarist hemen her filmde olmazsa olmaz gibi. Bu da eserini ciddiye aldığının küçük bir kanıtı. Bizde olmayan senaryolarla çekilen filmleri veya kamera önünde abuk subuk doğaçlamaları düşününce insan yerli sinemaya kızıp öfkelenmesin de ne yapsın. Yüz bilmem kaç yıl sonra bile senaryosuz filmlerin çekildiği bir diyarda çürümek kaçınılmaz.

Gelelim filmimize, öğleden sonra bir apartman dairesinde buluruz kendimizi. Perdeleri sımsıkı çekilmiş dairenin içerisinde genç bir adam iki kişi tarafından boynuna bir ip geçirilmiş vaziyette boğularak öldürülür. Film başlarken yani taptaze bir cinayetin içinde buluruz kendimizi. Sonra da elleri eldivenli iki katil oldukça soğukkanlı bir biçimde hemen önlerinde bulunan büyükçe bir tahta sandığa cesedi yerleştiriverirler. Ancak sandık kapandıktan sonra derin soluklar alarak kendilerine gelirler. Sanki yedikleri haltı ancak o an anlamış gibidirler. Boğdukları gencin tam olarak ölüp ölmediklerini bilmeseler de o an sandığı açıp kontrol etmek istemezler. Yanan lambayı da söndürüp karanlıkta soluklanmaya devam ederler.

01.jpg

Brandon (John Dall) isimli genç adam sigarasını yakıp derin bir nefes çektikten sonra arkadaşı Phillip’e (Farley Granger) fazla zamanları olmadığını, karanlığın arkadaşının sinirlerini bozduğunu söyler. Ahkam kesip perdeleri açar. Dışarıdaki bulutlara dikkatlice bakan izleyici onların hiç hareket etmediklerini dakikalarca görebilir. Bal gibi de bir tiyatro dekoru olabilecek manzaradır dışarıdaki binalar ve şehrin görüntüsü. Gayet soğukkanlı bir şekilde kendisinin ve arkadaşının eldivenlerini çıkartan Brandon onları çekmecesine koymasını söyler. Phillip sinirli, vicdan azabı duymaya şimdiden başlamış gibidir. David Kentley (Dick Hogan) isimli kurbanın son içkisini içtiği bardağı ortadan kaldırarak kristal takımı bozmak istemeyen Brandon elindeki bez ile onu silmeyi yeğler.

Züppe ikili ölüm hakkında ukalaca sohbete tutuşurlar. Genci öldürmeleri için aslında bir nedenleri yoktur. Amaçları kusursuz bir cinayet işlemiş olmak ve sonrasında bunu kutlamaktır. Her şeyi önceden planladıkları bellidir. Phillip her an su koyverecekmiş gibi vicdan oyunları oynar. Sinirlerinin o kadar da sağlam olmadığı besbellidir. Sandıktan çıkartılan kitapları davetliler için hazırlanmış yemek masasına, yemek masasındaki tepsileri ve tabakları da sandığın üzerine koyarlar. Davetliler birer birer gelmeye başlarlar. David’in kız arkadaşı, ailesi, kendi öğretmenleri ve arkadaşlarıdır gelenler. Sonrası bir ceset için verilmiş kokteyl gibi bir şeydir. İzleyiciler için ise tadına doyulmaz tam bir sinema partisidir. Kokuşmuş bir sistemin çürüttüğü züppe gençler der çıkarsınız işin içinden. Tiyatrodan sinema olur mu sorunsalına muhteşem bir örnek.

1948 yılı yapımı Rope – Ölüm Kararı filmini Alfred Hitchcock yönetmiş. Eser Patrick Hamilton adlı yazarın aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanmış. Senaryoda adı geçenler Hume Cronyn, Arthur Laurents ve Ben Hecht. Bazı oyuncular Edith Evanson, Douglas Dick, Joan Chandler, Cedric Hardwicke, Constance Collier, James Stewart, vs.

03.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Onur'un Kalemi

Onur'un Kalemi Blog

lukalablog

Uyku en evcil hayvandır.

ulyacanastroloji.wordpress.com/

Astroloji ile Kendini ve Yaşamı Anlama Rehberi

İnsanlık Hali

Her insanda insanlığın bütün halleri vardır- Montaigne

Yemek Dünyasında Gezinti

Yemek dünyasında lezzetli, farklı tatlara ve en güzel mekanlara gezinti...

Defter-i Muhakkik

İlham vermesi ümidiyle eğitim, seyahat ve yaşam tecrübelerime dayalı paylaşımlarından fayda görmenizi dilerim.

Demo'nun Blogu🐛🦋

Yaşamalıyım çünkü hikayemin sonunu merak ediyorum 🥰

Standart Ölçüler

Kullananlar ve Yorumlar

Sadi Özdemir

Reel Ekonomi Gündemi

SCHREIBBLOGG

Mehr als ein Literaturblog

tığlı köşe

sevg ve dostluk

Mustafa Güçlü

Mustafa Güçlü, Şiir, Edebiyat

Yaşlanma Rehberim

Kim Demiş 'Yaşlılık Kötü' Diye?

Merve ÇELİK ÇAĞDAŞ

Hukuk-KVKK-Yapay Zeka-Mühendislik

KATIS BÜCHERLESEBURG

Alles über meine Bücher und Rezensionen

Oceanblue Style at Manderley

Blog Ü40 Ü50 für Meer Mode Mut

profashionals

Fashion Business People

%d Bloggern gefällt das: