24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeBingöllü Mehmet Bulğu‘nun Öldürülmesi

Bingöllü Mehmet Bulğu‘nun Öldürülmesi

ALMANYALILAR – Yılın ilk haftası daha bitmeden Essen Savcılığı, Münster ve Gelsenkirchen Emniyeti olayın ertesi günü ortak bir basın açıklaması yaparak 05.01.2020 akşamında elinde bıçak olan 37 yaşındaki birinin, tekbir getirerek iki polis memuruna saldırdığını ve bu yüzden vurulduğunu kamu oyuna duyurdular. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul (CDU) maktulün ruhsal sorunları olduğuna dikkat çekti. Polis bu şekilde bağırarak saldırmanın terörist bir eylem olasılığı üzerinde durdu ama kurbanın evinde yapılan aramalarda bu istikamette hiçbir bulguya rastlanmadı. Daha sonra adının Mehmet Bulğu olduğu ortaya çıkacak şahıs daha önce de iki defa radikal islamcı şüphesi ile kontrol edilse de bu yönde bir delile rastlanmamıştı. Polislerin verdiği bilgiye göre olay pazar akşamı Mehmet’in elindeki sopa ile önce karakol önünde park etmiş bir polis arabasına vurması, akabinde sopalı elini kaldırarak polis memurlarının üzerine yürümesiyle başladı. Polislerin dikkatini çeken Mehmet’in diğer elinde de bir bıçağın olmasıydı. Dur uyarılarına uymayan Mehmet akabinde 23 yaşındaki bir komiser adayı tarafından dört el ateş edilmek suretiyle vuruldu. Can kurtaran çağırıldı, Mehmet’e tıbbi müdahalede bulunuldu ama Mehmet oracıkta hayatını kaybetti.

Alman basınının olayı veriş biçimi ile göçmen basının olayı aktarma biçimleri arasında farklılıklar görmezden gelinecek gibi değil. Kısa bir ağ araştırması Alman basınının Mehmet’in öldürülmesini haklı çıkartmaya çaba gösteren satırlarla nasıl da kriminal geçmişi olan bir suçlu olarak lanse etmeye çalışması gözden kaçmıyor. Sanki öyle olması öldürülmesini haklı çıkartabilirmiş gibi. Göçmen basını olayın üzerine farklı gitti. Kurbanın kardeşi Reşit Bulğu ağabeyi Mehmet’in evli ve beş çocuk babası olduğunu açıkladı. Açıkladıkları Alman medyasında çıkan haberlerden çok farklıydı. Reşit olay sırasında dört polis görevlisinin Mehmet’in üzerine çöktüğünü ve dört kurşun sıktıklarını anlatarak göçmenlerden ileride kendilerinin de benzer durumlarla karşılaşıp mağdur olmamaları için yardım istedi. Ayrıca her iki ülkenin devlet büyüklerine seslenerek bu vaka ile ilgilenmelerini, benzer durumu başka vatandaşların yaşamamasını istedi. Kardeşinin psikolojik sorunları olduğu iddiasını yalanlayan Reşit, Mehmet’in önce bir dönercide çalıştığını sonra kendi işyerini kurduğunu, elemanlarının olduğunu, bunların kolaylıkla saptanabileceğini, cahil biri olmayıp eğitimli bir hoca olduğunu basına söyledi. İşin garibi aynı gazetenin bir başka günkü olayla ilgili haberinde bir başka ağabeyi onun işsiz olduğunu, çalışması için Mehmet’i yanına aldığını aktarıyor. Çalışıyor veya işsiz olup olmamasının ölümünün haklı veya haksız olmasıyla bir ilgisi olabilirmiş gibi.

foto

Aile üyeleri doğal olarak soruyorlar neden dört kurşunla oracıkta infaz edildi. Mehmet’in Türkiye’deki diğer akrabaları da T.C. Dışişleri Bakanlığı’nı göreve çağırarak olayı incelemelerini, benzer başka vakalar gibi örtbas edilmemesini, dosyanın hasır altı edilmemesini, acılarıyla başbaşa yalnız bırakılmamalarını, devlet yetkililerinin kendilerine yardım etmelerini istediler. Kurbanın cenazesi olaydan iki gün sonra İstanbul’a gönderildi. Mehmet’in bir diğer ağabeyi kardeşinin Müslüman olduğu için, kendisinin camiilerde görevli biri olarak kendi imkanlarıyla İslamiyet’i anlattığı için, takibe alınıp tuzak kurularak, 4 tane polisin üzerine çullanarak, 4 el kurşun atmasıyla direk kalbine sıkılarak öldürüldüğünü ve bütün delillerin kaybedilerek polislerin kendilerini aklamaya çalıştıklarını, o polislerin hala görevlerine devam ettiklerini söyledi. NSU cinayetlerinden tescilli Alman polisine duyulan güvensizliğin geldiği en son aşama diyebiliriz.

Bir hafta sonra bu trajedinin vuku bulduğu karakolun önüne toplanan 200 kadar Türkiyeli göçmenler 7 yıl içinde 8 vatandaşlarını kaybettiklerini, artık buna seyirci kalamayacaklarını, bu son olayın gerçekleştiği karakolun önüne gelerek uyarılarda bulunarak protesto ettiklerini, o polis memurunun görevden uzaklaştırılmasını, il emniyet müdürünün görevden alınmasını ve eyalet işiçleri bakanının istifa etmesini talep ettiklerini açıkladılar. Göçmen basının olayın üzerine gidişi masum bir Müslüman’ın daha polis tarafından suçsuz yere bilerek ve istenerek vurulup öldürülmesi mahiyetindeydi.

Olaydan iki hafta sonra nihayet beklenen soruşturma açıldı ve bir rapor hazırlandı. Tabii gizlilik kararı vardı. Polislerin bugüne kadar kaç insanı öldürdüğüne dair herhangi bir resmi istatistik veya kayıt bulunmuyor. İnternet üzerinden varsa da ulaşmak imkansız. Ancak parlamentoda bu konu ile ilgili resmi soru önergesi olursa ilgili yetkili makamlar açıklama yapıyorlar. Dahası yapmak zorunda kalıyorlar. Gayri resmi rakamlar ise polisin son elli yılda 500 den fazla insanı dur ihtirına uymadığı için veya kendisini zaruri savunma anlarında öldürdüğünü söylüyor. Mehmet olayındaki karanlık bulgular ateş eden komser adayı polis ile Mehmet’in arasında meterelerce uzaklık olması, dört el ateş etmenin neresi nefsi müdafa? Ayrıca o kadar tehlikeli bir durum arz ediyor ise neden bacaklarına ateş edilmiyor da direk kalbi hedefleniyor, kollarına veya karnına değilde, ayrıca neden dört el? Mehmet’in ölüm vakası Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı tarafından gizlilik kararı ile meclis içişleri komisyonuna sunuldu. Sonuç? Bilen yok.

Bingöllü Mehmet Bulğu’nun trajik sonu ders alınacak ibretlik bir vaka. Basın her konuda olduğu gibi bu konuda da göçmenleri yalnız bırakmamalıdır. Alman basınının da göçmen basınının da bu olayı veriş biçimleri gazetecilik okullarında incelenecek cinsten. Trajik bir ölüm vakası ve örtbas edilmeye çalışılan gerçeklikler. Mehmet ile birlikte katledilen aynı zamanda polise duyulan güven ve düpedüz objektif gazetecilik.

17.01.2019

Fotos: Facebook

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular