15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeJoe Kid – Bela Arayan Adam

Joe Kid – Bela Arayan Adam

Yine eften püften kokan bir kovboy filmi. Senaryo biraz başka kovboy filmlerinden, biraz da “Viva Zapata” filminden aşırılmış gibi. 19. yy’da New Mexico eyaletinin Sinola adlı kasabasındayız. Film başlarken yine birkaç atlı kasabaya gelir. At yetiştiricisi kovboy filme adını veren Joe Kid (Clint Eastwood) parmaklıklar arasındadır. Sarhoş olup nizamı bozmuş, bir de şerifle atışınca içeri atılmıştır. Hücresinde iki de Meksikalı vardır. Onlar da en az şerif kadar kıl tiplemelerdir, Naco (Pepe Callahan) ve Ramon (Ron Soble). Sabah ayılınca Joe hakimin karşısına çıkartılacaktır. Bir önceki duruşmada Hakim (John Carter) salon dolusu Mexikalı köylülere başvurularının inceleneceğini, davanın kurallar çerçevesinde görüleceğini, karar vermeden önce İspanya Kralı ve Meksika İmparatoru tarafından verilen toprakların imtiyaz haklarını kapsayan anlaşmaların mülkiyet başlığı altında ortaya konulanlarla mahkeme nezdinde ne kadar uyum sağladıklarını bilmediğini söyler. Kibarca hükümleri yoktur der ve duruşmayı yarına erteler. Kanunları inceleyip köylülere sunacağını geveler.

Bu arada durumdan vazife çıkartan şerif Bob Mitchell (Gregory Walcott) yardımcılarına seslenip hemen Joe Kid’i dışarı getirmelerini söyler. Joe çıkarken kıllık yapmakta ısrarlı Naco’nun suratına yemeği devirdiği gibi dolu tavayla adam nasıl dövülür taktiğini uygular. Sonra da dış kapıda kendisini bekleyen şerifle duruşma salonuna giderler. Onlar içeri girerken köylüler salonu terketmektedirler. Şerif Joe hakkında kaçak avlanmak, polise hakaret ve yolda kavga etmek suçlamalarından üç tutuklama emri olduğunu yargıça gösterir. Ceza ya 10 dolar ödemek ya da 10 gün hapis yatmaktır. Bizimki yatmayı seçer. Öğle paydosu verilir, davanın öğleden sonra yeniden görüşüleceğini söyleyen yargıç salonu daha terk edemeden içeriye elleri silahlı köylüler damlarlar.

Luis Chama (John Saxon) adlı bir halk önderi eşliğinde içeriye damlayanlar aslında adalet istemektedirler. Mahkemede olduklarını uyaran yargıca Chama, sizin nutuklarınızı yeteri kadar dinledik sıra bizde, der. İlk gringo buraya ev yapmak istediğinden bizden izin istedi, biz de verdik, der. Dedeleri de yeteri kadar toprakları olduğu için sürekli yeni gelenlere izin vermişlerdir. Sürekli yeni evler yaptıklarını, akabinde demiryolunu getirdiklerini ve mahkemeyi inşa ettiklerinden yakınır. Şimdi de başka bir dilde konuştuklarını, iki sene boyunca tapu senetlerinin ne demek olduğunu öğrenmek için çabaladıklarını, bunun için tapu dairesine gittiklerini, görevliden tapularının ve resmi evraklarının kopyasını istediklerini ama orada evrak ve tapularının olmadığını, önceki yıl çıkan bir yangın yüzünden arşivlerinin yandığını söylediklerini anlatır. Lafını kesmeye çalışan yargıca öfkelenen Chama sizleri topraklarımıza kabul ettik ama siz soyguncu olmak istiyorsunuz, der. Ayrıca topraklarını kendilerinden çalmak istediklerini haykırır. Chama mahkeme kararlarının olduğu evrakları yaktırırken Joe Kid yargıcın koluna girip onu arka odadan dışarı çıkartır. Şerif’i seyirci sırasını ayıran parmaklıklara kelepçelemişlerdir. Akabinde çıkan kargaşalıkta Naco ile Ramon’da kurtarılır. Naco, Joe’ya sataşmaya devam edince yanıtını alacaktır. Köylüler büyük toprak sahiplerine ve demiryoluna isyan bayrağını ilan ederler.

Sonrasında yanında keskin nişancıları ve kiralık katilleriyle bir toprak ağası belirecek ve Lois Chama’nın peşine düşecektir. Joe’da onlara yolu gösterecek ama yol boyunca şahit olduklarından birden sınıf bilincine ulaşacak, Chama’ya yoldaş olup hayatını koruyup kollayacaktır. Sıra dışı bir kovboy filmi, hikayesini zayıf bulanlar saçmalıyor. Ama sonunda tek kişilik artistlik yerine köylüler topluca ağanın ve adamlarının hakkından hep beraber gelselerdi daha güzel olurdu.

1972 yılı yapımı Joe Kid – Bela Arayan Adam filmini John Sturges yönetmiş. Senaryo yazarı Elmore Leonard. Bazı oyuncular Robert Duvall, Don Stroud, Stella Garcia, James Wainwright, Paul Koslo, Lynne Marta, Gregory Walcott,    Joaquín Martínez, Maria Val, vs.

02.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular