Werbeanzeigen
Dienstag, Juli 14, 2020
Start Kultur Kino The Big Sleep – Derin Uyku

The Big Sleep – Derin Uyku

The Big Sleep – Derin Uyku

Kara filmlerin Alman sinemasından etkilenip ortaya çıktığını, özellikle 1940’lardan başlayıp 1950’lerin sonuna kadar bayağı tutulduğunu ben de bilmiyordum. Ama arada bir ilgiyle hatta severek izlediğimi itiraf ediyorum. Terim de sonradan ortaya çıkıyor, yani ne yapımcılar ne de yönetmenler çektikleri filmlerin bu türe ait olup olmadığını bilmeden, diledikleri ya da tasarladıkları gibi çekiyorlar filmlerini. Tabii bu arada savaş sonrası, Soğuk Savaş başlangıcı, ABD’de başlayan cadı avı niteliğindeki komünistleri avlamak da üstüne eklenmeli. Bu türden her filmi izlenmeye değer mi, ne kadarı izlenebilir, bu da zevk meselesi.

Özel dedektiflik yapan Philip Marlowe (Humphrey Bogart) çağrıldığı dahası Şef Müfettiş Bernie Ohls’un (Regis Toomey) direktifi ile bahsi geçen Sternwood konağına gelmiştir. Kendisini karşılayan uşak General Sternwood’a (Charles Waldron) haber verirken merdivenlerden aşağıya hoppa bir sarışın iner. Carmen Sternwood (Martha Vickers) şımarık, şakacı, flört etmeyi seven, açık sözlü ve alaycı, büyük ihtimalle hapçı ya da uyuşturucu müptelası genç bir kadındır. Dedektife boyun da kısaymış, der. Denedim ama olmadı, der hazır cevap dedektif. Benzer nice komik laflarına film boyunca eşlik ederiz. Bence Humphrey Bogart’ın gelmiş geçmiş en önemli performansıdır sergilenen.

1.jpg

Dul ve milyoner General dedektif ile olan görüşmesinde kızı Carmen’e birkaç yıl önce şantaj yapıldığını Joe Brody (Louis Jean Heydt) adında birine beş bin dolar verdiğini anlatır. Dedektif savcılığa verilseydi olaydan haberim olurdu, der. Sonra da tahmin yürütüp vakayı aynı zamanda arkadaşı olan Sean Regan’a vermiş olabileceğini, neden şimdi de ona vermediğini sorar. Sean kaybolmuştur, veda etmediği için yaşlı adam ayrıca da kırılmış ve üzülmüştür. Sonrada kaybolan İrlandalı adam hakkında konuşurlar. Sadede gelirler adamın kızına yeniden şantaj yapılmaktadır. Arthur Geiger isimli sahafçı bir zarf yollamıştır. Zarfta Carmen’in imzaladığı senetler ve kızının kendisine olan kumar borçlarından bahseden bir kartvizit vardır. General Geiger’i tanımadığını söyler. Ama imzalar sahte değil kızına aittir.

Sohbet adamın diğer kızına gelir. Vivian Rutledge (Lauren Bacall) evlenip boşanmıştır ama Carmen’den çok farklıdır. Zeki ve merhametsizdir o, diye tanımlar babası. Dedektif ona parayı ödemesini önerir, imzası var der. Sonra da önceki şantajcıyı Joe Brody’yi sorar. O da kumarbaz biridir. General dedektiften Geiger’i ailesinden uzak tutmasını ister. Sonra da benden haber alacaksınız diyerek General ile vedalaşır.

Uşak Norris (Charles D. Brown) evi terketmeden önce General’in diğer kızı Vivian’ın kendisini görmek istediğini söyler. Alaycı ve negatif bir tanışma olur. Film boyunca nefretin nasıl aşka dönüştüğüne eğlenceli biçimde tanıklık ederiz. Kahramanımızı neler bekleyecek, hangi çetreffilli olaylar zinciri içerisinde kendisini bulacaktır bugün bile zevk ve keyifle izlenebileceği için eser bir klasiktir. Hikaye basit de gelse bence olumlanabilir. Ama aynı şeyleri müziği için söylemek imkansız. Filmde eleştirilecek tek bir şey varsa o da oldukça itici yer yer bana iğrenç bile geldi, berbat müziğidir.

1946 yılı yapımı The Big Sleep – Derin Uyku filmini Howard Hawks yönetmiş. Senaryo yazarları sıkı durun şimdi William Faulkner, Leigh Brackett ve Jules Furthman. Eser yazar Raymond Chandler’in „Killer in the Rain“in bir novellasından esinlenmiş. Bazı oyuncular John Ridgely, Dorothy Malone, Peggy Knudsen, Bob Steele, Elisha Cook Jr., vs.

01.05.2019

Werbeanzeigen

Almanyalılarhttp://almanyalilar.com
Online Magazin. Unparteiisch, Objektiv und Aktuell.

Kommentar verfassen

- Advertisment -

Most Popular

Altmaier spricht mit neuem emiratischen Minister für Industrie und Hochtechnologie Dr. Sultan Al Jaber

Bundeswirschaftsminister Altmaier hat gestern in einer Videokonferenz mit dem neuen Minister für Industrie und Hochtechnologie der Vereinigten Arabischen Emirate, Dr. Sultan Al Jaber, gesprochen....

Why Don’t the Top Fashion Designers Wear Their Own Clothes?

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Spring Fashion Show at the University of Michigan Has Started

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

If You Only Knew How Much Your Outfit Choices Actually Matter

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Recent Comments

Metin Yetişen on Ayşe Yılmaz Yetişen: Sevdam
Hürmet Kırmızı on Ayşe Yılmaz Yetişen: İnadına
davut aksen on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on DOMiD im Filmporträt
Mükremin Yorar on “Sadece Alman” Kiracı
Mükremin Yorar on Türkiye´de Las Tesis
Mükremin Yorar on Cem Karaca – Almancılar
Mükremin Yorar on Wohin mit der Deutschen Bahn?
Mükremin Yorar on 9 ayda 88 saldırı
musa bobur on Çocuklar Sana Emanet
ismail Firdevsoglu on Sabahattin Ali: Kuyucaklı Yusuf
%d Bloggern gefällt das: