14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeNinotchka – Gülmeyen Kadın

Ninotchka – Gülmeyen Kadın

Çakma klasiklerden bir demet demek haksızlık olmayacaktır. Sovyetler üzerinden güya bir komedi. Oscar almaamsı için bir neden yok. Bence kültür emperyalizmin başyapıtlarından biri olarak da değerlendirilebilir. Ezilenleri, sömürülenleri benimseyip anlatan çok az yapıt ödül alır, yönetmenleri öne çıkartılır, reklamı yapılır. Genelde tersi durumlar söz konusudur. Sonra filmin hikayesi saçmalardan seçmelerle dolu, komedi nerede, ne kadar? Ben gülünecek bir şey de bulamadım. Çok mu dışarıdayım, kibirli mi düşünüyorum, genelden çok mu uzaklaştım? Sanmıyorum. Samimi görüş ve düşüncelerimi aktarmaya devam edeceğim.

Filmin yapıldığı yıllar gözönünde bulunduğunda tarih kitapları bize Sovyetler Birliği’nin o yıllarda ağır sanayi üretiminin 1913 yılına oranla 12 katına ulaştığını ve bu ülkenin dünyanın üç büyük ekonomisinden biri olduğunu aktarıyorlar. Yani ucube filmdeki gibi halkın açlık içerisinde kıvrandığı yalanı ucuz bir propaganda. Senaryodaki ilkelliğe bak, halk açlık ve sefalet içerisinde. Çözüm: Devrim döneminde mal varlığına el konulan bir soylunun mücevherlerinin Paris’te satılması. O parayla yiyecek alınıp halkın karnı doyacak. Nasıl bir zavallılık ve fikir fukaralığı anlayan beri gelsin.

Mücevherlerin satılması için üç gerzek görevlendirilir. Buljanoff (Felix Bressart), Iranoff (Sig Ruman) ve Kopalski (Alexander Granach). Komünist Parti adam bulamamış bu karikatür tipleri Paris’e göndermiştir. Tabi beceriksizler mevzu bahis mücevherleri satamadıkları gibi aptallıklarından Kont Leon d’Algout’un (Melvyn Douglas) oyununa gelirler. Kont aynı zamanda devrim döneminde gasp edilen mücevherlerin asıl sahibi Büyük Düşes Swana’nın (Ina Claire) aşkı, temsilcisi ve avukatıdır.

Üçlü beceriksizliklerinin farkındadır. Olay Moskova’ya bildirildiğinde mevzuyu araştırıp incelemek için bir müfettiş görevlendirilir. Bu şahıs Nina Ivanovna Yakushova namı diğer Ninotchka’dır (Greta Garbo). Üniformalı, otoriter, parti görevlisinden çok mutsuz  bir kadını çağrıştıran görevlinin yapacağı ilk iş Eyfel Kulesi’nin teknik bazı bilgileridir. Ninotchka tiplemesi ile kültürlü, görgülü bir komünistten çok dağdan indim şehire, kezban ve paçoz bir köylü kızıdır. Her türlü inandırıcılıktan uzak, şahsi görüşüm berbat bir performans sergiler.

Rusya’da anlaşılan o yıllarda ne trafik lambası, ne de yaya kaldırımı vardır. Oradan geçmekte olan Kont ile bizim komünist görevli tanışmasınlar mı, Kont bunu kendine aşık etmesin mi, paçoz kadına yüksek sosyeteyi ve kokuşmuş bireyciliği öğretmesin mi falan filan. Görev tamamlandıktan sonra aşıkların Konstantinopel’de yeniden buluşturulması ayrı geyik.

Son büyük savaş ve soğuk savaş daha başlamadan Hollywood’un Komünist tehlikeyi önceden kavrayıp onu alaşağı etmek için yırtındığı, komedi süsü verillmiş zavallı bir çalışmadır. Ödülü verenler için de, alanlar için de bence sinema tarihine geçmiş utanılacak çalışmalardan biridir.

1939 yılı yapımı Ninotchka – Gülmeyen Kadın filmini Ernst Lubitsch yönetmiş. Film yazar Melchior Lengyel’in eserinden uyarlanmış. Senaristler Charles Brackett, Billy Wilder ve Walter Reisch. Bazı oyuncular Gregory Gaye, Rolfe Sedan, Edwin Maxwell, Richard Carle, Dorothy Adams, Lawrence Grant, vs.

20.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular