24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeI Know Where I'm Going – Nereye Gittiğimi Biliyorum

I Know Where I’m Going – Nereye Gittiğimi Biliyorum

Filmin adı özgür bir iradeyi ve ruhu, istediğini yapan biri olmayı içeriyor. Nereye gittiğini bilmek, ne istediğini bilmek olarak anlaşılmalı. Savaş yıllarında yapıldığı da gözönünde bulundurulduğunda, bence romantik komedi klasikleri arasına duraksamaksızın alınabilecek eğlenceli bir çalışma olmuş. Ayrıca İskoçya hayranlarının birçok doğa manzarası ve folklorik öge bulacaklarını söylemeliyim. Sürükleyici bir aşk hikayesi, ne yazık ki sıkça karşılaşmadığımız bir tarz.

Joan Webster (Wendy Hiller) bebekliğinden itibaren ne istediğini, yani nereye gideceğini bilen güçlü karakter özelliklerine sahip biridir. Manchester’de yaşamaktadır. Banka müdürü babasını (George Carney) karşısına alıp İngiltere’nin en zengin ve varlıklı adamlarından Sör Robert Bellinger ile evleneceğinden bahseder. Adamı film boyunca görmek bir türlü nasip olmaz ama en azından sesini duyarız. Babası ne derse desin Joan kafasına göre takılan biridir. Adam ama benim yaşımda dese de, Joan konuyu değiştirir.

Gelinliğini, bavulunu hazırlayıp yola koyulur. Sör İskoçya’nın kuzeyindeki Hebrides Takımadaları’nda yaşamaktadır ve oraya yolculuk 1,5 gün sürmektedir. Gider gitmez ertesi gün evleneceklerdir. Babası kızını istasyondaki trene kadar eşlik eder. Bu arada Sör’ün adamı Hunter’de (Walter Hudd) kadının iyi bir yolculuk yapması ve rahat etmesi için gerekli ayarlamaları yapmıştır. Damat adayının hazırladığı seyahat rehberini Joan’a veren Hunter, nerede ne zaman ineceğini, kendisini aktarmalarda kimlerin karşılayacağını anlatır. Sonra da baba ile Hunter Joan ile vedalaşıp kalmakta olan trenden ayrılırlar. Joan bir hafta sonra döneceğini babasına kalmakta olan trenin camından söyler. Joan’ın babasına hep tatlım, diye hitap etmesi dikkat çeker.

Konforlu yataklı vagona yerleşen Joan yolculuğuna başlarken önce gelinliğini bavulundan çıkartıp asar. Sonrada bir masaya kurulup evleneceği adamın hazırladığı Manchester-Kilora arası seyahatinin rehberini okumaya başlar. Rehber yolculuk boyunca kalkştan varışa kadar hangi saate nerede olunacağını içeren bir listeden oluşmaktadır. Kısa bir süre sonra uykuya dalan Joan rüyasında evlenip Bayan Bellinger olmuştur bile.

Tren Glaskow’a gelince istasyon şefi ile yine Sör’ün adamı tarafından karşılanır. İkili kadına yardımcı olup, onu bir sonraki aktarma trenine götürürler. Orada yine bir başkası tarafından karşılanan Joan bu defa bir gemiye biner. Geminin kaptanı genç kadınla aldığı talimatlar gereği bizzat ilgilenir. Kıyıya geldiklerinde hava bozmuş, yağmur ve rüzgar başgöstermiştir. Kendisini bekleyen arabaya binerken şoföre hava durumundan yakınır. Bir sonraki hedef Kiloran’dır.

Erraig Limanı’na geldiklerinde şoför yolu gösterip kadınla vedalaşır. Şoför ona heybetiyle görünen Moy Kalesi’ni işaret ederek MacLaineler’in tarihi evi der. Klan üyelerinin çoğu ölmüş, bir kısmı da yeni Zellanda’da yaşamaktadır. Catriona MacLaine (Pamela Brown) şu an o kalede yaşamaktadır. Liman dediği kıyıya inip adamla vedalaşan Joan’ı kötü bir sürpriz beklemektedir. Güçlü bir sis gittikçe yaklaşmaktadır. Torquil MacNeil (Roger Livesey) ile tanışıp adamı terleyen Joan’ı ne gibi sürprizler bekliyordur? Aksilik üzerine aksilikler yaşayan kadın sorunların üstesinden nasıl gelecektir?

1945 yılı yapımı I Know Where I’m Going – Nereye Gittiğimi Biliyorum filmini Michael Powell, Emeric Pressburger ikilisi yazıp yönetmişler. Bazı oyuncular Duncan MacKechnie, Ian Sadler, Finlay Currie, Murdo Morrison, Margot Fitzsimons, Donald Strachan, Jean Cadell, Ivy Milton, Petula Clark, vs.

20.05.2019     

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular