14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeÀ bout de souffle – Serseri Aşıklar

À bout de souffle – Serseri Aşıklar

Karşımızda bir kara film var. Hem yönetmenini hem de oyuncularını meşhur etmiş bir yapıt. O yıllara kadar nice usta işi yapım olsa da Avrupa bu türden filmlere oldukça Fransız kalmış. Tam da bu yüzden Fransızlar esere bir klasik diye bakıyorlar. Ben ise boşa zaman kaybı diyorum. Araba hırsızının, dolandırıcının, cepcinin, katilin, serserinin birinin hayatından kısa bir kesit. Polis katillerini herhalde hiçbir ülkenin kanun adamları affetmiyorlar, cezasını oracıkta kesiveriyorlar. Birkaç yeni kamera tekniğinden başka hiçbir şeyin olmadığı fake klasiklerden biri daha.

Michel Poiccard ve Laszlo Kovacs (Jean-Paul Belmondo) adlarını kullanan kriminel adam sürekli gazete okuyan ama yine de cahil, nihilist, ağzından sigarası, kafasında fötr şapkası ve suratında güneş gözlükleri eksik olmayan, çizgi romanlardan çıkıp gelmiş çağrışımı yapan absürd biridir. Film başlarken bir kadının da yardımıyla bir araba çalar. Paris’ doğru yola koyulur. Araba kulanırken ki tavırları ne kadar ilginç ve sıradışı olsa da ruh hastası biriyle karşı karşıya olduğumuzu tasdikler niteliktedir. Nice tehlikeli sollamalar ve yaptığı hızdan dolayı iki motorsikletli polisin dikkatini çeker. Uygun bir yerde kaçmaya çalışırken polislerden biri izini bulur ve bizimki torpido gözünde bulduğu tabanca ile polisi çeker vurur. Yakalanmadan soluğu Paris’de alır.

Şehire gelir gelmez başarısız teelon etme girişiminden sonra kız arkadaşlarından birini ziyaret eder. Kızı resmen soyan adi adam soluğu daha önce tanıştığı ve birlikte olduğu Patricia Franchini’nin (Jean Seberg) yanında alır. Amerikalı genç kadına onunla Roma’ya gelip gelmeyeceğini sorar. Kadın ne istediğini bilmeyen, en az Michael kadar garip, toy, dünyadan habersiz biridir. Genç kadınların cahilinden daha tehlikeli ne olabilir? Yanıtı filmin sonunda saklı.

Genç kadına askıntı olan Michael film boyunca telefon edip Antonio Berrutti (Henri-Jacques Huet) adında birini arar. Niyeti adamdan alacağına nihayet kavuşup soluğu İtalya’da almaktır. Michael ile Patricia’nın entelektüel derinlikleri Nuri Bilge Ceylan’nın filmlerindeki diyaloglar kadar boş ve geyiktirler. Bu arada polis meslektaşını öldüren katilin kimliğini belirlemiş Michael’in peşine düşmüştür bile. Polis müfettişi Vital (Daniel Boulanger) kıl payı Michael’i elinden kaçırsa da Patricia’ya ulaşacaktır.

Kaçıp kovalamaca oyununu seven gamsız lümpenin tek derdi zırt pırt kalçasına el attığı Patricia ile beraber olmaktır. O ise başka bir alemde ve en çokta ne istediğini bilmemektedir. İlk defa film adının güzel ve uygun bir çevirisinin yapıldığını itiraf etmeliyim. Bizimkiler kelimenin gerçek anlamıyla iki serseri aşıktırlar.

Her ne kadar önemli Fransız klasiklerinden biri sayılsa da eser bana bizim yerli filmler gibi senaryosuz çekilmiş, boş ve saçma diyaloglarla kotarılmaya çalışılmış gibi geldi. Yine de bu berbat hali ile eserin yeni bir akımın o topraklarda oluşmasına yol açtığını söylemeliyiz. Kendi filmlerine hayran Fransızların abartılı beğendiği, beş kuruş etmez, sonu ne kadar melodramatik olsa da boşa zaman kaybı bir film.

1960 yılı yapımı À bout de souffle – Serseri Aşıklar filmini Jean-Luc Godard yazıp yönetmiş. Senaryoda adı geçen diğer isimler François Truffaut ve Claude Chabrol. Bazı oyuncular Roger Hanin, Van Doude, Claude Mansard, Liliane Dreyfus, Michel Fabre, Jean-Pierre Melville, Jean-Luc Godard, vs.

16.05.2019

Vorheriger ArtikelUrlaub – Tatil
Nächster ArtikelAvrupa’daki Türkçe gazete

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular