15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeThe Red Shoes – Kırmızı Papuçlar

The Red Shoes – Kırmızı Papuçlar

Sinemada müzikli, danslı filmlerin klasikleşmesi nadirdir. Zira oldukça hareketli ve sesli onca performansın yanısıra dans etmek, bazen de yanına şarkı söylemek, tüm bunların üstüne bir de rol kesmek her baba veya anneyiğidin harcı değildir. Yine bir başka açıdan bakıldığında masalları sinemaya uyarlamak hiçte o kadar kolay değildir. Hadi uyarladınız izleyicinin, sinema çok bilmişlerinin beğenilerini kazanmak o kadar kolay değildir. Bu filmi klasik yapan da galiba bu olmuş, yukarıda değindiğim zorlukların üstesinde kolayca gelivermiş. Klişe hikayesinin inandırıcılığı, yanısıra sahne dekorları, danslar ve müzik muazzam bir lezzet sunuyor. İzlemeyenin kendi suçu. Bu arada unutmadan tüm dünyada papuçların rengi ile anılan film bizde hangi adla gösterilmiş zannedersiniz: Periler Dünyası.

Royal Operaevi’nin salonları her an açılmak üzere film başlar. Açılan kapıdan içeri koşuşanlar tam bir hayvan sürüsünü andırırlar. Oysa gösterinin başlamasına daha kırkbeş dakika vardır. Media Markt’daki ucuzluk günlerinde üşüşen çekirge sürüleri gibi herkes boş buldukları yere atlayıverirler. Sıradan insanlar olsa belki cahildir, der bağışlar geçersiniz ama içlerinde daha sonra filmin başrol oyuncularını görünce ayıplayıp yadırgar, tutkuyla bağlılıktan çok ürküten bir hastalık, resmen görgüsüzlük diye değerlendirebilirsiniz.

Besteci ve Dirigent Julian Craster (Marius Goring) ve arkadaşları kendi eserini çalan profesörlerini protesto etmek için kısa sürede gösteriyi terk ederler. Meşhur Boris Lermontov (Anton Walbrook) operasının orkestra yöneticisi müzik öğrencisinin eserine düpedüz çökmüştür. Böyle bir öğrenci ne yapar, daha iyisini yapıp Boris’in karşısına çıkmaz mı? Gösteri esnasında Neston Kontesi Isabel (Irene Browne) bir tanıdığı aracılığıyla meşhur Boris’i evinde vereceği partiye davet eder.

Partide Boris ile Lady Isabel’in balet yeğeni Victoria Page (Moira Shearer) tanışırlar. Kibirli, havalı, mizantrop, mükemmeliyetçi, narsist ama bir o kadar da bale manyağı Boris, kızın dans hakkındaki görüşlerinden etkilenir ve onu deneme dansına davet eder. Bu arada bizim müzik öğrencisi Julian Boris’in karşısına çıkıp eserini ona oracıkta sunuverir. Boris ondan etkilenip ekibine alır. Kalbi sadece bale için çarpan Boris iki yetenek keşfettiğinin farkındadır. Ama hesaplamadığı bu insanların sadece sanatçı olmayıp etten kemikten insan olduklarıdır.

Baş baleti evlenince Vicky’nin önü açılacaktır. Boris ondan, dahası balesinden hoşlanmaktadır. Julian’ın da yeni bir bestesiyle üstadın kafasındaki yeni oyun, baş balet, beste ve drigent kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Hans Christian Andersen’in ünlü bir peri masalı olan Kırmızı Papuçlar sahnelenecektir. Hummalı bir çalışma başlar. Gösteri anı ve süresi filmin zirvesi, unutulmaz bir şov, harika bale sunumudur. Boris Lermontov bile gösteriyi, papuçların anlatılan sihirine kendisini kaptırmış Vicky ile Julian’ın sergiledikleri performansı beğenir. Beğeni ve başarılarını başka şehirlerde de devam ettirmeyi planlarlar. Bu arada Vicky ile Julian birbirlerine aşık olmuşlardır.

Boris balenin dışında başka bir yaşam tarzını kabullenmemektedir. Vicky’ye yolu gösterir. Julian zaten adamın tavrını protesto edip ekipten ayrılmıştır. Aşıklar evlenirler, Boris bir yolunu bulup Vicky’i geri getirecektir. Kırmızı papuçlar adeta giyenlerini lanetler niteliktedir. Trajik sona itiraz eder gibi olsanız da sonrasında kadının rolüne verilen önem ve gösterilen saygı terazinin doğru tartmasına vesile olur. Varsa eğer bir şapkanız, çıkarmanız gereken mükemmel bir klasik var karşınızda.

1948 yılı yapımı The Red Shoes – Kırmızı Papuçlar filmini Michael Powell ve Emeric Pressburger yazıp yönetmişler. Eser Hans Christian Andersen’in aynı adlı yapıtından uyarlanmış. Diğer senaryo yazarı Keith Winter. Bazı oyuncular Jean Short, Gordon Littmann, Julia Lang, Bill Shine, Léonide Massine, Austin Trevor, Esmond Knight, Eric Berry, Ludmilla Tchérina, Jerry Verno, Robert Helpmann, Albert Bassermann, Derek Elphinstone, vs.

18.05.2019

Vorheriger ArtikelDOMiD im Filmporträt
Nächster ArtikelUrlaub – Tatil

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular