ALMANYALILAR

“Sadece Alman” Kiracı

Almanya’da 2006 yılında yürürlüğe giren Ayrımcılık Yasası diye bildiğimiz “Genel Eşitlik Yasası”nın ilk açılan davası sayılan ve aynı zamanda yüklü bir tazminat davasını içeren mahkeme hamile bir kadın hakkındaydı. Şule Eisele adlı kadın izne ayrılmaya zorlandığı, pozisyonunun elinden alındığı ve çalışma koşullarının kötüleştirildiği gerekçesiyle işverenini, “cinsiyet ve etnik köken nedeniyle ayrımcılık uyguladığı’ iddiasıyla mahkemeye vermiş ve yüklü bir tazminat talebinde bulunmuştu. Dava açarken hareket noktasını, “Bu kararı vermek kolay değildi. Ayrımcılık her gün oluyor, ama kimse buna tepki göstermiyor. Ya onlardan biri olacaktım, ya da buna karşı çıkıp yeni kanundan faydalanacaktım” sözleriyle açıklamıştı.

Ayrımcılıkla Mücadele Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Klaus Michael Alenfelder ise davanın Alman hukuku açısından önemli olduğunu dile getirerek bu dava hem kişisel hem de hukuksal olarak yol gösterici nitelikte olduğunu, Şule Eisele gibi ayrımcılığa karşı mücadele etme yürekliliğini gösteren bir davacı olduğunu belirterek, ayrımcılığa uğrayan pek çok insanın kendisini savunamadıklarını, işlerini kaybetmekten korktuklarını ve en ağır ayrımcılıkları bile yuttuklarını, Şule Hanım’ın mücadelesinin bütün ayrımcılığa uğrayanları ilgilendirdiğini, davanın, Şule Hanım lehinde sonuçlandığında, Almanya’daki bütün ayrımcılığa uğrayanların kazanmış olacaklarını, çünkü ayrımcılık yapan herkes bunun bedelinin ağır olduğunu fark edeceklerini açıklamıştı. Yarım milyon euro tazminat talebiyle açılan dava iki yıl sonra sonuçlanmış Şule Eisele on bir bin euro tazminat almıştı.

Bugün de Almanya’nın gündemine oturan buna benzer yeni bir dava görüldü. Augsburg’da dairesini “sadece Almanlara” kiraya vermek isteyen bir ev sahibi, Burkina Faso’lu Hamado Dipama isimli bir kiracı adayının açtığı davayı kaybetti. Ev sahibinin kiracı ararken verdiği ilanda “sadece Almanlara” ibaresi mahkeme tarafından Alman olmayanlara yönelik bir ayrımcılık olarak nitelendirilerek bunun kabul edilemeyeceği kararı verildi.

2.jpg

Hakim yabancılara yönelik bu şekilde açık bir dezavantaj yaratılmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, suçların ve eylemlerin vatandaşlar değil insanlar tarafından işlendiğini belirterek ev sahibini kiracı adayına bin euro tazminat ödemeye mahkum etti. Bunun yanı sıra ev sahibini “sadece Almanlara” türünden bir ilan vermekten de men etti. Emsal dava numarası (Az: 20 C 2566/19) ile olay Alman hukuk tarihine geçti.

Alman resmi kurumu Ayrımcılıkla Mücadele Birimi (Antidiskriminierungsstelle des Bundes) açıklamalarına göre Almanya’da ev arayan göçmen kökenlilerin %70’i ev ararken ayrımcılığa maruz kalıyorlar. 81 yaşındaki ev sahibinin 20 evi daha olduğu göz önünde bulundurulduğunda verilen bin euroluk cezanın hiçbir caydırıcılığı olmadığı daha şimdiden tartışılıyor.

Ayrımcılıkla Mücadele Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Klaus Michael Alenfelder’in Şule Eisele davasında söyledikleri aklıma geldi: “Bu tür davalarda, tazminatın caydırıcı nitelikte yüksek olması gerekir. Tazminat caydırıcı nitelikte ve çok yüksek olmak zorunda”. Bizim ev sahibi için belirlenen cezanın ne kadar caydırıcı olacağı forumlarda şimdiden tartışılıyor.

11.12.2019

One Reply to ““Sadece Alman” Kiracı”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Onur'un Kalemi

Onur'un Kalemi Blog

lukalablog

Uyku en evcil hayvandır.

ulyacanastroloji.wordpress.com/

Astroloji ile Kendini ve Yaşamı Anlama Rehberi

İnsanlık Hali

Her insanda insanlığın bütün halleri vardır- Montaigne

Yemek Dünyasında Gezinti

Yemek dünyasında lezzetli, farklı tatlara ve en güzel mekanlara gezinti...

Defter-i Muhakkik

İlham vermesi ümidiyle eğitim, seyahat ve yaşam tecrübelerime dayalı paylaşımlarından fayda görmenizi dilerim.

Demo'nun Blogu🐛🦋

Yaşamalıyım çünkü hikayemin sonunu merak ediyorum 🥰

Standart Ölçüler

Kullananlar ve Yorumlar

Sadi Özdemir

Reel Ekonomi Gündemi

SCHREIBBLOGG

Mehr als ein Literaturblog

tığlı köşe

sevg ve dostluk

Mustafa Güçlü

Mustafa Güçlü, Şiir, Edebiyat

Yaşlanma Rehberim

Kim Demiş 'Yaşlılık Kötü' Diye?

Merve ÇELİK ÇAĞDAŞ

Hukuk-KVKK-Yapay Zeka-Mühendislik

KATIS BÜCHERLESEBURG

Alles über meine Bücher und Rezensionen

Oceanblue Style at Manderley

Blog Ü40 Ü50 für Meer Mode Mut

profashionals

Fashion Business People

%d Bloggern gefällt das: