10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeThe Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri

The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri

Altın veya define avcılığı insanlık tarihi kadar eski bir uğraş. Mezar veya ölü soygunculuğu bugün bile yer yer karşımıza çıkar. İnsanın çaresizliği mi demeli, hayatta kalma mücadelesinde başvurduğu en kolaycı yol ve yordamlardan biri mi, maceraperestliği mi, açgözlülüğü ve doymak bilmeyen hırsının doğal dışa vurumu mu, ne denilirse yakışır. Film de insanın bu yanını bence olağanüstü boyutlarda oldukça başarılı ve ustalıklı bir biçimde anlatabildiği için seviyeli bir klasik olarak adlandırılabilir.

1925 yılında doğu Meksika’nın bir liman kentindeyiz. Liman kentinde dünyanın önemli büyük petrol rafinerilerinden birisi vardır. Zaman farklıdır, Meksikalılar ABD’ye değil, yoksul Amerikalıların Meksika’ya çalışmak için geldikleri bir dönemdir. O aç, sefil Amerikalılardan birisi olan Fred C. Dobbs (Humphrey Bogart) geçimini zengin Amerikalılardan dilenerek elde etmektedir. Günlerden bir gün kendisi ile aynı koşullar altında yaşayan kader arkadaşı olacak hemşerisi Bob Curtin (Tim Holt) ile tanışır. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin hırsız hırsızı, şair şairi, politikacı politikacıyı bulur, bizim yoksullar da birbirini bulur ve bu beraberliğe sımsıkı sarılırlar.

Tesadüfen bir inşaatta taşeron bir firmanın sahibi Pat McCormick (Barton MacLane) adında birinin yanında işe başlarlar. Adam saf garibanları birkaç hafta yanında çalıştırıp para vermeyen uyanıklardandır. Bizimkilerin başına da aynı gelişmeler gelir. Adamı daha sonra yolda bulup barda pataklamaları sahneleri haddinden fazla inandırıcıdır. Ceplerine birkaç kuruş giren ikili kaldıkları fakirhanede bu olaydan önceki akşam Howard (Walter Huston) adlı yaşlı bir adamla tanışmışlardır. Howard yıllarca altın aramış ama sermayeyi tüketmiş biridir. Altın aramanın ve bulmanın insanı nasıl değiştirdiğini, ruhunu kirlettiğini anlatır durur. Biraz parası olsa yine aramaya devam edecektir.

Koşullar kendiliğinden oluşmuştur, bu arada son ihtiyaç duyulan miktarı da Fred’in bir ara başından def ettiği piyangocu çocuğun getirdiği müjde ile tamamlarlar. Yemeği ile meşgul Fred sırf satıcı çocuğun çenesinden kurtulmak için piyango almış, bu ihtiyaç anında da piyangonun kendisine vurduğunu öğrenmiştir.

Böylelikle üç kafadar Howard’ın önderliğinde yola koyulurlar. Trenle Meksika’nın batısına Durango’ya hareket ederler. Yolda haydutların saldırılarını püskürtürler. Durango’ya geldiklerinde birkaç katır, ihtiyaç duyulan malzeme ve yiyecek satın alıp yola koyulurlar. Kahramanlarımız bahsedilen altın madenini bulacaklar mıdır, başlarına neler gelecektir, altın kendilerini nasıl değiştirecek, ruhlarını ne kadar kirletecektir? Tadına doyulmaz bir klasik daha demek yanlış olmayacaktır.

1948 yılı yapımı The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri filmini John Huston yazıp yönetmiş. Eser Alman yazarı Otto Feige, namı diğer B. Traven’in bir novellasından esinlenmiş. Bazı oyuncular Bruce Bennett, Alfonso Bedoya, Arturo Soto Rangel, Manuel Dondé, José Torvay, Margarito Luna, Robert Blake, Jacqueline Dalya, vs.

17.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular