15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomePlastik kullanımınızı en aza indirmenin 15 yolu

Plastik kullanımınızı en aza indirmenin 15 yolu

2.jpg

Araştırmacılar, plastik kullanımını ciddi şekilde azaltabilmenin sistem değişikliği gerektirdiğini söylüyor. Bireylerin de kendi başlarına yapabilecekleri var. İşte yapabileceğiniz 15 şey.

EMİLY HOLDEN

Plastik petrol şirketleri tarafından çıkarılan etan gazından yapılıyor ve iklim krizinin arkasında yatan sıcaklık artışına katkıda bulunuyor.

Plastik şirketleri üretimi arttırdıkça, geri dönüşüm sisteminin başarısızlığa uğramasına da zemin hazırlıyorlar.

Plastiklerin yalnızca yüzde 9’u geri dönüştürülüyor. Geleneksel plastikler çıkarılan petrol ve gazdan üretiliyor ve iklim krizinin arkasında yatan sıcaklık artışına katkıda buluyorlar.

Giderek artan sayıda çevre uzmanı, plastik kullanımının azaltılması çağrısı yapıyor çünkü atıklar okyanuslarda, yoksul ülkelerde, hatta insanların bedenlerinde birikiyor. Plastikler yakılıyor da; bu, bir zamanlar Amerika’nın atıklarının büyük kısmını kabul eden Çin tarafından artık reddedilmeye başlamış bir uygulama. Ve bir milyondan fazla Amerikalı, kirletici çöp fırınlarının yakınında yaşadı.

Bir ay deneme yapın!

Araştırmacılar, plastik kullanımını ciddi şekilde azaltabilmenin sistem değişikliği gerektirdiğini söylüyor. Bireylerin de kendi başlarına yapabilecekleri var.

Eğer bu liste size fazla zahmetli geliyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, plastik atıklarınızı bir ay boyunca toplayıp bir deneme yapın. En fazla hangisi ise, ondan keserek başlayın.

 • Tek kullanımlık olmayan şişeler, çatal-kaşık ve torbalar kullanın. Bunların kullanım ömrünü olabildiğince zorlayın, böylece üretilmeleri için kullanılan kaynaklar boşa gitmesin.
 • Kahveleriniz için plastik kapak istemeyin. Biraz az doldurtun ve dökülmesini bu şekilde önleyin. Bazı kahveciler yanma vakalarında dava edilmemek için kapak vermek zorunda olduklarını söyleyecekler ama bu şekilde ısrar edin.

Cam veya tenekeyi tercih edin

 • Cam veya tenekedeki ürünleri tercih edin. Bu malzemeleri de geri dönüştürün.

Plastiği geri dönüştürmek büyük ölçüde yapılmayan bir şey ama yaşadığınız yerde imkânı varsa atık plastiklerinizi yine de geri dönüştürmelisiniz. Yönergelere göre geri dönüştürmeye dikkat edin.

Cam ve alüminyum tenekelerin geri dönüştürülmesi çok daha olası. Yeniden kullanımda cam en etkili olanı, örneğin iadeli süt şişeleri.

Plastik paketlerden vazgeçin

 • Mümkünse, al-götür yerine restoranda yemeyi tercih edin. Fiziksel bir engeliniz yoksa, garsona pipete ihtiyacınız olmadığını önceden söyleyin.
 • Al-götür veya eve teslimde ise, restorana plastik tabak, çatal-bıçak veya pipet istemediğinizi söyleyin.

Bazı internetten sipariş siteleri ve aplikasyonları bu seçeneği sunuyor.

 • Daha az ambalaj malzemesine sahip ürünleri seçin. Paketlenmiş meyve-sebze ve plastik paketler içinde gelen çaydan vazgeçin.

Atıştırmalık taze ürünler seçin ve tek tek plastiğe sarılmış olanlardan kaçının.

Kağıt ambalajları tercih edin

 • Kendi plastik olmayan geri dönüşümlü torbalarınızla ve kaplarınızla alışveriş yapın, hatta ürünleri doğrudan bunlara koyun.

Bazı marketler, boş kabın ağırlığını önceden tarttırırsanız buna izin veriyor.

 • Paketlenmiş temizlik ürünleri yerine açık olanları tercih edin.

Bulamadığınızda kâğıt ambalajlıları tercih edin ve fazladan çevreye fayda için palmiye yağından kaçının.

Konsantre deterjanlar satın alın

 • Başlığı değiştirilebilen tıraş bıçakları kullanın.

İlk maliyeti size fazla görünebilir ama bir kez alabiliyorsanız, zaman içinde aslında tasarrufludur bu.

 • Bambudan veya başlığı değiştirilebilen diş fırçası kullanın

Bu ürünlerin pazar payı hızla artıyor. Birçok diş fırçasının kılı hala sentetik fiberden olacak ama en azından plastik sap kısmını birkaç ayda bir atmaktan kurtulursunuz.

 • Tek kullanımlık olmayan kaplarda suyla karıştırılabilecek konsantre deterjanlar satın alın.

Bunları toz, jel ve sıvı formunda bulabilirsiniz.

 • Plastik yerine karton kutularda satılan donmuş, konsantre meyve sularını tercih edin.

Bazılarının tadı bile iyi, üstelik eve taşıması da daha hafif.

Şişe suyu güvenli değil

 • Şişe suyu satın almayın. Çeşme suyunu filtre edin.

Araştırmalar, şişelenmiş suyun filtrelenmiş çeşme suyundan daha güvenli olmadığını gösteriyor ama sektördeki firmalar bu test sonuçlarının açıklanmasını istemiyor.

Giysilerinizi sık yıkamayın

 • l Daha az giysi satın alın veya ikinci ele yönelin. Giysilerinizi sık yıkamayın ki daha uzun dayansınlar. Kurutma makinesiyle değil asarak kurutun.

Birçok giysi plastikten yapılma sentetik fiberler içeriyor. Bu fiberler yıkanırken parçalanıyor ve su yollarına karışıyor. Sentetik malzemelerin doğal olanlara karşı daha uzun kullanım ömrüne sahip olmak gibi bazı avantajları var. Ama yukarıdakileri yaparak hem daha sağlıklı hem de çevresel etkisi az giyinebilirsiniz.

 •  İnternetten alışverişlerinizi olabildiğince uzun aralıklarla, biriktirerek yapın ki teslimat için o kadar az plastik ambalaj kullanılsın.
 • Acele teslimatı değil daha uzun süreleri tercih etmek de alışverişinizin iklim ayak izini azaltacaktır.

Kaynak: Guardian

Çeviri: Serap Güneş

Plastik kullanımınızı en aza indirmenin 15 yolu

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular