Werbeanzeigen
Start Kultur Türkiye´de Las Tesis

Türkiye´de Las Tesis

1

 

Bilmeyen ve duymayanlar için bir de biz tekrar edelim. Şili’deki Feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım19’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği, kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto ettiği dans, tüm dünyaya yayıldı.

Şilili kadınların icadı olan ve oradan tüm dünyaya yayılan ve ‚Las Tesis‘ diye adlandırılan bu protesto hareketi Fransa, İspanya ve çeşitli ülkelerde yoğun bir ilgi gördü. Türkiye’de de haklı ilgi ve yankısını bulan bu harekete bizim devlet görevlilerin ilgisi ve tepkisi bir başkaydı.

Kadın Meclisleri, sosyal medya aracılığıyla Şili’deki danslı protestoyu İstanbul’da da yapmak için çağrıda bulundu ve bir prova videosu yayınladı. Paylaşımda “Yarınki buluşmamıza hazırlanmanız için Türkçe sözleri ve hareketleriyle videomuzu paylaşıyoruz. Elden ele yayalım, yarına çalışıp gelelim” ifadeleri yer aldı.

08 Aralık 19’da İstanbul’da Kadıköy’de toplanan kadınlar Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda toplandıktan sonra dans gösterisini gerçekleştirirken yüzlerce kadına polis tarafından ‘dağılın’ uyarısı yapıldı. Kadınlar koreografiyi sergilemeye devam ederken, polis ses sistemlerini kapattı. Kadınlara müdahale eden polis, iki eylemciyi gözaltına aldı.

1

İstanbul Valiliği, kadınlar tarafından gerçekleştirilen Kadıköy’deki ‚danslı ptotesto’ya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, „Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından ‚Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek‘ amacıyla bugün saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda bir etkinlik düzenlenmiştir“ hatırlatması yapıldı. Devamla „platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda “tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan“ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak; grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan (7) şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır“ denildi.

1.jpg

 

 

Werbeanzeigen

1 KOMMENTAR