14.1 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Home Nesokrushimyy – Tankçılar

Nesokrushimyy – Tankçılar

Nesokrushimyy – Tankçılar

1942 yılında Moskova’ya yapılan Alman saldırıları büyük bir direnişle karşılaşır. Sovyetler Birliği savaş ve insanlık tarihine geçen topyekün bir direnişe sahne olmuştur. Tabii filmde buna ait direk söylemler olmasa da biraz tarih bilen herkes bunu bilir. İşte öylesi günlerde nice kayıba rağmen direniş hattı kırılmaz. Direniş cephesinde onca emir bekleyenler arasında 15. Tank Tugayı’da vardır. Nazi işgalcilerin ilk saldırılarında ele geçirdikleri alanları geri almışlar ve bu mevzileri korumaktadırlar.

Yüzbaşı Semen Konovalov (Andrey Chernyshov) ve ekibi tankın içerisinde düşman ateşi altındadır. Usta taktisyen son anda bir düşman tankını havaya uçurtur ve sonrasında ekibine tavsiyelerde bulunur. Anında karar vermeli ve hızlı düşünmelidirler. Telsiziyle konuşup durur, bir haber alamayınca dışarı çıkarak dürbünüyle çevreyi kolaçan eder. Sonunda telsizine yanıt vermeyen diğer tankı bulur, batağa saplanmışlardır, mevzilerini terk ettikleri gibi kendisine haber vermemişlerdir. Öfkelenen Konovalov tankın çekilip çıkartılmasına yardımcı olacağına, onlara yarım saat içerisinde başlarının çaresine bakıp kendilerinin çamur batağından çıkmalarını emreder. O tankın komutanı ormanda bir düşman tankın rastladıklarını bu yüzden uzaklaştıklarını söylese de Konovalov dinlemez. Onları orada bırakıp çeker gider.

1.jpg

O bahsi geçen ormandaki tank, Konovalov bir yerlerde tankın üstünde çevreyi kontrol ederken bunlara ateş eder ve Konovalov yaralı olarak kurtulur. Daha sonra hastanede birinin elleri yanmış halde kurtulduğunu, diğerlerinin öldüğünü öğreniriz. Tank tamircileri ve mühendisleri yedek parça yokluğundan yakınıp dururlar. Herkes Konovalov’a acımaktadır, zira bu kaybettiği ikinci ekiptir. Askeri okuldan beri onu tanıyan Binbaşı Vasily Krotov (Sergey Gorobchenko) onu ekibini kaybettiği için divanı harbe vermek ister, buna komutan razı gelmez. Onu savunur ve yüzbaşının iyi bir savaşçı ve taktisyen olduğunu düşman hatlarından iki tane tank getirdiğini hatırlatır.

Yüzbaşı Konovalov tüm bu sorunlarla uğraştığı yetmiyormuş gibi mühendis karısı Pavla Chumak’da (Olga Pogodina) çıkar gelir. Tanklardan anlayan mühendis Krotov’un ilgisini çeker ama Konovalov’un karısı olduğunu bilmemektedir. İkilinin arasında problemler vardır. Krotov yetkisini her fırsatta kullanarak Konovalov’a hayatı dar etmeye çalışsa da o amirini zerre kadar iplemez. Konovalov’un tek bir derdi vardır, düşmanı mahvetmek. Gerisi vız gelir tırıs gider. Zor ve ağır koşullar altında kahramanlık destanı yazanları anlatan bir film.

Holywood filmlerini aratmayan bir mantıkla hazırlanmış film heyecanlı bir savaş filmi olarak yorumlanabilir. Son yıllarda tanklarla yapılan savaşlarla ilgili, o kadar da derinliği olmayan ama sürükleyici filmlerden biri denilebilir.

2018 yılı yapımı Nesokrushimyy – Tankçılar filmini Konstantin Maksimov yazıp yönetmiş. Diğer senaryo yazarları Valeriya Baykeeva, Konstantin Maksimov ve Konstantin Mayer. Oyunculardan bazıları Vladimir Epifantsev, Oleg Fomin, Nikolay Dobrynin, Vasiliy Sedykh, Vladimir Kochetkov, vs.

06.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Wir brauchen eine sichere und vor allem nachhaltige Rohstoffversorgung“

Bundeswirtschaftsminister begrüßt Gründung der Europäischen Rohstoffallianz durch die Europäische Kommission Dienstag hat die Europäische Kommission die Europäische Rohstoffallianz gegründet, einen Zusammenschluss von Unternehmen, in...

Almanya’da Kovid-19’la mücadelede yeni önlemler getirildi

Almanya'da Kovid-19'la mücadelede yeni önlemler getirildi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla video konferans yoluyla yaptığı toplantının ardından açıklanan ilave önlemlere göre restoran ve kafelere...

EU fördert europäisches Verkehrsleitsystem in Schienenfahrzeugen in Baden-Württemberg

Baden-Württemberg erhält für die Installation des Europäischen Eisenbahnverkehrsleitsystem (ERTMS) auf 238 Schienenfahrzeugen eine EU-Förderung von rund 16,8 Mio. Euro. Das gab die EU-Kommission Dienstag...

„Yarının Kadın Yıldızları“, 48. İstanbul Müzik Festivali’nde konser verdi

İstanbul Müzik Festivali kapsamında 2 yıl önce hayata geçirilen ''Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu'' kapsamında genç sanatçılar, "48. İstanbul Müzik Festivali"nde...