12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeGenevieve - Kocamın Sevgilisi

Genevieve – Kocamın Sevgilisi

Samimi söylemek gerekirse olumsuz yazılar yazmamak için beğenmediğim filmleri belirli bir süreden sonra izlemiyorum. Okuru negatif etkilemek bana kolaycılık gibi geliyor, bir de onca insan o kadar emek vermiş ama sanata da saygı demem kaçınılmazlaşıyor. Neden bu filmi ısrar edip sonuna kadar izledim ben de bilmiyorum. Ama başlarken hemen söyleyeyim çakma klasiklerden biri daha. Şüphesiz içinde güldüren ögeler var, araba sevdasının neden olabileceklerinin karmaşıklığı da ustalıkla yansıtılmış. Sayısız abartılar ve aptallıklar bıktıran türden.

Duruşmadan apar topra çıkan avukat Alan McKim (John Gregson) doğruca sevgilisi Genevieve’ye koşar. 1904 modeli Darracq marka arabasına bir isim tabelasıyla bu adı vermiştir. Fanatik bir araba hastası, özellikle kendi arabasına tapan cinsgillerdendir. Doğruca eve gelir. Elinde bir hediye paketi vardır. Anahtar kapının üzerinde unutulmuştur. Hediye paketini saklar. O esnada eli kolu alışveriş torbaları dolu karısı Wendy McKim (Dinah Sheridan) kapıda belirir. Kadın da en az kocası kadar şapşal biridir. Becerip kapıyı açamaz, elindeki yumurtalar ve meyvelerin bir kısmını yere düşürür.

London ile Brighton arası gerçekleşen geleneksel eski model yarış arabaları gösterisine katılıp katılmamak konusunda karı koca atışırlar. Kadın evde kalmak istemektedir. Koca ise katılıp arabasıyla hava atmanın derdindedir. Tartışmaları devam ederken ikiliyi tanıştıran ortak arkadaşları Ambrose Claverhouse (Kenneth More) damlar. Adam aslında Wendy’nin arkadaşıdır ve yılışık birinin tekidir. Konu Brighton’a gidişe gelir. O da yeni sevgilisi Rosalind Peters (Kay Kendall) ile eski sevgilisi 1904 model Spyker marka arabasıyla katılacaktır. Atışmaları onun yanında da, Ambrose gittikten sonra da devam edecektir.

Kötü ve birbirlerine küs bir gece geçireceklerken Wendy kocası Alan için yara bandı ararken tesadüfen ona getirip sakladığı hediye kutusunu bulur. İçinde bir şapka vardır. Bilenler bilirler kadının kalbine giden yolda şapka, çanta veya ayakkabıdan geçilir. Wendy yumuşar ve ertesi sabah eski araba manyağı hemen herkesin katıldığı yarışa katılırlar. Aslında yarıştan öte bir resmi geçit töreni demek daha doğru olurdu. Bilinen malum yolda arabasını sürüp belirlenen hedefe gitmek neden yarış diye adlandırılır bilmem.

Ambrose ile Rosalind ve köpeğinin olduğu Spyker sorunsuz veya çok az sorunla hedefine ulaşırken bizim karı kocanın Genevieve’si tam bir külüstür bu, kaldır at oyunu oynatır. Film boyunca çıkan aksilikler, bozulmalar sayılsa, araba ne tüv alır, ne de trafiğe çıkma izni. Ha bu arada dönüşten hemen önce arkadaşlar arasında bu yılışık yakınlaşma konusunda bir de kıskançlık baş gösterince tam bir sidik yarışına sahne oluruz. Erkekler küçükken oynadıkları kiminki benimkinden büyük oyununu, büyüyünce kimin arabası benimkinden hızlıya döndürmekle meşhurdurlar. Filmde de böyle olur. İki aptal sakarın iddiasına girdikleri yarış soğuk ve komik olması tartışılır şakalarla doludur. Aptalların ve sinemaya sadece gülmek için gidenlerin sevebilecekleri boş bir film diyebiliriz.

1953 yılı yapımı fake klasiklerden Genevieve – Kocamın Sevgilisi filmini Henry Cornelius yönetmiş. Yazan ise William Rose. Bazı oyuncular Geoffrey Keen, Reginald Beckwith, Arthur Wontner, Joyce Grenfell, Leslie Mitchell, Michael Balfour, Ernest Blyth, Daniel Brown, vs.       

13.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular