ALMANYALILAR

Unutsalar da Unutulmayacaklar

Unutsalar da Unutulmayacaklar

Spoiler diyebilir bazıları ama bahsi geçen hastalığın sinsice nasıl da yerleşip normalleşmeye başlamasının anlaşılabilmesi için oyunun akışını ve gidişatını anlatmak kaçınılmaz. Öğretmenlikten emekli Halime Hanım halk arasındaki deyimi ile artık bunamıştır. Kızı Canan sürekli annesinden yakınıp durur. Anne yirmi yıl önce ölen Feridun Bey ile konuşup durmakta, konuştuklarını ve yaptıklarını unutmakta, olur olmaz yer ve zamanda alınganlık veya asabiyet göstermektedir. Canan Hanım’ın avukat eşi Mehmet Bey, bir yandan eşini sakinleştirip kendisini tanımayan ve kaba davranan kaynanasını idare etme konusundan daha olumlu yaklaşımlar içerisindedir. Eşine sürekli annesine hoşgörü ve şefkatle yaklaşmasını tavsiye edip durur.

Kapı çalar Halime’nin kız kardeşi Demet Hanım damlar. Canan teyzesi geldiği için sevinir. Annesinin genel durumundan ve gidişatından hiç hoşnut olmadığı gibi göze görülür bir çaresizlik içerisindedir. Canan teyzesine yakınır durur. Çözümü dahası geçici çözümü Demet Hanım bulur. Okuma yazma bilmeyen üç çocuklu Ayşe Hanım’ı bulup getirir. Ayşe hem temizlikçidir, hem hizmetçilik hem de bakıcılık yapacaktır. Doğal davranışları ve Denizli aksanı ile sempatikliği göze çarpar.

tHalime’nin Ayşe’yi kabullenmesi zaman alacaktır. Ayşe de Canan gibi Halime ile anlaşma konusunda zorluklar çekecektir. İlk başlarda Halime Ayşe’den korksa da ona öğretmenliğinden kalma alışkanlıkla okuma yazma bile öğretecektir. Mehmet Bey Ayşe’den kaynanasına gözkulak olabilirse eğer akşama eşi Canan ile dışarıda yemeğe çıkmayı planlar. Evlilik yıldönümleridir, ona sürpriz yapmak ister.

Mehmet gider Canan ile Demet damlarlar. Annesinden iyice bıkmış kadın Ayşe’ye onu götürüp yatırmasını emreder. Teyze ablasının ve yeğeninin gidişatından memnun değildir. Tanıdığı Leyla Hanım’dan bahseder. Alzheimer hastalığı hakkında konuşmuşlardır. Halime’nin davranışlarından bahsedince tanıdığı bu hastalıktan bahsetmiş, doktora görünmelerini tavsiye etmişlerdir. Karar alıp ertesi gün doktora gitme konusunda anlaşırlar.

Mehmet Bey antikacının birinden eski bir gramafon ve iki taş plak bulup getirir. Öğretmen Halime’nin eski yıllarından, bildiği tandığı parçalardır bunlar. Ailecek hep birlikte eğlenir, şarkıya eşlik eder, hareketli parçada dans ederler. O kadar eğlence ve eskiye dönüş Halime’ye ağır gelir. Damat iyi bir şey yapmak istemiş ama kadın şiddetli duygusal gel gitlere kapılmıştır. Bir güler Halime, bir ağlar. Mehmet milleti kendi haline bırakıp bürosuna gider. Ayşe gelip yaşlı kadıncağızı yatağına götürür.

Bu arada Canan ile Demet tanıdıkları Leyla Hanım sayesinde on beş yıldır faaliyet yürüten Alzheimer derneği ile ilişkiye geçmişler, Halime Hanım’ın sağlığı konusunda daha bir aydınlanıp bilgilenmişlerdir. Canan annesine kaba, anlayışsız ve kötü davrandığı için hem pişmanlık hem de vicdan azabı duyacaktır. Derneği ve faaliyetlerini, hastalara ne gibi yararlı kurslar ve etkinlikler düzenlediklerine değinirler. Sonra da kalkıp Halime Hanım’a yardımcı olur diye evde asılı duvarlardaki resimlerin altına kimler olduklarını yazıp yapıştırırlar. Halime’nin evden kaçması, bulunması ve tabancasız polisin izleyiciye tavsiyeleri arasında oyun biter.

Tek sahne ve dekor olduğu için ara geçişler oyunda oldukça başarısızdır. İzleyici kendisi düşünüp kafa yoracak ve anlayacaktır. Oysa anlık karartma veya ışıkların yanıp sönmesi ile ertesi gün olunduğu veya başka bir ana geçildiği pekala da verilebilirdi. Ayrıca oyunda Halime Hanım’ın söylediği 2-3 şarkı ve gramafonda çalınan iki parça dışında müzik yok. Hayatımda seyrettiğim en müziksiz oyundu diyebilirim.

Ama oyun bu eksikliklerine rağmen oldukça başarılı. Hastalığın tanıtılması, anlaşılması, nasıl başlayabileceği, en yakınların ne gibi tepkiler verebilecekleri, doktor ve dernek desteği, tavsiyeler gibi konular ustalıkla aktarılmış. Ayrıca çağın hastalığı denilen Alzheimer illeti oldukça basit, bildik, tanıdık bir örnekle usta işi performanslarla seviyeli bir şekilde yansıtılıyor. Oyunun tiyatro tadı verdiği kesin. Aynı zamanda oyunda bahsi geçen Alzheimer derneği üyeleri olan oyuncuları ve ekibi, emeği geçen yerel destekçileri de topyekün kutlamak gerek. Böylesi faaliyetlere şapka çıkartılır.

 21.09.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: