13.2 C
Hamburg
Freitag, September 25, 2020
Start Kultur Kino Rebel Without a Cause – Asi Gençlik

Rebel Without a Cause – Asi Gençlik

Rebel Without a Cause – Asi Gençlik

Bugünkü açıdan baktığımızda züppe bir çocuk geçirdiği bunalımların kökünü sınıf bilinçli olmadığı için sistemde değil de gariban ailesinde arıyor, bu yüzden de baltayı her kriz döneminde taşa vuruyor demek yanlış olmaz. Ama eksik olur, ayrıca filme salt bugünden bakmak haksızlık olacaktır kanaatindeyim. Dönemin memleketine bakıldığında sıcak savaş bitmiş, soğuk savaş yeni başlamıştır. İdeal aile, ebeveyn, aile bireyleri ve evlat rolünü iyi görüp anlamak gerekir. Bu açıdan ve dönemin mantığı açısından bakıldığında film ilerici ve zamanın ötesine sarkan kalıcı bir çalışma olmuştur. Zira asi gençlik, alın başınızda paralayın ideal aile anlayışınızı der gibidir, biz buyuz işinize gelirse, der gibidir.

Sokakta sarhoş bir halde yakalanmış 17 yaşındaki Jim Stark (James Dean) polis karakoluna, dahası gençlik dairesine getirilmiştir. Daha önce de sık sık taşınmışlar, dahası Jim her sorun çıkardığında ailesi o şehirden diğerine taşınmıştır. Bu defaki durak Los Angeles şehridir. Elindeki oyuncağı bırakmayan Jim bir duvarın dibinde dikilip dururken, bankın birinde bekleşen kadınlar arasında Judy (Natalie Wood) diye birine sıra gelir. Judy histerik bir ağlama krizine girerek sürekli babasından, onun kendisini sevmediğinden yakınıp durur. Görevli 16 yaşındaki genç kızı yatıştırmak için çabalayıp durur. Ailecek Paskalya eğlencesine giderken babası kızının suratını kavrayıp rujunu silmiş ve kızcağızın kalbini incitip onu yaralamıştır. Judy böylelikle koşa koşa evden kaçmış, gecenin bir vakti ortalıkta aylak aylak dolaşırken polisçe durdurulup gençlik dairesine getirilmiştir. Anlayışlı görevliler kıza yardımcı olur ailesine haber verirler. Annesi gelip kızını aldığında babası gelmedi diye Judy yine hayal kırıklığına uğramıştır.

01.jpg

Bu arada kızın sandalyede unuttuğu makyaj aynasını Jim bulup cebine koyacaktır. Anne babası ve ninesi onu almak için gelmişlerdir. Baba Frank Stark (Jim Backus) oğlu için tam bir hayal kırıklığıdır. Zira adam kılıbıktır ve karısı Carol’un (Ann Doran) bir dediğini ikiletmemektedir. Annesi ya da kaynanası (Virginia Brissac) ve karısı arasında kalmış gariban ve zavallı birisidir. Oğlu babasının bu haline oldukça içerlemektedir. Görevli, mesleğinin erbabıdır anlaşılan. Jim’i de yatıştırıp ailesiyle geri dönmeye ikna edecektir.

Ertesi sabah Jim arabasıyla yeni başlayacağı liseye gider. Judy ile komşudurlar. Kızı almaya bir grup genç birlikte gelirler. Judy’nin arkadaşları Jim’e dalaşmayı ilk anda kafalarına koymuşlardır. Özellikle Judy’nin erkek arkadaşı Buzz Gunderson (Corey Allen) onunla hesaplaşmak için çırpınıp durur. Buzz Jim’i her fırsatta kışkırtırken Jim, hizmetçileriyle yaşayan öksüz John Crawford (Sal Mineo) namı diğer Plato ile tanışmıştır. Onunla da daha önce gençlik dairesinde görüşmüş ve tanışmıştır.

Gençler kapışırlar, korkak tavuklukla suçlanan Jim düelloya davet edilir. Korkak olmadığını ispatlaması gerekmektedir. Babasından akıl alma, fikir danışma çabaları sonuç vermez. Hep birlikte kararlaştırılan ve racona uygun bir şekilde yapılan yarışmada Buzz kararlaştırıldığı gibi zamanında araçtan kendisini dışarı atamaz ve arabasıyla birlikte uçuruma yuvarlanıp hayatını kaybeder. Gerisi de, başı da, ortası da bence film izlenmeye doyulmayan bütünlüklü bir klasiktir. Hollywood’da nadir karşılaşılan ciddi ve kalıcı bir sistem eleştirisidir.

1955 yılı yapımı Rebel Without a Cause – Asi Gençlik filmini Nicholas Ray yazıp yönetmiş. Senaryoda ismi geçen diğer yazarlar Stewart Stern ve Irving Shulman. Bazı oyuncular William Hopper, Rochelle Hudson, Dennis Hopper, Edward Platt, Steffi Sidney, Marietta Canty, vs.

30.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Der neue Actros F und die Edition 2: Mercedes-Benz Trucks erschließt sich mit den zwei Modellen neue Zielgruppen

Um die unterschiedlichsten Kundenanforderungen noch besser bedienen zu können, erweitert Mercedes-Benz Trucks seine Actros-Baureihe um zwei Modelle: den neuen Actros F und die Edition...

Antalya „güvenli tatil“ ile yabancı rakiplerini geride bıraktı

Türkiye'nin turizmdeki amiral gemisi Antalya, 1-22 Eylül döneminde rakipleri Mayorka, Girit, Rodos'a gelen turistlerin toplamı kadar misafir ağırladı ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR TOSUN -...

Europäische HausParlamente von Pulse of Europe

Seit Samstag ist die Anmeldung für die dritte Runde der „Europäischen HausParlamente“ geöffnet. EU-Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen wendet sich zum Start mit einem...

Almanya’da 96,2 milyar avro yeni borç öngören 2021 bütçe tasarısına onay

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz: "2021 bütçesi ile yola hep birlikte gideceğimizi açıkça ortaya koyuyoruz. Çok paraya mal olsa bile kararlı...