ALMANYALILAR

Bugün Nikolaus

On yıllardır Hamburg’da yaşarım, bugünün anlamını doğru dürüst bilen ve bana anlatabilecek ne bir Almancıya ne de bir Almana rast geldim. Ama kutlamaya gelince ikisi de aynı iştaha ve hevese sahipler. Elbette konunun uzmanları, Hristiyan dindarlar bilgi sahibidirler, gazeteciler de. Kabaca da olsa siz okurlara yüzeysel de olsa birkaç bilgi kırıntısı vermeyi uygun gördüm. Karşılaşırsam eğer bu konuyla ilgili bir din adamıyla sıkı bir söyleşi yapacağım kesin.

Myralı Nikolaus’u anma günü bugün. Bu aziz dahası kutsal diye nitelendirilen Katolik, Patara şehrinin Myra köyünde doğmuş. Bizimkiler günün ne olduğunu bilmeseler de adamın Antalyalı olduğunu bilirler ve hep “ama o Türkiye doğumlu” derler. Oysa 270-286 yılları arasında doğduğu tahmin edilen ve 345-351 yılları arası vefat ettiği tahmin edilen dönemde Türklerin tarih sahnesindeki yerine kafa yormaya tenezzül etmezler. O yıllarda Likya’da kimler nasıl yaşardı sorusuna yanıtları hakkında zır cahili oynarlar. Kutsal adamdan bahsederken Demreli yahu denilmesi garip kaçıyor. Bu gün aslında onun ölüm günü. İnsanlar ölüm günlerini kutlamayı neden severler ben de bilmiyorum. Anmak güzel ama kutlamak bana garip gelen bir başka mesele.

Aynı zamanda piskopos olan Nikolaus’un adı Yunanca kaynaklı ve “Halkın Zaferi” anlamına geliyor. Ortodox kilisesi özellikle Rusya’da Nikolaus’u muhteşem kutsal diye görüp “Dünyanın Kurtarıcısı” ya da “Dünyadaki Melek” diye adlandırıyor. Advent döneminde, (adventus „varış“) yani Hz. İsa’nın doğumuna ve dolayısıyla Noel’e kadar ki günlerin geri sayıldığı zaman kesitinde, Katoliklik ve Protestanlıkta 30 Kasım’a en yakın pazar günü (27 Kasım – 3 Aralık) başlayan ve Noel arifesine kadar süren dört hafta burada kastettiğim, 6 Aralık’da anılan yaşadığı yerin kutsal piskoposu Nikolaus, yaşadığı yıllarda adından bahsettiren ve çevresinde sevilip sayılan, alicenap ve anlayışlı biriymiş. Bu humanist kilise adamı aynı zamanda halka yakın ve iyilik yapmayı severmiş. Rivayete göre zengin ailesinden kalan mirasını yardıma muhtaç insanlara iyilik yapmakta, özellikle kız çocuklarını fuhuştan korumakta kullanmış. Dahası var suçsuz yere yargılananları kurtarmış, açlık tehlikesine karşı masum insanları koruyup kollamış. Yörede yaşayan psikoposlar görülen bir rüyadan sonra onu yaşadığı diyarın yani Myra’nın başına getirtmişler. Hristiyan mezheplerin hepsi onu sever sayar ve sahip çıkarlar. Yattığı ve doğduğu yere her yıl hacca giderler.

1.jpg

Almanya’da yine de resmi veya dini bayram günü olarak kabul edilmeyen bu gün çocukların kalplerinin heyecanla attığı gündür. Nikolaus denilince günümüzde öncelikle Noel öncesi, tüketim ve ticaret terörünün ayyuka çıktığı dönem diye adlandırılan ve evlerinde yalnızlıktan kıvranan yaşlı ve hasta insanların en çok öldükleri bir dönem demek umarım birilerini rahatsız etmez. Dediğim gibi bu günde küçük çocuklar akşam yatmadan önce kapılarının önüne konulan çizmelerinin içerisinde sabah uyanınca karşılaştıkları küçük hediyelere çokça sevinirler. Ana asıl hediye verme günü olan Noel’den önceki alıştırma gibi gelir. Noel’de gelen Santa Klaus ile Kutsal Nikolaus’u birbirine karıştıran ne kadar çok insan var.

Ha bu arada bugün çizmeleri ziyarete gelen Nikolaus yalnız değildir. Yanında hizmetçi uşağı Ruprecht de vardır. Ruprecht arsız çocukları uyarıp onları bir sopayla hatta tehdit eder. Avrupa’nın dört bir yanında farklı farklı bu güne ait geleneklere ve kutlama biçimine denk gelinebileceğini söyleyebilirim.

Süleyman Deveci / 6 Kasım 2019

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

Damladan, Ummana... Mustafa Murat GÜNGÖR Şiirleri

Merhaba Şiir Yürekli Dostlara/ Damladan, ummana, giden hayat yolculuğumuzda/ Şiir yağmurlarıyla ıslanmaya / hoş geldiniz, yol arkadaşlığı yapmaya ....

%d Bloggern gefällt das: