15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeHostiles – Vahşiler

Hostiles – Vahşiler

Garip bir filmle karşı karşıyayız. Garipliğinin kökeninde yatan siz Kızılderililer de, biz Solukbenizliler de aynı oranda vahşi ve ilkeldik demek isteyen, kendince vicdan yapan, Kızılderili soykırımını yanına birkaç tırşıkçı Kızılderiliyi de alarak bilinçleri çarpıtmaya çalışan, tarihi gerçeklikleri de çarpıtan bir film daha. Vahşiliği Kızılderililer Beyazlardan öğrenmiştir, bu arada kafa derisini yüzmeyi, alkolü, hijenik olmayan nedenlerden dolaya ortaya çıkan bir çok hastalığı de eklemek gerekir. Sen kalk yetmiş milyon insanı soykırıma uğrat, sonra da utanmazca ve ahlaksızca kalkıp filmler çevir, sen de biz de vahşiydik, de. Biz de koyun ve aptalız ya hemen inandık.

Quaidlerin evi vahşi ve ilkel Komançiler tarafından basılır. Rosalee Quaid (Rosamund Pike) bu saldırıda kocasını, iki küçük kızını ve bebeğini yitirir. Evleri de ateşe verilir. Mazlum bir aile ve insanlık düşmanı Kızılderililerle karşı karşıyayız. Oysa tarihi gerçeklikler bize rollerin tam da tersine olduğunu söylüyor. Amerikalı beyazların bugün bile Kızılderilileri, Siyahiler, Latinoları, Uzak Asyalıları insan yerine koymadıkları gazete haberlerinden eksik olmaz. Filmin cacığını çıkartmadan devam edelim.

Yüzbaşı Joseph J. Blocker (Christian Bale) Kızılderililerden nefret etmesi ve onları vahşice katletmesiyle çevresine ün salmış biridir. Onu da dört adamıyla vahşiye yakın bir yakalama eyleminde tanırız. Kaçak Apaçilerden bir aileyi 1892 yılında New Mexico’da yakalayıp Fort Berringer kalesine, dahası ordu karargahına getirirler. Kalede parmaklıklar arasında bir yığın yerliyi görürüz. Yakalauyıp getirdiklerini de onların arasına katarlar. Yüzbaşı çabuk ve çok çoğaldıklarını, yakalayıp getirmek yerine haklanmaları gerektiğini açıkça söyler. Yerlilere nefretle yaklaşan biridir.

Ertesi sabah komutan Albay Abraham Biggs’in (Stephen Lang) karşısına çıkan Blocker’i kötü bir sürpriz bekliyordur. Bizzat ABD Başkanı tarafından gelen bir emir vardır yerine getirilmesi gereken. Kızılderili şefi Sarı Atmaca – Yellow Hawk (Wes Studi) ve ailesi yedi yıldır tutsakdır ve adam kanser olmuştur. Affedilen Sarı Atmaca Montana’daki kutsal Çeyen topraklarına Ayı Vadisi’ne götürülecektir. Karar yukarıdan gelmektedir. Yüzbaşı diklenip dayılansa da sökmez. Yüzbaşı hem Çeyenlerin dillerini, hem de bölgeyi çok iyi bilmektedir. Kürt illerinde görev yapmış, eli nice sivilin kanına bulaşmış özel kuvvetler mensuplarından biri ile karşılaştırılabilir. Emir demiri keser, adam kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırır ve göreve çıkar.

Karargahtan biraz uzaklaştıktan sonra Blocker’in ilk emri mahkumların ellerinin zincirlenmesi olur. Sonra da Quaid ailesinin yakılmış evine gelirler. İçeride anne Rosalee Quaid kafayı yemiş çocuklarının naaşları başında oturmaktadır. Yüzbaşının kadına yardım etme çabaları, cenazelerin gömülmesi esnasında onun da bir insan olduğunu anlarız. Bu arada Çeyenler de ailecek kadının üzüntüsünü paylaşırlar, buna da tanık oluruz. Komançiler gurubun fark edip peşlerine düşeceklerdir. Yolculuk boyunca askerler ile mahkumlar arasında neler yaşanacaktır, bu yolculukta karşılarına ne gibi engeller çıkacak, üstesinden nasıl geleceklerdir izlenmeye değer. Ama dediğim gibi eleştirel bakmak ve olup bitenleri tersine anlamak gerekir. Yani her iki topluluk da vahşi değil burada vahşi olan bugünkü Amerikalıların atalarıdır. Türkler gibi geçmişi ile hesaplaşamasalar da yer yer eleştirel ve yerli yerinde filmler yapabilmektedirler. Bizimkiler ise hâlâ kendi geçmişi ile hesaplaşma konusunda şanlı Osmanlı modundalar. Gerisi gelir mi, gelirse ne zaman Allah bilir.

2017 yılı yapımı Hostiles – Vahşiler filmini Scott Cooper yönetmiş ve senaryoya eşlik etmiş. Diğer senarist Donald E. Stewart. Bazı oyuncular Scott Shepherd, David Midthunder, Gray Wolf Herrera, Rory Cochrane, Jonathan Majors, John Benjamin Hickey, Stafford Douglas, Xavier Horsechief, Tanaya Beatty, Q’orianka Kilcher, vs.

01.05.2019

Vorheriger ArtikelThe Silence – Sessizlik
Nächster ArtikelAradaki Fark

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular