15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturKinoThe Silence – Sessizlik

The Silence – Sessizlik

Korku ve gerilim veya ikisini birden içeren filmler boş ve anlamsız filmlerdir. Böylesi filmlerde ciddi sanatsal içerikler, anlamlar arayanlar her zaman baltayı taşa vurmaya mahkumdurlar. Ama hayat bu, her anı ciddi, sürekli politik yenilikler bekleyen, hep saldırı veya savunmada olduğumuz düz bir çizgi değil. Değişkenliklerin kaç bin türü var bilinmez. Bu anlamda arada bir böylesi filmler de izlenerek boş vaktinizi değerlendirebilir, korkar, gerilir, korkup gerilirken de eğlenebilirsiniz. Böylesi beklentisiz, ya da çıtayı aşağıda tutarak izlediğinizde rahatsızlık duymayabilirsiniz. Öylesine bir film işte de denilebilir.

İki sakar bilim adamı (kadın değil adamlar) çok büyük ihtimalle iki speleog mağaranın birinde pandoranın kutusunu açarlar. Kutudan vesp adı sonradan verilecek olan yarasavari yaratıklar çıkarlar. Dünyanın sonunu büyük kapitalistlerin getireceği, paraya, kâra, kazanmaya doymayanların getireceği savını çürüten filmde, bu yaratıklar getireceklerdir. Kutudan pardon mağaradan çıkan yaratıklar benim gibi gürültüden hoşlanmazlar. Aramızdaki fark onlar gürültücüleri yiyip bitirmektedirler, bense aval aval bakmayı tercih etmekteyim.

Film bu, türüne bakıp o kadar da mantık ve akıl gibi şeyler aramayın derim. Ne dinci teröristler, ne siyasi fanatikler bu yaratıklar dinsizin hakkından imansız gelir misalı dünyanın nalına mıh çakarlar. Şehirler birer birer düşerken yaratıkların egemenliği kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılmaya başlar. Gizli servisler, askerler, ordular öküzün trene baktığı gibi bakıp olup bitenlere sadece seyirci olmuşlardır. Olayların sosyal medyaya yayılmadan dünyayaya yayılması yadırganabilir. Bu arada yaratıkların genlerini neyin bozmuş olabileceğine bence istediğiniz kadar kafa yormakta özgürsünüz. Doğanın ve Yaratanın hikmetine sual olunmaz diye boşuna denmemiş.

Nihayet film başlar ve ilk önce Ally Andrews (Kiernan Shipka) adlı işitme engelli bir öğrenci ile tanışırız. Kızcağı elinde tableti yürürken arkasından yanaşan genç oğlanlar onunla alay ederler. Ally hem zeki hem de akıllıdır. Üç yıl önce bir trafik kazası geçirmesine rağmen kısa sürede işaret dilini öğrenmiş, çevresine yeniden uyum sağlayabilmiş, öğrenimine devam etmektedir. Oğlanların dalaşmalarını iplemez. Kendi kendine “bırak lavuklarla kim uğraşacak” der ve onlara acımayan bakışlar fırlatır.

Sonra da inşaat mühendisi baba Hugh Andrews (Stanley Tucci) ile tanışırız. Karısı Kelly (Miranda Otto) arayıp gelirken annesi Lynn’in (Kate Trotter) ilaçlarını getirmesini ister. Kadın kocasına okulda yine kızlarıyla dalga geçildiğini telefonda kısaca anlatır. Kelly annesi Lynn’in torunu Jude’dan (Kyle Breitkopf) yakınmasını dinler. En sona da Ally’ye ilgi duyan ve bu yüzden işaret dilini öğrenenen Rob (Dempsey Bryk) ile de tanışmış oluruz.

Böylelikle yavaş yavaş bu ailenin hayatı çerçevesinde yaratıkların şehri nasıl ele geçirdiklerini, yaşanan paniği, insanınların nerelere kaçmak zorunda kalışını, bu ailenin başına nelerin geleceğini ve nasıl hayatta kalmayı becerebildiklerine şahitlik ederiz. Filmin Bird Box’u (https://localhost/asite01/2019/01/20/bird-box/) çağrıştırdığını söylemem gereksiz. Yine bir o kadar hikayesi dandik ama sürekli artan ve azalmayan tempodaki heyecanı filmi izlenir kılmaya yetebilir.

2019 yılı yapımı The Silence – Sessizlik filmini John R. Leonetti yönetmiş. Eser yazar Tim Lebbon yaptından uyarlanmış. Senaristler Carey Van Dyke ve Shane Van Dyke. Diğer bazı oyuncular John Corbett, Billy MacLellan, Chris Whitby, Barbara Gordon, Zoe Doyle, Cory O’Brien, Sarah Abbott, vs.

17.06.2019  

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular