ALMANYALILAR

Grand Hotel – Büyük Hotel

Grand Hotel – Büyük Hotel

Adı üzerinde büyük otel, kim kalabilir böylesi büyük otellerde, parası olanlar, yani zengin ve varlıklı insanlar. Nasıldır böyle insanların dünyası? Ne kadar paraları olursa olsun genelde yalnız ve zavallıdırlar. İnanmayan bu filme baksın. Peki neden böyledir bunların dünyası? Kafayı çalıp çırpmaya, sermayemi nasıl arttırırım üçkağıtçılığına yorulduğu için, insandan çok düzenbazlığa yatırım yapıldığı için böylesi bir hayat tarzı bunlar için değişmez ve kaçınılmaz kader gibidir. O yüzdendir ki kendilerinin bir arada olabilecekleri en azından bir kulüpleri, eğlence yerleri, düzenli takınacak bir yerlerinin olması. Buralarda da yine yalnızdırlar. Zenginlerin hayatlarını merak edenlerin ilgi duyabilecekleri, yalnızlıklarının ruhlarına nasıl işledikleriyle ilgili zamanın ötesine sarkan güzel bir film. Her dönem ilgi ile izlenebilecek klasiklerden.

Meşhur otelin telefon santrali ile film başlar. Hatlar sürekli meşguldur, birileri birileriyle görüşmek için arayıp dururlar. Senf (Jean Hersholt) isimli otel görevlisinin eşi hamiledir ve her an doğuracak gibidir, klinikten arayıp sabırlı olmasını isteyen kişiye telefonda çıkışmaktadır. Otto Kringelein (Lionel Barrymore) telefonla konuştuğu şahısa doktorunun fazla bir ömrü kalmadığından bahsederken öfkelidir. Adam memlekete bir daha geri dönmeyeceğini ömrünün son kalan birkaç gününü doya doya yaşayacağından bahseder. Önemli kişilerin kaldığı Berlin’in en pahalı otelindedir. Çalıştığı şirketin büyük patronlarından genel müdür Preysing’de (Wallace Beery) orada kalmakta olduğunu haber verir. Kibirli ve bencil Preysing ile tanışırız. O da telefonda evini arayıp anne-babası ile görüşür, çoluk çocuğunu sorar, bir İngiliz firması ile ertesi gün şirketlerin birleşmesi konusunda bir araya geleceklerini aktarır. Füzyon gerçekleşmezse adamın ve şirketinin hali harap olacaktır.

1.jpg

Hizmetçi Suzette (Rafaela Ottiano) de telefonda birilerine, hanımı Grusinskaya’nın (Greta Garbo) o gece sahne almayacağını, dans etmeyeceğini, provalara gitmeyeceğini, gece boyunca uyumadığını aktarır. Akabinde Baron Felix von Geigern (John Barrymore) ile tanışırız. O da birilerine telefon etmektedir. Paraya ihtiyacı olduğunu aksi halde daha fazla otelde kalamayacağından yakınır. Karanlık işler peşinde olduğunu konuşmalarından anlarız. Konuşmalar bu insanlar arasında sürekli yer değiştirirken nihayet savaş gazisi ve otelin değişmez müdavimlerinden Doktor Otternschlag (Lewis Stone) ile tanışırız. Oteli, otel müşterilerini ve filmi kısaca bize anlatıp çıkan muhteşem bir cümle kurar: “İnsanlar gelir, gider. (Otelde) değişen bir şey olmaz.”

Film doktorun bu ifadesinden sonra başlar dersek eksik olmaz. Bu şahısların otelde kaldıkları süre içerisinde başlarına geleceklere şahitlik ederiz. Birinin diğerinden başka hikayesi vardır. Yine de kaldıkları mekan aracılığıyla birbrileriyle tanışacak, az da olsa yakınlaşacaklar, oteli terk etme anları geldiğinde de kimbilir hangi tecrübe ve koşullarla terki diyar edeceklerdir. Aşk var, ihtiras, şans, talihsizlik, gülmece, yergi, heyecan, neşe, ciddi eleştiriler, oyunculuk, sinema ve en önemlisi de bol bol sanat var. Tadına doyulmaz bir klasik demek yanlış olmayacaktır.

1932 yılı yapımı Grand Hotel – Büyük Hotel filmini Edmund Goulding yönetmiş. Eser yazar Vicki Baum’un aynı adlı tiyatro eserinden sinemaya uyarlanmış. Senaryo yazarları William Absalom Drake, Béla Balázs ve Edgar Allan Woolf. Diğer bazı oyuncular Joan Crawford, Robert McWade, Purnell Pratt, Ferdinand Gottschalk, Morgan Wallace, Tully Marshall, Joan Barclay, Edwin Maxwell, vs.

01.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: