ALMANYALILAR

Beau travail – İyi iş

Beau travail – İyi iş

Askercilik oynamak her erkek çocuğunun eninde sonunda karşılaşacağı hayatın sıradan gerçekliklerinden birisidir. Askercilik oynamayı konu alan bir film. Ama film konulu ve seviyeli ciddi bir kurmacadan öte sanki Fransız lejyonerlerinin günlük hayatlarına dair bir belgesel çekilmiş imajını veriyor. Cibuti neresi diye merak edenler açıp baksın, eski bir Fransız sömürgesi olduğu kesin. İster istemez ne işi var bu gençlerin orada diye sormadan edemiyorsunuz. Askeri bir marşla başlar film. Hep aynı teranedir, askerler hep kahraman, namuslu ve onurludurlar. Oysa üniformalı katiller olduğunu en azından azbuçuk mürekkep yalamış herkes bilir. Resmi, görevli, devletin katilleri yani. Askerlikte de insan öldürmenin yolu yordamı öğretilir. Bu şereflik yiğitlik, cesaret, bayrağımız muhabbeti cahil ve geri bıraktırılmış halk çocuklarının aldatılması için uydurulmuş evrensel palavralardan biridir.

Marş ve tanıtım yazıları biter kendimizi yerel bir diskotekte buluruz. Havalı üniformalarıyla askerler dans ettikleri kadınlarla birlikte eğlenmektedirler. Ertesi sabah kendimizi askeri eğitimde buluruz. Bir grup yarı çıplak asker güneşin doğuşunda gevşeme hareketleri yapmaktadırlar. Sonra da bir grup kel kafalı belden üstleri çıplak askerlerle  Çavuş Galoup’u (Denis Lavant) görürüz. Fransız tarzı filmlerde sıkça karşılaşılan çorbalardan birine şahit oluruz. Yer yer olayları çavuş anlatır, bolca flashback vardır, bazen de çavuşun dışında var olan dünya anlatılır. Yönetmen isteyen istediğini anlar özgürlüğü tanıdığı için bizde anladıklarımızı anlatabiliriz.

1Çavuş her yalaka asker gibi komutanına it gibi bağlı, gözüne nasıl girerim telaşı içerisindedir. Askerlerin eğitimler, günlük hayatları, malum rutinleri öyle bir noktaya gelirsiniz ki sadece bıkkınlık verirler. Yönetmen lejyoneleri övmüyor mu gömüyor mu diye kendi kendinize sorarken bunları da çorbalaştırdığını, yani överken gömüp, gömerken övdüğüne eşlik edersiniz. Çavuş komutanları Bruno Forestier’in (Michel Subor) gözüne girmek için çabalar durur. Savaş yok, çatışma yok, bol bol eğitim var. Yarı çıplak askeri alıştırmaları yansıtan görüntüler var. (Acaba erotiklik filan var da ben mi anlamadım?) 22 yaşındaki hem öksüz hem de yetim asker Gilles Sentain (Grégoire Colin) kendisini kıskanan çavuşun keyfi ve ağır cezalandırmasına maruz kalınca olanlar olur ve dananın kuyruğu kopar.

Filmde alışıla gelen inişli çıkışlı ritmler, bütünlüklü bir hikaye örgüsü bekleyenler yanılırlar. Film biter yazık oldu lan çavuşa der durursunuz. Zira o çavuşki eğitim esnasında aynen bizim yerli filmlerdeki gibi bakışlarıyla bile rakiplerini bile tuş edebilecek kapasitede biridir. Filmi izlerken amma da sıkıymış şu Fransızların lejyonları, da diyebilirsiniz. Hangi ülkenin özel timleri gevşek veya sıkı değil bilmiyorum ama filmde sanattan çok ben ucuz mu ucuz bir propagandadan başka bir şey görmedim. İzlemeyenlere o kadar da fazla bir şey kaçırmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

1999 yılı yapımı Beau travail – İyi iş filminin yönetmeni ve senaristi Claire Denis. Yazar  Herman Melville’in „Billy Budd, Sailor“ isimli yapıtından uyarlayan diğer senarist Jean-Pol Fargeau. Bazı oyuncular Richard Courcet, Nicolas Duvauchelle, Adiatou Massudi, Mickael Ravovski, Thong Duy Nguyen, Loula Ali Lotta, Ali Mohammed Hamadou, Ahmed Houffeil Abdi, Aïcha Med Robleh, Sigue Samouel, Almaz Lissana, vs.

14.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: