27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeVukuat Var / Hanımın Çiftliği

Vukuat Var / Hanımın Çiftliği

Bu edebiyat uyarlaması üstadın iki romanının birleşiminden sinemaya aktarılmaya çalışılmış. Yerli film, edebiyat uyarlamalarından uzak durmalıdır dediğimde bana kızanlar artıyor ama yapıtlara bakıp hırsızın suçuna hiç değinmiyorlar. Bence Türkan Şoray´ın enerjisi bile filmi kurtarmaya yetmemiş. Filme geçmeden önce romanlarla ilgili yazdıklarımı merak edenlere yorumların linklerini vermek istiyorum. Vukuat Var (https://localhost/asite01/2018/11/13/orhan-kemal-vukuat-var/), Hanımın Çiftliği (https://localhost/asite01/2018/11/24/orhan-kemal-hanimin-ciftligi/).

Film bir fabrikada çalışan Güllü´nün (Türkan Şoray) fotoğrafları ile başlar. Hemen belirtmeliyim ki Türkan Şoray ne fabrikaya, ne de daha sonra çiftliğe yakışıyor. Oldukça kötü performansı ile her türlü inandırıcılıktan yoksun, dışarıdan biri gibi gözle görünür şekilde iğreti ve yapmacık duruyor. Çalıştığı fabrika, kullandığı itici, bence iğrenç aksan onun büründüğü Güllü karakterine uyumlu değiller. Ayrıca aksanının film ilerledikçe çabucak ortadan kaybolması dikkat çeker. Paydos olur, peşindeki Zaloğlu Ramazan´dan (Suphi Tekniker) kurtulmak için geç çıksa da adam ensesinde belirir. Kıza düpedüz sokak ortasında sulanan adamın hakkında Güllü rahatlıkla gelir.

Güllü‘nün gönlünde Kemal (Aytaç Arman) vardır, aşıklar buluşup görüşmektedirler. Eve geç gelen Güllü üvey babası Cemşir (Mehmet Büyükgüngör) ve üvey ağabeyi Hamza´dan (Erdoğan Seren) zılgıtı yer. O gün aldığı haftalığını aralarında düpedüz paylaşırlar. Ramazan´ın Güllü´ye olan ilgisini bilen baba-oğul bildiğimiz gavat gibidirler. Kızı adama peşkeş çekip kısa yoldan paralara konma derdindedirler. Ramazan ise amcası Muzaffer´den (Kartal Tibet) geçinen, asalak, otlakçı, kumarbaz serserinin tekidir. Ha unutmadan film Çukurova‘da değil İstanbul‘da geçmektedir.

Ramazan´a satılan Güllü, Kemal´e kaçar. Annesi (Handan Adalı) kıza söylemediğini bırakmaz. Kaçarlarken tesadüf bu ya bizim aşıklar Cemşir, Hamza ve Ramazan´a yakalanırlar. Bir arbade yaşanır, Hamza Kemal´i bıçaklayıp öldürür ve hapse düşer. Cemşir sürekli karısını (Zuhal Üstüntaş) döverek hastanelik eder. Güllü hastane masraflarını karşılaması için Ramazan´ın koşuşturmacasına evet der ve amcasının yalısına yerleşir. Sosyete ile tanışır, Ramazan sarhoş araba kullanıp nalları dikince de Muzaffer bey ile yakınlaşıp evlenir.

Filmin tamamını anlatmaya gerek yok, ne toplumsal gerçekçi bir romanla, ne de sinemayla, ne de adam gibi kotarılmış bir senaryoyla karşılaşırız. Yerli sinemada senaryosuz çekilen filmler furyasınden bence yeteri kadar payını almış. Romana sadık kalınsa belki çok daha kaliteli bir çalışma çıkabilirdi. Ama bizimkilere iki roman da yetmemiş ortaya çıkartılan ucuz mu ucuz bir Yeşilçam klasiği olmuş. Türkiye´de ne kadar futbol varsa o kadar roman vardır diyenlere, o kadar da sinema filmi dememek için hiçbir neden yok.

1972 yılı yapımı Vukuat Var / Hanımın Çiftliği filmini Nejat Saydam yönetmiş. Orhan Kemal‘in aynı adlı bu iki eserinin senaristi Bülent Oran. Oyuncuların bazıları Nazan Adalı, Aynur Aydan, Ali Seyhan, Ekrem Dümer, Özen Tutucu, Asım Nipton, İlhan Hemşeri, Sedat Demir, Gülten Ceylan, vs.

22.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular