10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeSoldier Blue – Mavi Askerler

Soldier Blue – Mavi Askerler

Bunca yıldır western izlerim ilk defa Kızılderililere karşı yapılan soykırımın katliam boyutundaki tek bir örneğine bu filmde rastladım diyebilirim. Mutlaka benzer filmler de vardır, denk geldiğimde izleyip değerlendireceğim kesin. Kendi kirli ve kanlı geçmişine bir millet nasıl bakmalıdır? Suçluyken pervasızca utanıp sıkılmadan onlar da bizi katlettiler mi demeli, yoksa vicdan yapıp dersler çıkartmalı, gelecek kuşakların benzer yanlış davranışlar içerisinde bulunmaması, toplumsal barışın samimi ve gerçek anlamda yerleşik bir kültür olması ve yerleşmesi için mi uğraşmalı? Yoksa bizim millet gibi şanlı atalarımız palavrasının arkasına sığınıp her türden şövenizme ve ulusalcılığa gaz mı vermeli? Hem sanatsal hem de insani bir sorun diye değerlendiriyorum.

Kathy Maribel ‚Cresta‘ Lee (Candice Bergen) zamanında Çeyen Kızılderililerinin yanında büyümüş bir kadındır. Ekonomik nedenlerden dolayı bir teğmenle nişanlıdır. Filmin başında yirmi iki kişiden oluşan bir gurup asker kadını ve yanlarında bir sandık dolusu altını taşımak üzere yola çıkarlar. Askerler arasında Onbaşı Honus Gent’de (Peter Strauss) vardır. Kısa bir süre sonra takip edilen askerler uygun anında Çeyenlerin saldırısına uğrarlar. Cresta ile Honus dışında herkes öldürülür. Benim aklıma al sana kaya gelse de, saldırıdan kurtulan Cresta’nın eleştirel yaklaşımları filmi sonuna kadar izlememi ve önyargılarımı bir yana bırakmamı fısıldadı.

Katliamdan sağ salim kurtulan ikili yüksek bir tepeden olup bitenleri izlerler. Sonrada inip geriye kalanlara bakarlar. Cresta’nın ölüleri soymasına Honus öfkelenir. Kadın acemi çaylağa ha bire hayat dersleri vermekte, Kızılderilileri övmekte, aynı bu saldırıdaki gibi bunu Solukbenizlilerden öğrendiklerini anlatmaktadır. Honus kadını hain diye nitelendirir. Birbirlerine muhtaç ikili yakınlardaki bir askeri üsse gitmek üzere birlikte yola koyulurlar. Yolda kendilerini tehlikeli maceralar beklemektedir.

Önce Kiowa Kızılderilileriyle karşılaşırlar. Liderlerini Honus, şansının yaver gitmesi ve biraz da tesadüfen öldürür. Adamların raconu o zaman kuyruğunu bacağının arasına sıkıştırıp gidersin mahiyetindedir. Kurtulan ikilinin karşısına bu defa Isaac Q. Cumber (Donald Pleasence) adında bir adam çıkar. Garip ve sinsi herif bildiğimiz silah kaçakçısıdır. Kızılderililere silah satmaktadır. Ondan şüphelenen Honus uygun anında silahları sakladığı gizli bölmeyi bulduğunda işler değişir. Son anda silahları imha etmekten ama adamdan da kaçmak zorunda kalacaklardır. Cresta son ana kadar Honus’a engel olmaya çalışır.

Cumber tarafından vurulup yaralanan Honus’a Cresta sahip çıkar. Onunla iyice yakınlaşan kadın adama kolyesini bırakıp gider. Kadın gidip yakınlardaki Çeyenlere katılır, herkesi tanıyordur, sıcak bir karşılama ile karşılanır. Bu arada Honus iyileşip askeri üsse döner. Filmin gerisi tamamıyla bir vahşettir.

Askerlerin katliamcı zihniyeti, barbarlıkları, hükümet ile görüşüp barışmış insanlara karşı sergiledikleri zulüm, saldırının sinema kalitesi ve teknik olarak yansıtılma biçimi ne kadar eleştirilebilecek ebatlarda olsa da bir ilkdir. Holywood Kızılderilileri western filmlerinin çıkışından itibaren sürekli aşağılayıp ötekileştirmiştir. Bu anlamda devrimci bir film olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Tabii bunda dönemin ruhunu, Viatnam’da o dönem gerçekleştirilen benzer katliamlara vicdanlı sanatçıların yanıtı dahası itirazı olarak da yaklaşılabilir.

 1970 yılı yapımı Soldier Blue – Mavi Askerler filmini Ralph Nelson yönetmiş. Eser yazar Theodore V. Olsen’in bir novellasından uyarlanmış. Senaryoyu John Gay yazmış. Bazı oyuncular John Anderson, Jorge Rivero, Dana Elcar, Bob Carraway, Aurora Clavel, Jorge Russek, Ralph Nelson, vs.

13.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular