15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeBlogda İkinci Yıl

Blogda İkinci Yıl

Ben tamamen unutmuşken WordPress bloğumun doğum gününü kutlamasın mı? Zaman nasıl da çabuk geçiyor. Almanca başladığım blog kitap ve film tanıtımları, gazetecilik uğraşılarım, yanı sıra bizzat kendi yaptığım haberler, söyleşiler, bu ara kafaya takdığım insan portreleri, yeni çıkan kitaplarımın tanıtımları, arada bir okur ile sohbetler ile tam gaz devam ediyor. Almanca yazdığım kitap tanıtımlarından bu yıl yeni bir kitap çıkarttım (IRRITIERT oder INSPIRIERT). İkincisi gelecek senenin ortasına yetişir eminim. Üçte ikisi bitti hazır.

Bloğumun tanıklık ettiği en ilginç olay yazın ortasında Kindle yoluyla hem eski iki yapıtımın ikinci baskılarını yapmış olmam (Tod in der Luxuspassage, Menschen aus der Geschichte der Kurden), hem eleştiri deneme (IRRITIERT oder INSPIRIERT), hem de bir romanımın (Unterwegs) Almanca piyasaya sürülmesi oldu. Amazon bu konuda henüz Türkçe hizmet sunmuyor ama Almanca, İngilizce tutturan tutturana. Biz daha en gelişmişimizin, elektronik okuma aletinin hangisini alsam modundayız. Kültürel gelişmeleri ve dünyayı oldukça geriden takip ettiğimiz olgusu iftira değil, itiraf olarak algılanmalıdır.

Gelecek yıl için üç kitap projesi hazır (Hz. Ali, Der Erste İmam, IRRITIERT oder INSPIRIERT (II), Der Hund mit Migrationshintergrund). Kindle platformu için normal ritm bu. Oysa çıkacak biografiyi hazırlamam yirmi yılımı aldı. Romanı yazabilmek için ise yedi yıla ihtiyaç duydum. Haddini bilmeden sataşacaklara önceden söylemeliyim. Blogda kitap tanıtım dili Almanca devam edecek. Sinema filmlerinin tanıtımları ise Türkçe. Gazetecilik ile ilgili konular yine ilham hangi dilde gelirse.  

Yeni bir gelişme arkadaş sayısı arttıkça yazıların daha az okunması dikkatimi çekti. Bunun yanı sıra bazı günler hiçbir şey asmasam da yine de yazdığım günler kadar tıklanma olması. Okur profillerine dair yapılabilecek en sıkı analiz bile hemen ertesi gün tepetaklak olabilir. Hiç okunmaz dediğim yazılar rekora koşarken, en beğenileceğini tahmin ettiğim yazıların yüzüne dahi bakılmaması ayrı bir muamma.

Yazmaktan ve çalışmaktan zaman buldukça arkadaşlarımın yazılarını severek okuyorum. Eskiden güne günlük gazeteler ile başlardım. Şimdi ise wordpresçiler ne yazmışlar bugün ile güne başlıyorum. Feyz, ilham, enerji alıyorum. Hergün yeni bir şeyler öğreniyorum, dünyanın başka bir yanında eş benzer ruh halerine bulanmış, duygu ve düşüncelerini sözcüklerle ifade edip paylaşmak isteyen insanlarla karşılaşıyorum, coşkularını satır aralarında görebiliyor, hüzünlerine ve sevinçlerine eşlik ediyorum.

Yalan söylemeyeyim yurdum insanının kültürel altyapısının acınacak halde olduğuna inananlardanım. Ama blogcuları tanıyıp okudukça en sevdiğim hemşeri tiplerinin bunlar olduğunu söyleme ihtiyacını duyuyorum. Zira kendileri okurken başkaları tarafından da okunuyorlar. Yazıp çizdikleriyle çevresini aydınlatıp güzelleştirdiklerine inancım tam. Bu yüzden seviyorum onlarla aynı platformda kalem oynatmayı, onlara yakın olmayı, uzak mesafeleri yakınlaştırmayı.

Aşırı kibirli ve burnu havada olduğumu iddia eden cahili cühela takımına ne kadar bozulsam da böylesi platformlara davet ediyorum. Bilmediğimiz, tanımadığımız insanlar hakkında önyargılarla hareket etmek dürüst ve samimi insanları eninde sonunda utandırır biliyorum. Hamburg’da ne kadar çok utanmaz insan tanıyor ve biliyorum. Motive etmek yerine köstek olup engellemek, küçük dar hesapları ile sorun çıkartma şampiyonlarını görmezden geliyorum. İşimize bakalım bence, insanın mayası, arayışları, gerçeği bilmeye olan ihtiyacı iyiye, doğruya ve güzele meyillidir. Ona doğru koşar, zira bunu ona aklı ve kalbi yani iç sesi fısıldar. Bu anlamda tüm okur dostlarımı selamlıyor verdikleri destek için hepsine teşekkür ediyorum. Daha nice yıllara bu sayfalarda sizlerle birlikte olmak üzere hoşça kalın.

25.11.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular