12.3 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Home A Bridge Too Far – Savaş Köprüleri

A Bridge Too Far – Savaş Köprüleri

A Bridge Too Far – Savaş Köprüleri

5.48 dakikalık jenerik yazısından sonra film ancak başlar. Film gerçek hayatta 17-27 Eylül 1944 yılında gerçekleştirilen ve dünya savaş literatürüne Market Garden Operasyonu diye giren bir askeri hava ve kara çıkartmasını anlatıyor. Bütünlüklü bir sinema filmi bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilirler. Operasyonun nasıl planlandığı, kimlerin nerede ne zaman ne yapacağı, yani rol dağıtımı, planlaması, operasyonun başlangıcı, çıkan aksilikler, elde edilen başarılar vs. Sabırlı olana bir sürü gözdolduracak askercilik oyunu hem de gerçek hayattan bayağı da başarılı ve inandırıcı ebatlarda.

1944 Eylül‘ünde Hollanda da Arnheim‘dayız. Adamın biri (Siem Vroom) gece vakti gizlice bir yerlere telefon eder. Karısı (Marlies van Alcmaer) ile oğlu (Erik van ‚t Wout) da uyanmıştır. Direniş hareketine ait bir aile oldukları bellidir. Telefonu yerine koyan adam artık Almanların dağıldığını söyler. Karısı sevinç ve inanmayan yüz ifadesiyle yani savaş bitti mi, diye sorar. Eşi yakında, der. Dışarıdan gelen sesin ne olduğunu soran eşine adam panik, der. Alman askerleri büyük bir hareketlilik içerisindedir. Asker, sivil, kadın, erkek uzun mu uzun bir insan seli, yayalar ve araçlarla Hollanda‘dan geri çekilmektedir. Savaşın bitmesinin yakın olduğu bellidir.

1.jpg

Alman Batı Cephesi Merkez Karargahı‘nda toplanan Alman paşaları Kumandan Feldmareşal Gerd Von Rundstedt (Wolfgang Preiss) önderliğinde toplanmış genel durum değerlendirmesi yapmaktadırlar. Alman ordularının durumu iyi değildir. Hem lojistik açıdan, hem de moralmen bitmişlerdir. Ne yapılmalı sorusuna Feldmareşal savaşı bitirin, der. Herkes güler, komutan ne gülüyorsunuz, diyerek çıkışır. Adam o güne kadar hiç savaş kaybetmemiştir, ona güvendiklerini söylerler. Yeni cephe lideri yapılacak ilk işin askerleri yeniden hizaya sokmak olduğunu söyler ve Hollanda‘ya ne zaman saldırılacağını sorar. Müttefikler Belçika‘da durmuşlardır. Kumandan onların ilerleyişinden daha hızlı geri çekiliyoruz diyerek askerinden yakınır.

Gece vakti telefon eden adam evine gelir ve camdan dışarıyı gözetleyen oğluna kaç aracın geri çekildiğini sorar. Elli dört araç saymıştır genç adam. Önceki gün aynı saatte doksan sekiz araç bölgeyi terk etmiştir. Bir hafta sonra on dört yaşına girecek oğluna, bir hafta önce eşiyle birlikte gözaltına alınma tehlikesi olduğunu söyleyen baba artık panik halinin bittiğini söyler. Onlar da kendince durum değerlendirmesi yapmaktadırlar. Çocuk müttefiklerin geleceklerinden adı gibi emindir. Baba ise bunun ne zaman olacağını bilmek ister.

Akabinde İngiltere‘deki General Brownings Merkez Karargahı´nda kendimizi buluruz. Müttefik ordularının üst düzey kumandanları Noel gelmeden önce savaşı bitirebileceklerini düşünmektedirler. Üç saate yakın süren filmde sonra bunun hazırlıkları, plan ve programı yapılacak, operasyon başlayacaktır. Yukarıda değindiğim gibi film bu operasyonu, hangi koşullar altında ve nasıl gerçekleştiğini anlatıyor. Sayısız ünlü sanatçının yer alması filmi bir savaş klasiği haline getirse de bence konu ile ilgili kapsamlı bir belgesel film daha ciddi olabilirdi. Şahsi kanaatim sıkıcı bir sinema filmiydi. Ama savaş filmlerini sevenler hoşlanabilirler.

1977 yılı yapımı A Bridge Too Far – Savaş Köprüleri filmini Richard Attenborough yönetmiş. Yazar Cornelius Ryan‘ın eserinden sinemaya uyarlayan, yani senaristi ise William Goldman. Dev artistler kadrosundan bazı oyuncular Sean Connery, Michael Caine, Anthony Hopkins, James Caan, Maximilian Schell, Paul Maxwell, Ryan O’Neal, Hartmut Becker, Jeremy Kemp, Robert Redford, vs.

10.02.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Neue EU-Vorschriften für audiovisuelle Medien

Ab Samstag soll die EU-Richtlinie über audiovisuelle Mediendienste in allen Mitgliedstaaten umgesetzt werden. Die darin enthaltenen Regeln dienen vor allem dem Schutz Minderjähriger vor...

Aras Kargo’nun yönetiminde „kadın-erkek“ eşitliği var

Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu yönetim ve çalışan kadrosuyla eşitliğin önemine dikkati çeken Aras Kargo'nun 8 kişilik yönetiminin yarısı kadınlardan oluşuyor Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu...

Siemens Energy yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı

Dünya Sermaye Piyasası Günü etkinliğinde paylaşılan stratejinin merkezinde hızlandırılmış karlı büyüme bulunuyor Siemens Energy, yeniden yapılandırma sonrası stratejisine göre önümüzdeki dönemde hızlandırılmış karlı...

Mehr Moorschutz zum Schutz des Klimas

Umweltstaatssekretär Flasbarth besucht Moorregionen in Mecklenburg-Vorpommern Der Staatssekretär im Bundesumweltministerium, Jochen Flasbarth, hat sich heute gemeinsam mit dem Umweltminister des Landes Mecklenburg-Vorpommern, Dr. Till Backhaus,...