ALMANYALILAR

Flaskepost fra P – İnancın Tuzağı

Flaskepost fra P – İnancın Tuzağı

İnsanları inaçları ile kandırmak en az onun kadar eski. İnanmayanlar veya bu konuda şüphesi olanlar tarihe bakabilirler. Buna rağmen yine de hatta günümüzde bile onu, bu zayıf yanı yüzünden kandırmak her daim mümkün. Bakınız hükümetlere, politikacılara, dolandırıcılara en çok sıradan insanın bu yanını, bu özelliğini kullanmıyorlar mı? Bir tek ülkemiz tarihi değil dünyanın her yerinde benzer nice örneğe rastlamak mümkün. Dünyanın geneline baktığımızda bilinçli ve aydınlanmış insanlardan çok dünyadan haberi olmayan, sadece inancının arkasına sığınıp yaslanmış insanların çoğunlukta olduğunu görürüz.

“P’den Şişe Mesajı” diye çevrilebilecek film sıradışı bir şekilde şişenin birine bırakılmış bir notun “Q-Şubesi”nin eline geçmesiyle başlar denilebilir. Notu çözmeyi başlayan bizim zeki üçlü, kayıp iki çocuğun izine ulaşır. Polisler bu çevreyi araştırıp soruşturmaya başlarlar. Gittikleri yer merkez civarı değil taşrada internetin bile olmadığı yerlere benzer denilebilir. Hangi zamanda neredeyiz diye kendi kendinize sormadan edemezsiniz.

2.jpg

Bu arada bizimkilerden uzak Elias (Jacob Lohmann), karısı Rakel (Amanda Collin), yatalak annesi ve ailenin okul yaşlarındaki iki çocuklarıyla tanışırız. Sonra da kendimizi küçük bir yerel kilisede, bir ayinde dahası vaftiz töreninde buluruz. Anne-baba çoluk çocuk hep birlikte dua edip rahibin söylediklerini tekrarlamaktadırlar. Ayin sürerken içeriye rahip kıyafetinde birir girer. Cemaat birbirine adamı eliyle işaret edip gösterirler. Çevresine gülümsemeler yayan adam gider bir sandalyeye oturur ve bakışlarının karşılaştığını gülümseyerek selamlar.

Ayinden sonra misyonerliğini yapan Johannes’i (Pål Sverre Valheim Hagen) Elias’ın çiftliğinde görürüz. Bir senedir ortalıkta yoktur. Adam çiftliği, tarlaları, evin güzelliğini över durur. Elias ise araziyi satmak zorunda kaldığını artık bir çiftlik değil ev olduğunu yakınarak anlatır. Johannes pişmiş kelle gibi sırıtırken Rakel çok şükür iyiyiz babında bir şeyler geveler. Bizimkisi sırıtıp durmaktadır. Biraz dikkatlice rahibe bakan kulağı kesik izleyici, adamın garipliğini oracıkta anlayabilir. Sonrada adam Elias’a aile ve iman hakkında hatırlatmada bulunur. O esnada anne babasına iyi geceler dilemek için odaya çocuklar girerler. Anne babalarına sarılan çocuklara adamın bakışları pistir.

Magdelana’nın (Olivia Terpet Gammelgaard) bileğindeki sembolü gören peder kızın elini tutar. Adamdan rahatsız olan kız çocuğu elini adamın ellerinden hızlı bir hareketle çekip kurtarır. Yataklarına giden çocukların ardından kalkan peder anne-baba ile vedalaşıp gelecek yıl görüşmek üzere arabasına atlar ve oradan ayrılır. Peder travmalarla yaşayan bildiğiniz sapıktır. Zırt pırt çocukken kendisine öfke ile bağıran annesini görmektedir.

Ertesi sabah bizim ikili kayıp çocuklarla ilgili sağı solu araştırırken Magdelana ile küçük kardeşi Samuel (Jasper Møller Friis) okul çıkışı eve yürümektedirler. Kardeşi ablasının yolda giderlerken bir moda dergisini karıştırmasının günah olup olmadığına kafa yorarken, peder Johannes arabası ile çocukların yanında durup onları eve bırakabileceğini söyler. Abla kardeşine izin vermese de bizim peder dayatır. Sonrada resmen çocukları arabasına atıp kaçırır. Daha filmin yirminci dakikasına gelmeden katilin de, sapığın da kim olduğunu öğreniriz ama buna rağmen heyecanlı kovalamaca filmin sonuna kadar yakamızdan düşmez. Başarılı serinin başarılı devamı diyebiliriz. İnancın nasıl tuzaklarla kaplı olabileceğini de anlamış oluruz.

2016 yapımı Flaskepost fra P – İnancın Tuzağı adlı filmin yönetmeni Hans Petter Moland. Yine yazar Jussi Adler-Olsen’in bir eserinden uyarlanmış. Senaryo yazarları Nikolaj Arcel ve Mikkel Nørgaard. Oyunculardan bazıları Johanne Louise Schmidt, Jakob Oftebro, Signe Anastassia Mannov, Søren Pilmark, Morten Kirkskov, Lotte Andersen, vs.

20.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: