12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeL'armée des ombres – Gölgeler Ordusu

L’armée des ombres – Gölgeler Ordusu

Başlarken hemen söyleyeyim çakma bir başyapıtlardan birisi ile karşı karşıyayız. Yönetmenin devrimci, ilerici olması berbat yapılmış biri filmi olağanüstü göstermeye yetmez. Bir direniş filmi bu kadar mı heyecansız, ruhsuz, donuk ve can sıkıcı olur sorgulanmalı. Kendine aşık Fransızların, sinemalarına aşık ucube örneklerinden biri daha demek hiçte abartı olmayacaktır. Direnişcilere elbette saygı duyacağız, hele ki Fransızların yaşayan değil ölen, öldürülen direnişçilerine. Yaşayanlarına neden saygı duyalım? Cezayir’de Nazilerden öğrendiklerinin aynısını Araplara uygulamalarıyla insanlık tarihine geçmişler.

Film Alman Nazi askerlerinin Paris’te Zafer Anıtı’nın önünde havalı bir şekilde yürümeleriyle başlar. Fransa resmen Almanya’nın işgali altındadır. Sonrasında 20 Ekim 1942’de yağmurlu bir havada kendimizi Vichy kentinde bir cezaevi arabasında buluruz. Fransız jandarması Philippe Gerbier’i (Lino Ventura) tutuklamıştır. Konuşulanlardan mahkumun Fransa’daki en iyi kampa götürüldüğünü anlarız. Kamp savaş çıktığında olası esir Alman subaylarını ağırlamak için yapılmıştır. Bu yüzden konforludur yani.

Esir kampında hemen her milletten muhalif insanlar yaşamaktadır. Tam esir tutuluğu yerde günlük hayata alışmıştır ki, Gerbier birkaç Gestapo mensubu aracılığıyla alınıp Paris’e sorgulanmak üzere getirilr. Zira kendisi direniş hareketi üyesidir. Saatlerce bir bankın üzerinde otururken başlarında nöbetçiden kurtulmak için yanında oturan adama bir öneride bulunur. Kendisi nöbetçiye birşeyler sormak için kalkınca diğeri kapıya yönelip kaçmayı deneyecektir. Gerbier çıkan kargaşalıktan yararlanıp pek de inandırıcı olmayan sahneler arasında oracıktan tüyüverir. Yanındaki adamı oyununa alet mi etmiştir, şansı mı yaver gitmiştir orası karanlıkta kalır.

Koşup dururken soluk soluğa kalır ve kendisini bir berber dükkanına atar. Berber adamın halinden anlamış gibidir. Ona hem biraz para, hem de başka bir palto verir. Sonrasında kendimizi Marsilya’da, Fransız direniş örgütünün aktif olduğu kentte buluruz. Paul Dounat (Alain Libolt) ile bir yoldaşının randevusu vardır. Arabanın birinden inen adam Dounat’a kendisini polis olarak tanıtıp kimliğini görmek ister. Sonra da onu yakınlarda bekleyen arabaya götürür. Arabada Gerbier’i görürüz. Dounat bir ihbarcıdır. Hem Gerbier’i, hem Radyocu hem de Zephyr adlı iki başka direnişçileri ihbar etmiştir. Sorgusunun yapılmasına gerek görülmez. Örgüt evlerinden birine götürülür ve ihbarcı orada üçlü tarafından infaz edilir.

Film Philippe Gerbier’in ve direniş hareketindeki yoldaşlarının en son anlarına kadar Almanlar tarafından yakalanıp cezalandırılmalarına kadar dediğim gibi oldukça yavan, hareketsiz, her türlü sürükleyicilikten uzak, hatta can sıkıcı bir tempoda devam eder ve biter. Böyle bir filme başyapıt diyebilmek için insanın hem direnişten, hem de sinemadan anlamadığı kesin.

1969 yılı yapımı L’armée des ombres – Gölgeler Ordusu filmini Jean-Pierre Melville yazıp yönetmiş. Eser yazar Joseph Kessel’in yapıtından uyarlanmış. Bazı oyuncular Paul Meurisse, Jean-Pierre Cassel, Simone Signoret, Claude Mann, Paul Crauchet, Christian Barbier, André Dewavrin, Alain Dekok, vs.

25.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular