ALMANYALILAR

Anna Karenina

Anna Karenina

Eğer yanılmıyorsam ilk Rus versiyonu ile karşı karşıyayız. Farklılık boynuzlanan kocanın ruh halini biraz daha detaylı vermiş olması, Anna Karenina’nın bıyıklarının yer yer perdede yansıdığı kadarı ile Vronsky’ninki kadar gür olması, Anna’nın histerik psikopat bir ruh hastası olarak yansıtılması, balodaki dansın o kadar da doyurucu olmaması, at yarışlarındaki rahatsızlık verecek boyutlardaki hayvan düşmanlığı diyebiliriz. Bu arada eserin bir tekrar olmadığını, tüm bu olumsuzuluklara karşı kendi özgünlüğünü bugüne kadar koruduğunu söylemeliyiz.

Stiwa Oblonskijtiwa (Juri Wassiljewitsch Jakowlew) eşi Dolly’yi (Ija Sergejewna Sawwina) çocuklarının mürebbiyesi Darya ile aldattığı için cezalıdır. Eşiyle aynı yatakta değil de bir sofanın üzerinde uyuklamıştır. Hizmetçisi perdeleri açtığında uyanır. Karısı bu ağır hakaret karşısında ondan ayrılmanın hazırlıklarını yapmaktadır. Hizmetçi Stiwa’ya gelen telgrafı uzatır. Telgrafta kızkardeşi Anna’nın ertesi gün Moskova’ya kendilerini ziyarete geleceği yazmaktadır. Hizmetçi eşiyle mi, yalnız mı diye sorar. Esnerken parmağıyla bir işaret yapınca hizmetçi anladım yalnız der. Dolly kızgın ve öfkelidir, evin düzeni alt üst olmuştur, baş aşçı önceki gün işi bırakmış, öbür aşçı da o gün ayrılacaktır. Çocukların karnı açtır. Hizmetçisine yalnız kalmak istediğini söyleyerek gönderirken aynaya sarılı. Eşinin kendisini genç bir kadınla aldatması çok ağırına gitmiştir.

1.jpg

Bu arada hizmetçi efendisi Stiwa’ya akıl verip durur. Karısına gidip özür dilemesi gerektiğini onun bu hareketiyle kendisini affedeceğini söyler durur. Evin içinde küçük çocuklar gezinmektedir. Stiwa, Dolly’nin odasına gidip ertesi gün Anna’nın geleceğini söyleyerek lafa girer. Dolly özür dileyerek onu karşılamaya gelemeyeceğini söyler. Ama karşılamalısın gibi laflar eden kocasına odasından defolmasını söyleyen Dolly, öfkeyle eşyalarını toplamaktadır. Koca bütün cesaretini toplayarak dokuz yıllık beraberlikleri hatırına karısından af diler. Bir anlık hata işlemiştir, çocuk masumdur, onların hiçbir suçu yoktur, cezalandıracaksa onları değil kendisini cezalandırmalıdır, pişmanlığını ifade edecek sözcükler yoktur. Kadın olup bitenlerden sonra nasıl birlikte yaşayabileceklerini sorar, elbette o da çocuklarını düşünmektedir. Adam ne yapabiliriz diye sorarken karısı senden tiksiniyorum der. Kendisini rahat bırakmasını, eğer ona yaklaşırsa nasıl bir alçak olduğunu herkese anlatacağını haykırarak onu yalnız bırakır.

Sonrasında kendimizi Moskova garında buluruz. Kont Vronsky (Wassili Semjonowitsch Lanowoi) peronun birininde beklerken Stiwa gardaki bir restorantta sığır yetiştiricisi, sporcu ve arkadaşı olan Konstantin Dimitrievich Ljewin (Boris Goldajew) ile buluşur. Ljewin Stiwa’nın karısı Dolly’nin kızkardeşi Kitty’nin (Anastassija Alexandrowna Wertinskaja) peşindedir, kıza sırılsıklam aşıktır. Hoşbeş ettikten sonra aşk acısı çeken adam Kitty için şehre geldiğini itiraf eder. Stiwa’ya kızın karşısında şansını sorar. O da olmaması için neden yok gibi laflar eder. Sonra da kızı nerede bulabileceğini söyleyerek kardeşini karşılamak için ondan ayrılır.  

Devamı romandaki gibidir, dışarıda Vronsky ile bekleşen Stiwa tren gelene kadar sohbet ederler. Ljewin ve Kitty’den ve birazdan trenle gelecek olan Anna’dan ve kocasından bahsederler. Tren nihayet perona girer. Geleceğin aşıkları ayak üstü karşılaşıp kesişirler. Gerek Anna (Tatjana Jewgenjewna Samoilowa), gerek Vronsky birbirlerini tanıyor gibidirler. Gerisini romanı okuyanlar da, önceki benzer çalışmaları izleyenler de biliyorlardır. Bilmeyenler filmi izlemeliler. Her halükarda bence izlenmeye değer başarılı bir uyarlama olmuş.

1967 yılı yapımı Anna Karenina filmini Alexander Sarchi yönetmiş. Leo Tolstoy’un romanının uyarlamasını yazan senaristler Aleksandr Zarkhi ile Wassili Wassiljewitsch Katanjan. Bazı oyuncular Nikolai Olimpijewitsch Grizenko, Maja Michailowna Plissezkaja, Lidija Petrowna Sucharewskaja, Jelena Alexejewna Tjapkina, Sofja Stanislawowna Piljawskaja, Andrei Petrowitsch Tutyschkin, vs.

03.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: