12.3 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Home Dog Day Afternoon - Köpeklerin Günü

Dog Day Afternoon – Köpeklerin Günü

Dog Day AfternoonKöpeklerin Günü

Banka soyguncularına Amerikalılar nedense hep sempati ile bakarlar. Soygunculara duyulan bu sempatinin kökeninde güvenlik güçlerine duyulan nefretten çok, kendisinin hep yapmak isteyip de bir türlü cesaret edememesinin ve bunun bir başkası tarafından gerçekleştirilmesi önemli rol oynuyor sanıyorum. Öbür türlü nasıl açıklamalı bilmiyorum. Politik amaçlara ulaşmak için banka soyguncularını kastetmiyorum. Yine de gerekçesi, nedeni ne olursa olsun soyguncu soyguncudur işte. Yoluna çıkanı, engel olmaya çalışanı gözünü kırpmadan katleder.

Yaşanmış gerçek bir hikayenin anlatısı olan filme konu olan olaylar, 1970’li yılların başında New York’da başlar. Filmin adı Büyük Köpek Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Sirius’un (Akyıldız) yaz ortasındaki aşırı sıcaklıklara sebep olmasından dolayı Mısırlılardan beri Almanlar tarafından da, Amerikalılarca da, kesin başka milletlerce de  “köpek günler” diye adlandırılmasından kaynaklanıyor. Yılın en sıcak günü demek en doğrusu olacaktır. Biz canımızın istediği gibi film adlarını çeviririze al bir örnek daha.

1.jpg

Sıcak ve güneşli günün mesai saatinin bitimine birkaç dakika kala, üç silahlı soyguncu bir Brooklyn’de bankaya girerler. Bir Vietnam gazisi olan Sal (John Cazale) ve Sonny Wortzig (Al Pacino) yanlarında korkak ve acemi bir çaylakla silahlı biçimde bankaya bodoslama dalarlar. Olaylar baş gösterdiğinde yanlarındaki genç elindeki silahı doğrultmaktan ve başına geleceklerden korkar ve özür dileyerek arkadaşlarından ayrılır. Kasadan toplanan para bin yüz dolardır. Öğleden sonra ana kasadaki mevcut miktar alınmıştır. Günün hesaplarını çöp sepetinde yakan Sonny başından sonuna filmin şoförü gibidir. O hangi yöne hareket ederse film onun belirlediği istikamette seyir eder.

Bankadan duman çıktığını sokağın karşısında gören biri kontrole gelir. Banka müdürü silahlı tehdit altında her şeyin kontrolü altında olduğunu söylemesine rağmen birkaç dakika içerisinde bankanın etrafı polisler, basın, medya mensupları ve meraklı halk tarafından sarılır. Çalışanların hemen hepsi rehin alınmıştır. Sonny söylediklerinin yerine getirlmediği takdirde banka çalışanlarını teker teker ortadan kaldıracaklarını açıklar. Bu fikrin üzerine Sal oracıkta atlar, vur denilse hemen oracıkta vurmaya hazır derecede savaş sendromlu, asker zombilerden biridir.

Soyguncular, özellikle Sonny, polisler dahası temsilcileri, bankada mahsur kalan çalışanlar yani rehineler, basın ve meraklı halktan oluşan hayran kitlesi arasında garip bir muhabbet başlar. Rehineler soyguncularla doğru dürüst bir planları olmadığı için dalga geçerler. Banka görevlisi astımlı yaşlı adamı serbest bırakırlar. O anda büyük bir kaos yaşanır. Polisler halkın nefretini, Sonny ise bu hareketiyle hayranlarının sempatisini kazanır. Kısa süre içerisinde Stockholm Sendromu yaşayan rehineler ile soyguncular arasında sıcak ve samimi bir yakınlık başgösterir.

İnsan aşkı için çiğ tavuk dahi yiyebilecekken banka soymaya kalkışmak hiçbir şey. Biz beğenelim veya beğenmeyelim nihayetinde Sonny’de aşkının mutlu olmasına vesile olacak ihtiyacı olan parayı elde etmek için bu işe girişmiştir. Gerisi ve bütünüyle bir sinema olayı ile karşılaşırız. Mükemmel ve inandırıcı performanslar, polisi ve basını alaya almak, ucube hayranlığı teşhir etmek, bisexsüel de olsa insanın aşkı için neler yapabileceği ve daha nice olay eser de mevcut. Bir soygun klasiği demek yanlış olmayacaktır.

1975 yılı yapımı Dog Day AfternoonKöpeklerin Günü filmini Sidney Lumet yönetmiş. Senaryoda adı geçen isimler Frank Pierson, P.F. Kluge, Thomas Moore, Leslie Waller. Bazı oyuncular Penelope Allen, Sully Boyar, Beulah Garrick, Carol Kane, Sandra Kazan, Marcia Jean Kurtz, Amy Levitt, John Marriott, vs.

15.05.2019

Vorheriger ArtikelInto the White – Beyazlar İçinde
Nächster ArtikelAnna Karenina

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Medipol Başakşehir-Galatasaray maçından notlar

Süper Lig'in 2. haftasında Medipol Başakşehir'e konuk olan Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim, ilk haftadaki Gaziantep FK maçının ilk 11'inde değişikliğe gitmedi. Başakşehir Fatih Terim...

Neue EU-Vorschriften für audiovisuelle Medien

Ab Samstag soll die EU-Richtlinie über audiovisuelle Mediendienste in allen Mitgliedstaaten umgesetzt werden. Die darin enthaltenen Regeln dienen vor allem dem Schutz Minderjähriger vor...

Aras Kargo’nun yönetiminde „kadın-erkek“ eşitliği var

Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu yönetim ve çalışan kadrosuyla eşitliğin önemine dikkati çeken Aras Kargo'nun 8 kişilik yönetiminin yarısı kadınlardan oluşuyor Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu...

Siemens Energy yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı

Dünya Sermaye Piyasası Günü etkinliğinde paylaşılan stratejinin merkezinde hızlandırılmış karlı büyüme bulunuyor Siemens Energy, yeniden yapılandırma sonrası stratejisine göre önümüzdeki dönemde hızlandırılmış karlı...