ALMANYALILAR

Devlet Kuşu

Devlet Kuşu

Yerli bir edebiyat uyarlaması, dahası uyarlama denemesi demek yanlış olmayacaktır. Zira romanın verdiği tat ile filmin verdikleri arasında dünyalar kadar lezzet farkı vardır. Biri toplumsal gerçekçi doğal yaşamın nice boyutlarını çağrıştırıp önümüze koyup bizi meşgul ederken, romanın filmleştirilmiş hali başrol oyuncusunun sulu şakaları ile yer yer seviyesizliğin dibine vurmuş denilebilir. Şüphesiz komedyen sevilen, popülist, izleyicinin bugün bile taparcasına göklere çıkarttığı bir isim. Ama küfürlü ve el şakaları bence uyarlamanın ciddiyetini alıp götürmüş. Ben oldukça gayrı ciddi hatta epey sulandırılmış bir yapıt gördüm. Şüphesiz adamın hayranlarının seveceği filmlerden biri, romanı tanıyan ve yazarının bilenler için resmen acı veren bir ızdırap. Romanın Almanca değerlendirmesini yıllar önce yapmışım: (https://devecisueleyman.wordpress.com/2017/12/23/orhan-kemal-glueckspilz-devlet-kusu/)

Mustafa (Kemal Sunal) o meşhur sırıtması ile evlerinin dış kapısından çıkarken, komşu kızı Aynur’a (Serpil Çakmaklı) bir gülücük atar. Bakışıp gülüşmelerden ikilinin birbirlerini sevdiklerini anlarız. Ceketi omuzunda varoş semtte dolaşırken bağıra çağıra türkü söyleyen Mustafa işe gitmektedir. Bir bakkalda çalışan kahramanımız şefinin yeni zam gelen şekeri depoya kaldırıp yeni bir zamı beklemesine içerler, patronu ile atışır ve kovulur. Kendisi istifa etmiştir. İlerleyen sahnelerde bir baltaya sap olamadığı, bir meslek eğitimi almamış olduğunu, her girdiği işten zırt pırt ayrıldığını öğreniriz. Anne-babası da onun bu halinden oldukça rahatsızdırlar.

01.jpg

Mustafa sokakta tombalacılık yaparak kuyruğu dik tutmaya çalışan kendisi gibi serseri arkadaşları Sülo (Bülent Kayabaş) ve Murat (Yadigar Ejder) ile karşılaşır. Murat kendilerine yamuk yapanlara göz açtırmamaktadır. Kararlaştırıp akşam gazinonun birine kafaları çekmeye giderler. Üçkağıda getirip Murat’a hesabı geçiriverirler. Ceplerinde para olmayan kafadarlara göre iri kıyım Murat için dayak yemek sorun değildir. İnsan arkadaşlarının hatırına çiğ tavuk bile yer diyenlerdendir. Arkadaşlıkları ucuz, gariban ama çizgilerine sadıktır.

Günlerden bir gün mahallede çocukların top oynadığı arsada Zülfikar (Hüseyin Kutman) adlı zengin bir adam apartman binası dikmek ister. Arsa Mustafaların evinin hemen yanıbaşındadır. Mustafa’nın babası Mehmet (Muhteşem Durukan) durumdan vazife çıkartır. Arsaya bekçilik yapmaya başlayacaktır. Bir ara inşaat arazisine kızı Hülya (Mehtap Ar) ve karısı ile gelen Zülfikar, Mustafa’nın ailesince ağırlanırlar. Hülya şımarık büyütülmüş, ailenin tek çocuğudur. Ayrıca Jean Paul Belmondo hastasıdır. Mustafa romandaki gibi Gregory Peck’e değil de Belmando’ya benzetilir. Odasının duvarında onun resmini gören Hülya ona kesilecektir. Ziyarette hürmet etmek için hazır bulunan Aynur için zor günler kapıdadır.

Esere romanda da, filmde de adını veren talih yani devlet kuşu Hülya’nın ta kendisidir. Zengin bir ailenin kızıdır. Mustafa’ya sırılsıklam aşıktır. Onunla evlenirse hem aile bireylerinin her birinin tek tek ihtiyaç ve beklentilerini giderebilecektir. Bunun yanı sıra arkadaşlarıyla hayalini kurdukları köfteci dükkanını da açabileceklerdir. Aynur’u seven Mustafa çevre baskısına daha fazla dayanamayıp Hülya’ya evet diyecektir. Ama finalde yerli bir filmde olduğunu hatırlayacak, o meşhur çürük, ezik, gariban, kaderci zihniyetin dikte ettirdiklerini oynamak zorunda kalacaktır.

1980 yılı yapımı tam bir eziyet olarak adlandırılabilecek Devlet Kuşu filmini Memduh Ün yönetmiş. Eser yazar Orhan Kemal’in aynı adlı yapıtının uyarlaması. Senaryoyu Orhan Aksoy yazmış. Diğer bazı oyuncular Reha Yurdakul, Nermin Özses, Sabahat İzgü, Merih Fırat, Şeref Çokşeker, Alpay İzer, Sabahat İzgü, Reşit Çıldam, Zühal Ardahan, vs.

06.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: