ALMANYALILAR

Missing – Kayıp

Missing – Kayıp

Ünlü yönetmen Costa-Cavras 1982 yılında gerçek bir öyküye dayanan bu filmi yaptığında „kayıp“ olgusu, dünya siyasetinin kirli sıradan işlerliği haline henüz daha girmemişti. Sadece kendi ülkemizden örnek verirsek eğer Cumartesi Anneleri, 700.cü haftalarını kayıp evlatlarını bulabilmek için her hafta sonu toplanarak çoktan aştılar. Her ne kadar Kürtler arasında konuşulmayan en büyük tabu olsa da, günün birinde vicdanlı sanatçılar çıkıp devletten de fazla, dağda kendi yoldaşlarınca kaybedilen gerillaları da dile getireceklerdir. Kaybetme politikası en alçak, en kirli, en korkak ve kalleş, en vahşi politikaların en başında gelir. Ve bu politikanın mucidi ABD‘dir. Latin Amerika ülkeleri ise bu deneyler için her türlü uygun şartlara sahip arka bahçedir. Günümüzde dünyanın dört bir yanında iktidarlar muhaliflerini korkutmak için bu yönteme orada burada başvurmaya devam etmektedirler.

Genç bir adam yarı açık camdan dışarıya bakar. Bir kadınla aynı arabadadır. Dışarıda top oynayan çocukları izlemektedirler. Birbirlerine bakıp gülümserler. Aynı anda bizim 12 Eylül günlerini aratmayan sahnelere tanık oluruz. Bir cemse dolusu asker ortaya çıkar ve ortalığı kirletirler. Top oynayan çocuklar çil yavrusu gibi dağılırlar. Askerler bulundukları arabayı kontrole gelirler. Arabanın sürücüsü cebinden çıkarttığı kimliğini askere uzatır. Asker Yüzbaşı Ray Tower‘ın (Charles Cioffi) kimliğini selamlayarak ve özür dileyerek geri verir. Devam edebileceklerini söyler. Görüntüler Şili‘den değil Ankara Mamak veya Tuzluçayır mahallesinden zannedebilirsiniz. Yüzbaşı yanındaki koltukta oturan Terry Simon‘a (Melanie Mayron) nerede oturduklarını sorar. Arka koltukta oturan Charles Horman (John Shea) niye diye sorar. Sivil giyimli yüzbaşı çok yakında sokağa çıkma yasağının başlayacağını, evlerine bırakabileceğini önerir. Charles bir otelin karşısında bırakmasının yeteceğini söyler.

1.jpg

Otele geldiklerinde adama teşekkür edip Terry‘i beklemeden arabadan iner. Kadın ağzını açmadan adam kartını uzatıp bir şeye ihtiyaçları olduğunda kendisini arayabileceklerini söyler ve oradan ayrılır. İkili aslında o otelde kalmamaktadırlar. Charles sadece adamın nerede yaşadıklarını bilmesini istememiştir. Akabinde sokağa çıkma yasağına yakalanırlar, binmek istedikleri hiçbir taksi durup onları almaz. Mecburen geceyi otelde geçirmek zorunda kalırlar. Ertesi gün mahallelerine, evlerine giderler. Charles‘ın karısı Beth (Sissy Spacek) ona kızgın ve öfkelidir. Charles kaç gündür ne haber vermiş ne de eve uğramıştır. Ülkede darbe olmuş, kadın çok korkmuştur. Charles karısını yaptığı şaklabanlıklarla yumuşatacaktır.

Şili‘de askerler ABD destekli bir darbe yapmışlardır. Charles şahit olduğu olayları, düşüncelerini yanında bulundurduğu bir deftere sürekli yazmaktadır. Bir çok gündelik insan hakları ihlallerine tanıklık eder. Onun daha sonra bir çocuk kitabı yazarı olmak istediğini öğrendiğimizde şaşırmayız. Kendisi liberal ve sıradan biridir. Solcu bir gazeteye birkaç arkadaşıyla birlikte çeviriler yapmaktadır.

Film yerli yerine oturmuş başarılı geriye dönmelerle, Charles‘ın nasıl da bu darbeyi kimlerin tertip edip tezgahladığına, bilmemesi gereken bilgileri öğrenmesine, tanımaması, görmemesi gerken insanları tanıyıp görmesine ve bu yüzden de kaybedilmesine bizleri götürür. Karısı Beth kocasını ararken imdadına Charles‘ın babası Ed Horman (Jack Lemmon) yetişecek, kayıp Charles‘ı birlikte arayacaklardır. Orta sınıftan sıradan bir işadamı olan Ed ilk başlarda hem oğlunu hem de gelinini suçlar. Zamanla ve nice saygın çaba ve kararlılık sonucunda oğlunun başına gelenleri öğrenecek, ikili buruk ve hüzünlü bir şekilde Şili‘yi terkedeceklerdir. Filmin bitiminde sorumluları mahkemeye vereceğini söylediğinde amma da saf diye kendi kendime söylendim. Filmin sonundaki açıklamalarda da neden söylendiğim tasdiklenmiş oldu. Kimi kime şikayet ediyorsun be adam? Bir baba bu kadar mı cahil olur?

1982 yılında Cannes FilmFestivali‘nde Yılmaz Güney‘in Yol filmi ile Altın Palmiye ödülünü paylaşan Missing – Kayıp filmini Costa-Gavras yazıp yönetmiş. Diğer senaryo yazarları Donald E. Stewart, Missing romanının yazarı Thomas Hauser ve John Nichols. Oyuncular David Clennon, Richard Venture, Jerry Hardin, Richard Bradford, Joe Regalbuto, Keith Szarabajka, John Doolittle, Janice Rule, vs.

04.03.2018

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: