ALMANYALILAR

Company of Heroes – Kahramanlar Taburu

Company of Heroes – Kahramanlar Taburu

Savaş filmleri hakkında daha çok yazdığım, onlara diğer türlere oranla daha çok yer ayırdığım söyleniyor. Bu doğru ve bilinçli bir yönelim. Savaş karşıtı olmanızı insanlara nasıl anlatıp gösterebilirsiniz? Savaşın vahşetini, yol açtığı ölümleri, yaraları, yaşattığı dehşetleri anlatmaya çalışarak. Bu en iyi nasıl olabilir? Tabii ki sinema ile, filmler ile, belgesellerle, sanat ile. Yine de hangi film, ne kadar başarılı olursa olsun gerçek bir savaşın yaşattıklarını tam olarak anlatamaz, hissettiremez. Ben kendimce savaş filmleriyle, özellikle savaş karşıtı veya savaşa eleştirel bakabilen yapıtlarla az veya çok toplumsal bir duyarlılık ve savaş karşıtlığı yaratılabileceğine inananlardanım. Ama bu film için bunları söylemek maalesef mümkün değil.

Adı üzerinde kahramanlardan oluşan bir tabur. Size asker kahramanlar denilince ne anlıyorsunuz bilmem ama Holywood‘daki geri zekalıların aklına hemen üç beş Amerikan askerinin geldiği ortada. Böylesi ucuz, basit ve sıradan bir filmle de bunu tasdiklemek istemişler.

11944 yılının sonlarında II. Dünya Savaşı‘nın kaderi artık yavaş yavaş belirginleşecektir. Bir yandan müttefik kuvvetler ilerlerken doğudan Sovyet orduları ilerlemektedir. Siyah beyaz belgesel görüntüler arasında birçok askerin savaşın bittiğini düşündüklerini öğreniriz. Hitler yenilginin eşiğinde Antwerp limanına umutsuzca yeniden saldırır. Bulge Savaşı olarak tarihe geçen savaşta şaşırtan bir hamle yapan Almanlara Hitler, yepyeni süper bir silahla düşmanlarını yeneceklerinin sözünü verir.

Aralık 1944 ortalarında Belçika‘daki Ardenne Ormanı‘ndayız. Bir gurup Amerikalı asker ormanda yürürlerken öndeki keskin nişancı tarafından durdurulur. Genç asker tüfeğinin dürbünü ile çevreyi kontrol ederken boynundan aldığı bir kurşun yarasıyla oracığa yığılıverir. Herkes siper alıp oracıkta yere yatar. Alman keskin nişancı attığını vururken onun nerede olduğunu kimseler anlayamaz. Nate (Chad Michael Collins) isimli asker aldığı emir üzerine dürbünlü tüfeğini kapar ve Alman askeri oracıkta vuruverir. Böylelikle askerleri kurtarıp kahraman olur. Yırtık pırtık bir Amerikan bayrağı dalgalaırken filmimiz de başlamış olur.

Anlatılmaya değmeyecek üçüncü sınıf filmde bu kahraman asker ve yanındaki bir kaç kişi, Sovyetler adına çalışan Ivan Puzharski (Dimitri Diatchenko) adında bir Polonyalı ve filmin sonlarında İngiliz bir de pilot sayesinde Almanların elinde atom bombası yapması için esir olarak tutulan Luca Gruenewald‘ı (Jürgen Prochnow), Kestrel (Melia Kreiling) isimli ajan sayesinde kurtaracaklardır. İçeriği dandik ve ucuz aksiyon filminde Almanlar hep ölecek Amerikalılar hep öldürecekler, profesörü Batılılar, adamın evraklarını da Polonyalı sayesinde Ruslar alacak, onlarca kahraman asker boşuna ölmemiş olacaklardır. Savaşı yargılayıp eleştirmekten çok adeta kutsayıp insan öldürmekle övünen bir çalışma karşımızdaki. Bence filmin adına soytarılar taburu demek daha yakışık alırdı.

2013 yılı yapımı Company of Heroes – Kahramanlar Taburu filmini Don Michael Paul yönetmiş. Senaristler David Reed, Danny Bilson, Paul De Meo. Bazı oyuncular Tom Sizemore, Vinnie Jones, Neal McDonough, Richard Sammel, Alastair Mackenzie, vs.

18.04.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: