17.1 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 1, 2020
Start Home The Lady Eve – Bayan Eve

The Lady Eve – Bayan Eve

The Lady Eve – Bayan Eve

Berbat ve klasik bir Yeşilçam klasiği izledim zannettim. Oysa 1940’lı yıllarda yerli sinema daha yeni yeni yürüyebilme sürecinde. Demek ki tersi durum söz konusu, yani biz yürüttükçe, ucube filmleri taklit ettikçe onlar gibi olmuşuz. Sonuç kişiliksiz, karaktersiz bir sinema ortaya çıkmış. Zengin fakir geyiği, salya sümük ağlatmalar, kaderine razı gelmeler, zerre kadar hak arama bilincine sahip olmamalar vs. Hepsinin sinema zevki ile doğrudan ilgisi var. Sanatsal kaygıları olmayanın siyasi kaygıları da olmaz. Ortalık vur patlasın çal oynasına döner.

Bir fake klasik daha diye nitelendirilebilecek bu film yılanın kökü, başı olma özelliklerine sahip bir romantik komedi türünden. Zengin ve varlıklı bir ailenin oğlu olan Charles Pike (Henry Fonda) bir çakma ofiyolojisttir. Bir yıllık Amazon ormanlarındaki yılanlar hakkında babasının maddi destek sunduğu bir araştırma gurubuna eşlik etmiş, gemi ile ailesine geri dönmek üzeredir. Grubun başındaki profesör ona ayrılık hediyesi olarak kutunun birinde bir yılan hediye eder. Charles’ın yanında gölgesi gibi ona eşlik eden yakın koruması Muggsy (William Demarest) eksik olmaz. İkili birlikte gemiye bineceklerdir.

01.jpg

Gemi demir atmış külüstür tekne ile gelen ikiliyi beklemektedir. Charles daha gemiye gelmeden ünü gelmiş, kadınlar ve diğer yolcular gelen tekneyi görmek için uygun yerlere üşüşmüşlerdir. Tablo tam bir zenginin parası züğürtün çenesini yorar rengindedir. Millet gelen zengin adama nasıl yaltaklanacağını bilmezken üst güverteden onları izleyen baba kız kendi arasında konuşmaktadırlar. Jean Harrington (Barbara Stanwyck) babasına (Charles Coburn) gelen şahısın zengin olmasını ve iyi kağıt oynadığını zannetmesini umduğunu söyler. Albay kılığındaki baba ile kızı bildiğimiz hilekâr profesyonel kumarbazlardandırlar. Adamı tanıyıp etmeden budalalar hakkında konuşup dururlar. Babası kızının soğuk esprilerine, sahtekâr olabiliriz ama adi olmayalım, der. Jean elinde yediği elmanın kalan yarısını o anda gemiye çıkmakta olan Charles’ın kafasına kazaymış gibi atar. Adamı soymayı kafalarına koyarlar.

Yolcular lüks geminin lüks restorantında yemek yerler. Restoranttaki kadınların hemen hepsi Charles’ın ilgisini çekmek için yapılmadık soytarılık bırakmazlar. O ise kafasını kitabına gömmüş çevresi ile ilgilenmemektedir. Bir ara artık sıkılır ve Jean ile babasının masalarının önünden geçerken Jean’ın aziliğine uğrar. Ayağını uzatan kadın hem adamı düşürür, hem de ayakkabısının topuğu kırıldığı için Charles’ın aniden koluna girip kamarasına kadar ona eşlik ve yardım etmesini ister. Sonra da adamı kendisine aşık eder. Hesapta olmayan kendisinin de adama kısa süre içerisinde aşık olacağıdır.

Kumarbazlar adama Jean yüzünden insaflı davransalar, Jean ona gerçeği gemi New York’a varmadan açıklamayı hesaplasa da, Muggsy’nin araştırmaları üçlü kumarbazların kimliğini deşifre eder. Olayı öğrenen Charles, Jean ile olan ilişkisini ve evlilik planlarını oracıkta sonlandıracaktır. Sonrası Jean’in Bayan Eve kılığına bürünerek ucuz bir intikam alma komedisi. Aptalları oyalamaya yeten basit bir sinema örneğidir.

1941 yılı yapımı The Lady Eve – Bayan Eve filmini Preston Sturges yazıp yönetmiş. Senaryoda adı geçen diğer isim Monckton Hoffe. Bazı oyuncular Eugene Pallette, Eric Blore, Melville Cooper, Martha O’Driscoll, Janet Beecher, Robert Greig, Dora Clement, Luis Alberni, vs.

08.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Burun estetiği operasyonlarına ilişkin uyarı

Medicana Avcılar Hastanesi Op. Dr. Ali Divil, "Burunda pek çok farklı nedenden dolayı yapılabilen rinoplasti, travmalara bağlı olarak oluşan şekil bozukluklarının estetik ve işlevsel...

DHL Paket erhöht Paketpreise für Geschäftskunden ab 1. Januar 2021

Stark gestiegene Transportkosten, höhere Personalkosten sowie nochmals gestiegene Investitionen machen die Preisanpassung erforderlich. Schwere Pakete besonders von Preiserhöhung betroffen DHL Paket erhöht ab 1. Januar...

Oya Pervin Pelit: EMEK SAHİPSİZ İSE SAVRULUR

Binbir emekle gurbette tam da gurbetçilerle çekilmiş filmin kara yazısı ''Savrulan Emekler ''adlı filmde bütünleşir. Film, Almanya’da yaşayan Türk ailelerinin hikâyesini konu edinir. Türkan,...

Pestizideinsatz geht auf Kosten von Mensch und Umwelt – Verbindliches nationales Reduktionsprogramm muss kommen

Anlässlich der heutigen Vorstellung der Studie „Pestizidbelastung der Luft“ des Umweltinstituts München und des Bündnisses für eine enkeltaugliche Landwirtschaft erklärt Olaf Bandt, Vorsitzender des...