ALMANYALILAR

The Lady Eve – Bayan Eve

The Lady Eve – Bayan Eve

Berbat ve klasik bir Yeşilçam klasiği izledim zannettim. Oysa 1940’lı yıllarda yerli sinema daha yeni yeni yürüyebilme sürecinde. Demek ki tersi durum söz konusu, yani biz yürüttükçe, ucube filmleri taklit ettikçe onlar gibi olmuşuz. Sonuç kişiliksiz, karaktersiz bir sinema ortaya çıkmış. Zengin fakir geyiği, salya sümük ağlatmalar, kaderine razı gelmeler, zerre kadar hak arama bilincine sahip olmamalar vs. Hepsinin sinema zevki ile doğrudan ilgisi var. Sanatsal kaygıları olmayanın siyasi kaygıları da olmaz. Ortalık vur patlasın çal oynasına döner.

Bir fake klasik daha diye nitelendirilebilecek bu film yılanın kökü, başı olma özelliklerine sahip bir romantik komedi türünden. Zengin ve varlıklı bir ailenin oğlu olan Charles Pike (Henry Fonda) bir çakma ofiyolojisttir. Bir yıllık Amazon ormanlarındaki yılanlar hakkında babasının maddi destek sunduğu bir araştırma gurubuna eşlik etmiş, gemi ile ailesine geri dönmek üzeredir. Grubun başındaki profesör ona ayrılık hediyesi olarak kutunun birinde bir yılan hediye eder. Charles’ın yanında gölgesi gibi ona eşlik eden yakın koruması Muggsy (William Demarest) eksik olmaz. İkili birlikte gemiye bineceklerdir.

01.jpg

Gemi demir atmış külüstür tekne ile gelen ikiliyi beklemektedir. Charles daha gemiye gelmeden ünü gelmiş, kadınlar ve diğer yolcular gelen tekneyi görmek için uygun yerlere üşüşmüşlerdir. Tablo tam bir zenginin parası züğürtün çenesini yorar rengindedir. Millet gelen zengin adama nasıl yaltaklanacağını bilmezken üst güverteden onları izleyen baba kız kendi arasında konuşmaktadırlar. Jean Harrington (Barbara Stanwyck) babasına (Charles Coburn) gelen şahısın zengin olmasını ve iyi kağıt oynadığını zannetmesini umduğunu söyler. Albay kılığındaki baba ile kızı bildiğimiz hilekâr profesyonel kumarbazlardandırlar. Adamı tanıyıp etmeden budalalar hakkında konuşup dururlar. Babası kızının soğuk esprilerine, sahtekâr olabiliriz ama adi olmayalım, der. Jean elinde yediği elmanın kalan yarısını o anda gemiye çıkmakta olan Charles’ın kafasına kazaymış gibi atar. Adamı soymayı kafalarına koyarlar.

Yolcular lüks geminin lüks restorantında yemek yerler. Restoranttaki kadınların hemen hepsi Charles’ın ilgisini çekmek için yapılmadık soytarılık bırakmazlar. O ise kafasını kitabına gömmüş çevresi ile ilgilenmemektedir. Bir ara artık sıkılır ve Jean ile babasının masalarının önünden geçerken Jean’ın aziliğine uğrar. Ayağını uzatan kadın hem adamı düşürür, hem de ayakkabısının topuğu kırıldığı için Charles’ın aniden koluna girip kamarasına kadar ona eşlik ve yardım etmesini ister. Sonra da adamı kendisine aşık eder. Hesapta olmayan kendisinin de adama kısa süre içerisinde aşık olacağıdır.

Kumarbazlar adama Jean yüzünden insaflı davransalar, Jean ona gerçeği gemi New York’a varmadan açıklamayı hesaplasa da, Muggsy’nin araştırmaları üçlü kumarbazların kimliğini deşifre eder. Olayı öğrenen Charles, Jean ile olan ilişkisini ve evlilik planlarını oracıkta sonlandıracaktır. Sonrası Jean’in Bayan Eve kılığına bürünerek ucuz bir intikam alma komedisi. Aptalları oyalamaya yeten basit bir sinema örneğidir.

1941 yılı yapımı The Lady Eve – Bayan Eve filmini Preston Sturges yazıp yönetmiş. Senaryoda adı geçen diğer isim Monckton Hoffe. Bazı oyuncular Eugene Pallette, Eric Blore, Melville Cooper, Martha O’Driscoll, Janet Beecher, Robert Greig, Dora Clement, Luis Alberni, vs.

08.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: