14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeHigh Noon – Kahraman Şerif

High Noon – Kahraman Şerif

Kovboy yani western filmleri cahil aydınlar ve siyasetçiler hatta sanat insanları tarafından her zaman aşağılanıp küçümsenir. Oysa ciddi bir sanatçıysanız eğer, neyle uğraşıyorsanız, hangi sanat ile meşgulseniz onunla istediğiniz biçimde sistem eleştirisi de yapabilirsiniz, sürülü düzene dalkavukluk da. Etliye sütlüye dokunmayabilirsiniz veya aksine o güne kadarki yerleşik düşünme biçimlerini ters yüz edebilirsiniz. Hiçbir işe yaramayan nice sanat filmi ve namlı isim biliyorum ben. Sadece genre bakıp filmi yargılamak ne ilkel bir düşünme biçimi.

Günlerden bir pazar günü Hadleyville adında kasabanın birine bir sabah vakti üç atlı gelir. Atlılar kasabaya girdikleri andan itibaren yöre halkı tarafından korku ve şaşkınlıkla izlenirler. Meyhanenin kapısı açılır, o gün büyük bir gün olacağı konuşulur. Atını şerif bürosunun önünde şaha kaldıran bir arkadaşını acelen mi var, gel benimle, diye bir diğeri sakinleştirir.

Bir çift o sırada evlenmektedir. Will Kane (Gary Cooper) ile Amy Fowler (Grace Kelly) isimli damat ile gelinin nikahı kıyılmak üzereyken atlılar kasabanın içinden geçip tren istasyonuna giderler. Görevliye öğle treninin gecikip gecikmeyeceğini Jim Pierce (Robert J. Wilke) adlı kovboy sorar. Sonra da görevli korkudan nasılsınız Bay Ben Miller (Sheb Wooley), Bay Jack Kolby (Lee Van Cleef) diye sorarak yaltaklanır. Tek laf etmeyen üçlü biraz ileriye giderek öğleyin gelecek olan treni beklemeye başlarlar.

Arka kapıdan bekleyen adamlara gözükmeden tabanları yağlayan istasyon görevlisi doğruca şerife gider. Bu arada bizim taze evlilerin nikahı da bitmiştir. Eşi ile yalnız kalmaya çalışan Will doğru dürüst eşini öpemezken kapı açılıp millet damlar. Şerif rozetini teslim etmesi söylenir. Mesleği bırakan Will bir mağaza işletecektir. O ise yeni şerif gelmeden bunu yapmaya gönlünün elvermediğini söyler. Belediye meclisi üyeleri ve nikahını kıyan yargıç oradadırlar. Nikahın neden kilisede değil de adliyede ya da yargıçın bürosunda yapıldığını bilmiyorum.

Karısını öpmeden silahını ve rozetini çıkarmayan şerifi kötü bir sürpriz bekliyordur. Nihayet deminden beri hızla koşan istasyon görevlisi damlar. Elinde bir telgraf vardır. Bir hafta önce Frank Miller diye biri affedilmiştir. Onun haberidir getirdiği. İstasyon görevlisi hepsinin bu kadar olmadığını adlarını bildiği üç şahısın da istasyonda öğle vakti gelecek olan treni beklediklerini açıklar. Saat onbire geliyordur. Meclis üyeleri hemen kasabayı terk etmesini, görevinin bittiğini artık gitmesi gerektiğini söyleyerek onunla vedalaşırlar.

Apar topar millet yeni evlileri önceden bavulları ve eşyaları hazırlanmış bir at arabasına bindirerek gönderirler. Siz gidin her şey yoluna girecek, nasihat ve dayatmalarına maruz kalırlar. Will benim kalmak gerek der. Amy’yi düşün derler. Sonrada yeni evli çift hızla giden at arabasıyla kasabayı terk ederler. Yolda bizim kahraman şerif bir noktadan sonra dayanamaz ve patlar. Yeni evlendiği karısının gelecek planlarının üzerine basar ve kaderimde neyse o dur mahiyetinde eşiyle birlikte gerisin geriye dönerler. Korkak kasaba halkı bu kavgada ne kadar yanında olacaktır tahmin edilebilir. Korkaklığın nasıl da bulaşıcı olduğuna güzel bir örnek.

Filme yaşadığı dönem yüzünden başka anlamlar yüklemeye çalışanlar olmuşsa da yönetmeni reddetmiş. Usta işi ve olağan bir kovboy filmi bence. Bugün yapılan nice berbat yapıtlarla karşılaştırıldığında elbette bir klasik.

1952 yılı yapımı High Noon – Kahraman Şerif filmini Fred Zinnemann yönetmiş. John W. Cunningham isimli bir yazarın „The Tin Star“ adlı yapıtından senaryo uyarlamasını Carl Foreman yapmış. Bazı oyuncular Thomas Mitchell, Lloyd Bridges, Katy Jurado, Otto Kruger, Lon Chaney Jr., Harry Morgan, Ian MacDonald, Eve McVeagh, Morgan Farley, Harry Shannon, vs.

01.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular