ALMANYALILAR

The Lady Vanishes – Kaybolan Kadın

The Lady Vanishes –  Kaybolan Kadın

Budapeşte’den Basel’e giden tren yoluna çığ düşmesi sonucu durmak zorunda kalmıştır. Sıradağlar arasındaki küçük istasyonda duran tren yola devam edemediği için yolcular tıka basa dopdolu olan bir otelde kalmak dahası geceyi geçirmek zorundadırlar. Ama bunun için kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini resepsiyondaki görevli otel menejeri Boris (Emile Boreo) salonu doldurmuş yolculara bağırarak açıklar. Deminden beri sağı solu gözetleyen kriket manyağı iki İngiliz kendince yorumlar yaparlar. Adamın kendilerine yöneldiğini zanneden ikili, onun üç kişilik bir kadın gurubuna hoş geldiniz demesine bakarlar. İki arkadaşıyla gelen kadın çilek fabrikatörünün kızı İris Matilda Henderson’dur (Margaret Lockwood). Kızlar da onu tanıyorlardır, selamlaşırlar. Konuşmalardan kadınların bekleşen yolculardan olmadıkları belli olur. Ama İris ertesi gün gitmek zorundadır. Odaları hazırdır, yemek söyleyip yukarı çıkarlar.

Diğer müşterileri oracıkta bir başına bırakan menejer kadınlarla gözden kaybolur. Bekleşenler şaşkın bakışlar ver mırıltılarla söylenirler. Caldicott (Naunton Wayne) ile arkadaşı Charters (Basil Radford) klasik İngiliz centilmenleridirler. Kendi aralarında geyik yapar, içinde bulundukları durumdan yakınırlar. Zira önemli bir kriket oyununu izlemeye geç kalacaklardır. Nihayet aşağıya inen Boris kızgınlıkla bekleşenlerle ilgilenmeye başlar. Onca insan arasında yer bulan bir çift kendi aralarında tartışırlar. Bay ve Bayan Todhunter (Cecil Parker) adlı adamın ile karısı (Linden Travers) çift yataklı tek kişilik bir oda bulmalarına rağmen hoşnut değillerdir.

1

İngilizler dağ manzarası, banyosu, soğuk ve sıcak suyu olan duşu da olan bir oda isterler. Boris üzülerek onlara elinde kalan tek odanın hizmetçinin odası olduğunu söyler. Çaresiz mırın kırın etselerde bizim karkikatür tipliler odayı kabul edecek, zırt pırt üstünü değiştirmek için odaya gelen ve tek kelime İngilizce bilmeyen kadına katlanacaklardır.

İngilizler Miss Froy (May Whitty) ile daha sonra olmayan yemekte tanışacaklardır. Odasına giden Miss Froy dışarıda seranat yapan adamın melodisini mırıldarken üst kattan gelen tepinmeyi anlamak için dışarı çıkar. O anda yan bitişikteki odadan İris de çıkmıştır. Gürültü dayanılacak gibi değildir. Gilbert (Michael Redgrave) isimli bir müzisyen beste yapmaktadır. Ne Boris’i ne de şikayetleri umursamaz. Zengin kızın verdiği rüşvetle odasını boşaltması gerekince İris’e davetsiz misafir olur.

Ama asıl film trende başlar. Trene binmeden biraz önce İris’in kafasına saksı düşer. Tren kalkarken başının dönmesi, her şeyi bulanık görmesi dikkat çekicidir. Aynı kompartmanda İris ile Miss Froy seyahat ederlerken genç kadın uykuya dalar. Uykusundan uyanınca kompartmanda bulunanlar yaşlı kadını hatırlamazlar. İris yalnız gelmiştir, yanında öyle biri yoktur. Kiminle konuşsa İris’e yalnız olduğunu söyler başka bir şey söylemez.

Filme adını veren yaşlı kadın Miss Froy kaybolmuştur. Gerisi bir casusluk filmidir. sinema klasiği diye bize yutturulmaya çalışılan yapıt çakma klasiklerin önde gidenlerindendir. Üstat Alfred Hitchcock’un ilk yapıtları arasında olmasının dışında film olarak bence bir değeri dahi yoktur. Uyduruk ve ucuz bir casusluk hikayesi. Ama bu filmden esinlenip nice benzerinin ve başarılısının çevrildiğini bilenler bilir.

1938 yılı yapımı The Lady Vanishes –  Kaybolan Kadın filmini Alfred Hitchcock yönetmiş. Ethel Lina White adlı yazarın The Wheel Spins adlı novellasından filme uyarlayan senaristler Sidney Gilliat ile Frank Launder. Bazı oyuncular Paul Lukas, Mary Clare, Googie Withers, Sally Stewart, Philip Leaver, Charles Oliver, Josephine Wilson, vs.

29.04.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: