12.3 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Home Anna Karenina

Anna Karenina

Anna Karenina

Edebiyat uyarlamalarını yapmak kimselerin tekelinde değil. Ama yeni bir tanesi denendiğinde en azından öncekilerinden farklı ve iyi olması hedeflenmek zorunda olmalı değil mi? İngiliz filmciler Amerikalıların yaptıklarından on üç yıl sonra böyle bir işe soyunuyorlar, sonuç? Eh işte idare eder. Elbette adil olmak gerek, hoşgörü ve dönemin koşulları da gözönünde bulundurulmalı ama Anna’nın acıları, hırsları, ızdırapları yeteri kadar verilebilmiş mi? Kısmen, ya da yetersiz demek doğru ifade olacak. Hiçbir sanatçı yola başarısız olmak için çıkmaz. Sanatı güçlü ve ölümsüz yapan da anlamında yatmıyor mu? O güne kadar sahip olunan mevzileri daha da yukarılara taşımak. Bu filmin 1935 yılındaki verziyonun (https://localhost/asite01/2019/05/29/anna-karenina/) çok gerilerinde kaldığını görsek de o kadar da başarısız olduklarını söyleyemeyiz. Sanıyorum romana aşırı bağlı kalma yanlışından kaynaklanan hatalar diyerek geçiştirebiliriz.

Stefan Oblonsky (Hugh Dempster) hizmetçileriyle dolu odasında oradan oraya dolanır. Karısı Dolly Oblonsky (Mary Kerridge) yine trip atmaktadır. Kapısını arkadan kilitlemiş Stefan’a yüz vermemektedir. Biri kendisini traş ederken diğeri çayını doldurmakta, bir diğeri mektup uzatmaktadır. O esnada çocukları nedimeleri eşliğinde çıkarlar. Gariban Stefan’ın aldığı tek iyi haber küçük bir telgraf notudur. St-Petersburg’da yaşayanan evli ve kendisinden küçük kardeşi Anna yarın Moskova’ya trenle gelecektir. Karşılanmasını istemektedir.

01.jpg

Karlı ve yer yer buz tutmuş treni görürüz sonrasında. Camın birinden üzgün ve mahzun yüzlü bir kadın dışarıya bakmaktadır. Oysa biraz sonrasında hiçte üzgün olmasını gerektirecek bir nedeni olmadığını öğreniriz. Anna Karenina’nın (Vivien Leigh) mutlu bir evliliği ve çok sevdiği bir oğlu vardır. Bence filmdeki başlarkenki ilk kırılma buradadır. Anna mutsuz ve mutluluğu dışarıda arayan biri değildir. Romandan bağımsız filmi ele alıyorum. Lüks vagonda kendisi ile birlikte seyahat eden Kontes Vronsky’ye (Helen Haye) yanında taşıdığı oğlunun fotoğrafını gösterir. İki anne yan yana oğulları hakkında sohbet ederler. Kontes de kendi oğlu Kont Vronsky’nin (Kieron Moore) fotoğrafını gösterir. Yakışıklı üniformalı bir subaydır oğlu.

Kont Vronsky’yi Oblonskylerin partisinde görürüz. Dolly’nin kızkardeşi Kitty Scherbatsky (Sally Ann Howes) ona kadehini uzatırken adama baygın baygın bakmaktadır. Sonrasında Kont’a sırılsıklam aşık olduğuna şahitlik ederiz. Konstantin Dimitrivitch ise Kitty’ye aşıktır ama kız ona zerre kadar yüz vermez. Ertesi gün istasyona annesini karşılamaya giden Kont tesadüfen Stefan ile karşılaşır. O da kızkardeşini karşılamaya gelmiştir. Kardeşi Anna’nın Alexei Alexandrovich Karenin (Ralph Richardson) ile evli olduğundan adamı tanıyıp tanımadığından bahsederler. Stefan eniştesinden pek de haz etmemektedir. Tren perona girerken Kont duraksar, Stefan yürümeye devam eder. Camdan Anna’yı gören Kont oracıkta kadına tutuluverir. Sonrasında en azından Anna’nın kocasının namus cinayeti işleyebileceğine ihtimal verir bekler dururuz ama beyhude. Tren istasyonundaki karşılama vesilesiyle tanışan ikili daha sonra önce Stefan’ın evinde, sonra da bir baloda karşılaşırlar. Mazurka dansı ikiliyi yakınlaştırsa da Anna adama karşı hep mesafeli olur. Ağabeyinin karısı Dolly ile olan sorunlarına yardımcı olan Anna geri St-Petersburg’a döner.

Ama ok yaydan çıkmış, Eros Kont’u orasından vurmuştur bile. Adam kadına musallat olur ve onu baştan çıkartır. Hangi evli kadın kendisine musallat olan üniformalı genç birine uzun bir süre hayır diyebilir ki? Adam da zaten kadını elde ettikten üç beş ay sonra kendisine başka bir oyuncak bulacak, Anna sap gibi ortada kalacak, çareyi raylarla özdeşleşmekte bulacaktır.

1948 yılı yapımı Anna Karenina filmini Julien Duvivier yazıp yönetmiş. Leo Tolstoy’un aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanan filmin diğer senaristleri Jean Anouilh ve Guy Morgan. Bazı oyuncular Marie Lohr, Frank Tickle, Niall MacGinnis, Michael Gough, Martita Hunt, Heather Thatcher, Mary Martlew, Ruby Miller, Ann South, vs.

27.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Neue EU-Vorschriften für audiovisuelle Medien

Ab Samstag soll die EU-Richtlinie über audiovisuelle Mediendienste in allen Mitgliedstaaten umgesetzt werden. Die darin enthaltenen Regeln dienen vor allem dem Schutz Minderjähriger vor...

Aras Kargo’nun yönetiminde „kadın-erkek“ eşitliği var

Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu yönetim ve çalışan kadrosuyla eşitliğin önemine dikkati çeken Aras Kargo'nun 8 kişilik yönetiminin yarısı kadınlardan oluşuyor Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu...

Siemens Energy yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı

Dünya Sermaye Piyasası Günü etkinliğinde paylaşılan stratejinin merkezinde hızlandırılmış karlı büyüme bulunuyor Siemens Energy, yeniden yapılandırma sonrası stratejisine göre önümüzdeki dönemde hızlandırılmış karlı...

Mehr Moorschutz zum Schutz des Klimas

Umweltstaatssekretär Flasbarth besucht Moorregionen in Mecklenburg-Vorpommern Der Staatssekretär im Bundesumweltministerium, Jochen Flasbarth, hat sich heute gemeinsam mit dem Umweltminister des Landes Mecklenburg-Vorpommern, Dr. Till Backhaus,...