ALMANYALILAR

Hunde, wollt ihr ewig leben? – Stalingrad, Köpekler Sonsuza Kadar Yaşamak mı İstiyorsunuz?

Hunde, wollt ihr ewig leben? –

Stalingrad, Köpekler Sonsuza Kadar Yaşamak mı İstiyorsunuz?

Film askeri bir geçit töreni ile başlar. Nazilerin askeri birlikleri Hitler‘in önünden geçerken başbuğları kullarını selamlar. Marşlar eşliğinde, parlatılmış çizmeler askerlerin havalı ve çalımlı her adımında asfaltı dövmektedirler. Anlatıcının da dediği gibi o görkemli yürüyüşün sonu, kışın karında ve ayazında yerlerde yatan cansız bedenlerden oluşan görüntülerle son bulacaktır. Ölü askerler savaşı kimin kazandığını veya kaybettiğini umursayamazlar. 1942 yılındayız. Almanlar yeni açılan doğu cephesinden de zafer haberlerinin geleceğinden emindirler. Ama gelişmeler beklenildiği gibi değildir.

Tellerle çevrili sınırı çağrıştıran bir tepede bir çocuk vurularak öldürülür. Ağzından çıkan son lafı Volga‘da bin tank olduğu yönündedir. Alman 6. Ordu‘su Stanlingrad‘a gelip dayanmıştır. Ama Sovyet orduları da Volge ve Don nehirleri üzerinde hareket halindedirler. Cephedeki askerlerin uyarı ve tedbir önerilerini Hitler ciddiye alıp umursamadığı gibi komutanı General Friedrich Paulus‘a Stalingrad‘ı kendisi için almalarını emreder. Bu emir yüzbinlerce askerden oluşan 6. Ordu‘nun idam emri, kendini imha emridir aynı zamanda. Belgesel görüntülerin dehşet dolu sahneleri askerlerin mezarlarının nereleri olduğunu, daha başlamayan filmde askerilerin sonunu gösterir. Çok azının geri evlerine döndüğünü söylediğinde film başlar.

800px-Hunde_wollt_ihr_ewig_leben

Cephe gerisinde bir yerleşim biriminde Charkow‘da Üsteğmen Gerd Wisse (Joachim Hansen) kurt köpeği ile karargaha gelir. Yazıcı çavuşa seslenen Wisse önünde bekleyen kadınla çarpışmaktan son anda kurtulur. İçeriden çıkan adam sıradaki diye seslenir, demin bekleyen kadının içeri alınmasıyla çıkartılması bir olur. Katja (Sonja Ziemann) işsizdir, Almancayı bilen kadın tercümanlık için başvurmuştur. Asker başından defolup gitmesini söyleyerek yardıma muhtaç kadını kovar. Wisse çavuşa işlemlerini bitirmesini hemen geleceğini söyleyerek deminden beri şahit olduklarından etkilenerek ağlayarak dışarı çıkan kadının arkasından gider. Onu durdurur, ağlayan kadın yarına kadar bir iş bulamazsa Almanya‘ya gönderileceğini anlatır. Tanışırlar. Üniversiteli kadından Wisse etkilenir. Ona yardımcı olmak istediğini, ağlayan güzel bir kadın görmeye dayanamadığını söyler. Sonra da piyano çalan bir arkadaşına gidip kadının adını ve adresini vererek ona kütüphanede bir iş bulur.

Bir tren Stalingrad istikametine gitmek üzere yolcu askerleri beklemektedir. Buraya kadarı filmin ilk altı dakikasına tekabül eder. Cephede Wisse‘yi ve çevresindekileri nelerin beklediği siyah beyaz çekimler ve belgesel savaş sahneleriyle süslenmiş vaziyette. İnsanlık tarihinin en acı, en kanlı ve en vahşi savaşlarından birine şahit oluruz. Savaşı Almanların gözünden yansıtan eleştirel çok az sağlam yapıtlar vardır. Bu eser bir Stalingrad klasiği olmayı hak eden bir çalışma olmuş. Savaşın dehşetini, ölümcüllüğünü, bir avuç silah tüccarı, inşaat firmaları ve diktatörlerin hırsları yüzünden çıktığına bence ciddi bir örnek. Yine sağlam sinirler gerektiren bir klasik.

1959 yılı yapımı Hunde, wollt ihr ewig leben? – Stalingrad, Köpekler Sonsuza Kadar Yaşamak mı İstiyorsunuz? film yazar Fritz Wöss‘ün aynı adlı eserinden uyarlanmış. Yönetmen ve senarist Frank Wisbar. Diğer senaryo yazarları Frank Dimen ve Heinz Schröter. Oyuncuların bazıları Wilhelm Borchert, Wolfgang Preiss, Carl Lange, Horst Frank, Peter Carsten, Richard Münch, Günter Pfitzmann, Gunnar Möller, vs.

05.04.2019
 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: